Budowa firmowego serwera – jaką pamięć masową wybrać?

Budowa firmowego serwera – jaką pamięć masową wybrać?

Dzisiaj praktycznie każda firma czy biuro potrzebuje serwera. W niewielkich firmach może sprawdzić się współdzielenie serwera lub serwer wirtualny, ale jeśli firma liczy więcej pracowników, najlepszy będzie fizyczny serwer. Wykonanie instalacji można zlecić zewnętrznej firmie lub zrobić to samemu. Jak zbudować serwer i jaką pamięć masową wybrać do firmowego serwera?

Jaki rodzaj serwera wybrać do firmy?

Zastanawiasz się, jak wybrać serwer do firmy?  Warto zacząć od poznania trzech typów serwerów, z jakimi najczęściej można się spotkać:

  • Serwer współdzielony – moc i pamięć serwera są dzielone z zasobami serwera fizycznego, podczas gdy sam serwer dla naszej firmy funkcjonuje jako symulowany program. Największym atutem takiego rozwiązania jest przede wszystkim niska cena i oszczędność przestrzeni, ponieważ nie potrzebujemy do tego dedykowanej serwerowni. Jednak serwer współdzielony ma bardzo ograniczone możliwości i z tego względu jest to raczej rozwiązanie dla niewielkich firm.
  • Serwer VPS – podobnie jak w przypadku serwera współdzielonego, serwer VPS (Virtual Private Server) to również rozwiązanie wirtualne, jednak tym razem serwer nie jest z nikim dzielony, tylko jest całkowitą własnością danej firmy. Jest to bardziej zaawansowany serwer z większą opcją rozbudowy niż klasyczny serwer współdzielony, jednak wciąż jesteśmy ograniczeni brakiem fizycznej serwerowni.
  • Serwer dedykowany – najbardziej rozbudowana oraz zaawansowana technologia, która wymaga największych zasobów, ale daje też największe możliwości i największe bezpieczeństwo. Taki serwer można rozbudowywać i modernizować, wymaga jednak przeznaczenia osobnego pomieszczenia na serwerownię, zabezpieczeń przed włamaniem fizycznym oraz opieki dedykowanego pracownika IT. Z tego powodu serwery dedykowane najczęściej spotkamy w dużych firmach, korporacjach oraz instytucjach. Sprawdź nasz poradnik o wyborze serwera do firmy.

Od czego należy zacząć budowę serwera w firmie?

Jeśli wiesz już, jaki serwer do firmy wybrać, zastanów się, jak dobrać serwer do potrzeb firmy, aby nie przepłacić. Jeśli zdecydujesz się na serwer dedykowany, budowę serwera należy zacząć od określenia potrzeb firmy, profilu jej działalności oraz budżetu, jaki możemy przeznaczyć na rozwój serwera i firmowej serwerowni. Pomieszczenie trzeba odpowiednio zaplanować oraz zabezpieczyć zarówno przed włamaniem fizycznym, jak i przed cyberatakami. Opisaliśmy to szczegółowo w naszym poradniku.

Jak wybrać pamięć masową serwera?

Wybór odpowiedniej pamięci masowej ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy całego serwera. Warto poświęcić trochę czasu po to, aby znaleźć rozwiązanie, które jak najlepiej będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom danej firmy. Jaki serwer do małej firmy wybrać, a jaki do dużej korporacji? W Internecie często można spotkać się z opinią, że im większa pojemność pamięci masowej serwera, tym lepiej. Jest to w pewnym sensie prawda, jednak trzeba pamiętać także o kosztach, w tym również kosztach oprogramowania. Najważniejszym kryterium jest jakość nośnika. W sklepie ale.pl oferujemy wyłącznie podzespoły od renomowanych producentów jak Kingston, HewlettPackard czy Dell.

Nośniki pamięci różnią się głównie:

  • pojemnością,
  • częstotliwością taktowania zegara,
  • rodzajem pamięci operacyjnej RAM.

Standardem są nośniki DDR4 taktowane powyżej 2000 Mhz. W profesjonalnych serwerach najczęściej stosuje się wiele nośników o mniejszych pojemnościach typu 16 czy 32 GB, które łączy się szeregowo.

Serwer do biura – nasze propozycje

Jaki serwer do małego biura wybrać? Jeśli nie chcesz samodzielnie budować serwera, to zawsze można kupić gotowy. Do firm polecamy:

Hewlett Packard Enterprise Serwer DL20 Gen10 E2224 1P 8G NHP Svr P17078B21

 

Hewlett Packard Enterprise Serwer ML30Gen10 E2224 1P 16G 8SFF P16930421

 

Czasami kwestię wyboru i konfiguracji lepiej jest powierzyć zewnętrznej firmy lub skorzystać z pomocy sklepu elektronicznego. W ale.pl nie tylko pomożemy z wyborem sprzętu, ale także z konfiguracją oraz ewentualnym serwisem.

Potrzebujesz pomocy w wyborze serwera do firmy? Zadzwoń: 22 852 25 25 lub napisz: oferta@ale.pl. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb!