Chiny dążą do stworzenia nowych księżyców

Chiny dążą do stworzenia nowych księżyców

Z pewnością większa część z nas lubi podziwiać księżyc na nocnym niebie. Jak się okazuje, dla niektórych owe zjawisko nie jest w pełni wystarczające i chcą, by księżyc miał w swoim towarzystwie aż trzech towarzyszy. Mowa tutaj o jednym z chińskich miast – Chengdu, który ma w planach wysłanie satelitów imitujących księżyce na niebie.

Z początku pomysł brzmi dość absurdalnie a jego zastosowanie może dla niektórych być totalnie bezużyteczne. Jak się okazuje władze miasta Chengdu mają w tym ogromny interes, którego wdrożenie do życia może okazać się doskonałą inwestycją na przyszłe lata.

O co tu chodzi?

Jeżeli myśleliście, że pomysł ma działać tylko w aspekcie wizualnym, to jesteście w błędzie. Cały plan polega na wysłaniu i umieszczeniu na orbicie posiadające niezwykle silną możliwość odbijania słonecznego światła satelitów. Ich niemal ośmiokrotnie większa jasność od Księżyca ma za zadanie oświetlenie ulic chińskiego miasta nocą.

Projekt ma zostać wdrożony już w 2020 roku a jego działanie zapewni miastu olbrzymie oszczędności na zasilaniu nocnego oświetlenia. W prawdzie plan zakłada trzy obiekty poza księżycem na niebie, to działać ma tylko jeden każdej nocy, co pozwoli na oświetlenie terenu w obrębie 10-40 km.

Wiadomym jest fakt, że owe zastosowanie pochłonie olbrzymie pokłady finansów, jednak dzięki temu rozwiązaniu miasto może oszczędzić ok. 250 milionów dolarów rocznie.

Czekamy na oficjalnie potwierdzenie projektu, jednak uważamy, że jest to bardzo dobra i ciekawa w swojej formie inwestycja kojarząca się z filmami z gatunku sci-fi.