7 najczęstszych powodów utraty danych z dysku

7 najczęstszych powodów utraty danych z dysku

Wyobraź sobie, że nagle tracisz wszystkie dane ze swojego komputera. Nie ma znaczenia, czy jest to sprzęt domowy, czy służbowy laptop. Tak naprawdę taka sytuacja może przydarzyć się każdemu. Utrata danych z dysku to zawsze poważny problem. Jak sobie z nim poradzić? Jak najczęściej dochodzi do utraty danych z dysku?

Najczęstsze powody utraty danych z dysku

Do utraty danych z dysku komputera dochodzi najczęściej w wyniku kilku sytuacji:

  • usunięcia danych,
  • awarii komputera lub laptopa,
  • ataku hakerskiego,
  • wirusa komputerowego,
  • zalania komputera,
  • sformatowania dysku twardego,
  • kradzieży nośnika danych.

Utrata danych z dysku – jak sobie z tym radzić?

Usunięcie danych, czy ich utrata, to problem, który dotyczy w takim samym stopniu małe firmy zrzeszające do kilkunastu pracowników oraz duże, międzynarodowe korporacje. Jak sobie radzić z taką sytuacją i kiedy najczęściej dochodzi do utraty danych z dysku?

Samodzielne usunięcie danych

Zdarza się, że pracownik usuwa jakieś dane, bo wydaje mu się, że nie będą już potrzebne, albo dlatego, aby po prostu zwolnić miejsce na dysku. W pracy warto korzystać z chmury i przechowywać pliki online. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni serwer do firmy. W sklepie ale.pl kupisz w dobrej cenie serwer, dysk twardy oraz cały komputer.

Awaria komputera lub laptopa

Usunięcie danych to nie jedyny problem. Awaria komputera z winy lub bez winy użytkownika to dość powszechne zjawisko w każdej firmie. Często do awarii dochodzi na skutek nieprawidłowego obchodzenia się z dyskiem twardym. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaki dysk twardy wybrać do firmowego komputera.

Atak hakerski

Nie w każdej firmie jest specjalista od IT czy bezpieczeństwa, dlatego może się zdarzyć, że przez nieuwagę użytkownika lub podatność firmowego oprogramowania, komputer zostanie zaatakowany. Hakerzy mogą nawet uzyskać zdalny dostęp do zawartości komputera i usunąć z niego wszystkie dane.

Wirus komputerowy

Najbardziej zagrożeni są użytkownicy, którzy ściągają pliki i programy z niepewnych źródeł. Wirus komputerowy może prowadzić do utraty danych. Wówczas najlepiej szukać pomocy w profesjonalnym serwisie czy sklepie komputerowym.

Zalanie komputera

Praktycznie każdy rozpoczyna pracę z kubkiem porannej kawy czy herbaty na biurku. Wystarczy chwila nieuwagi i pyszne latte zamiast w żołądku, ląduje na klawiaturze czy ekranie komputera. W efekcie może dojść do utraty danych, a nawet do poważnej awarii całego komputera.

Sformatowanie dysku twardego

Formatowanie dysku to często jedyna metoda poradzenia sobie z wirusem czy złośliwym oprogramowaniem. Firmowe komputery są często niewłaściwie użytkowane, bo pracownicy instalują na nich programy czy aplikacje do prywatnych celów. W takim komputerze często gromadzą się „śmieci”, co z czasem prowadzi do spowolnienia pracy i spadku wydajności. Format dysku twardego to często jedyne wyjście. Warto wykonać wcześniej kopię zapasową danych, jeśli obawiamy się ich utraty.

Kradzież nośnika danych

Czasami pracownicy zabierają służbowy laptop do domu, na delegację albo pracują zdalnie na przykład z kawiarni. Trzeba liczyć się z tym, że ktoś może nam taki komputer bardzo łatwo ukraść. Wystarczy chwila nieuwagi, dlatego nigdy nie powinno się zostawiać służbowego laptopa w miejscach publicznych bez opieki.

Jak odzyskać utracone dane z komputera?

Utrata danych z dysku to nie koniec świata. W wielu przypadkach można je odzyskać nawet w całości. Możesz spróbować samodzielnie odzyskać dane, jeśli doszło do przypadkowego usunięcia plików. W Internecie można znaleźć mnóstwo płatnych i bezpłatnych programów do tego celu. Jeśli do utraty doszło jednak na skutek ataku hakerskiego, zainfekowania złośliwym oprogramowaniem lub zalania komputera to lepiej jest zanieść sprzęt do serwisu. Nigdy nie należy samodzielnie otwierać dysku twardego w celu wyczyszczenia go. Odradzamy też wkładanie zalanego komputera do ryżu czy zamrażarki. Lepiej jest powierzyć komputer specjaliście w dedykowanym serwisie.

Szukasz profesjonalnej pomocy przy wyborze sprzętu komputerowego, dysku czy serwera? Nasi specjaliści chętnie dobiorą odpowiedni sprzęt. Skontaktuj się z nami mailowo: bok@ale.pl lub telefonicznie: 22 290 77 77.