Czy warto inwestować w nawigację posiadając smartfona?

Czy warto inwestować w nawigację posiadając smartfona?

Mając telefon z fajnym, wyraźnym i dużym wyświetlaczem można by, wydawać by się mogło, całkowicie zrezygnować z zakupu samochodowej nawigacji GPS. To nie takie proste. Dedykowane urządzenie nadal ma kilka zalet.

Zaczynając wprost, z grubego kalibru: już dawno temu pozbyłem się urządzenia jakim jest nawigacja GPS. Całkowicie polegam na swoim telefonie, gdyż preferuję mieć jedno urządzenie przy sobie niż wiele. Nie jestem przy tym szczególnie ekstrawagancki. Wiele osób już dawno temu zrobiło podobny krok. Czy to oznacza, że urządzenia przeznaczone do nawigacji GPS są na wymarciu?

Jak na pewno zdążyliście zauważyć, nadal oferujemy w sprzedaży nawigacje GPS. Co więcej, nie uważamy tego za sprzątanie magazynów ani nic z tych rzeczy. Bo tak jak większość naszych klientów raczej te urządzenia zignoruje, preferując swoje telefony lub małe tablety, tak w niektórych przypadkach dedykowane urządzenie do nawigacji nadal jest znacznie lepsze od naszych kieszonkowych smartfonów.

Nawigacja GPS w formie dedykowanego urządzenia jest czytelniejsza.

Telefony i tablety z lepszej półki oferują duże, ostre, czytelne wyświetlacze, prezentujące nam treści we wspaniałej jakości. Są jednak zaprojektowane do obsługi ich za pomocą dwóch dłoni, gdzie jedną trzymamy urządzenie a drugą je obsługujemy.

Jak wiadomo, w samochodzie nie jest to możliwe. I w momencie, w którym nasz telefon czy tablet znajdują się pół metra od nas na desce rozdzielczej, ich obsługa i rozeznanie się w tym co prezentują na wyświetlaczu zaczyna być problematyczne.

Nawigacja GPS w formie urządzenia od początku jest projektowana z myślą o obsłudze jej w samochodzie i tylko w samochodzie. To oznacza, że wszystko jest widoczne i czytelne również z daleka, tak jak wygodniejsza jest obsługa takiego urządzenia z fotela kierowcy.

Stojak to podstawa.

Do niektórych telefonów można kupić dedykowane im odpowiednie mocowanie do samochodu. W większości przypadków będziemy jednak polegać albo na uniwersalnych, chińskich konstrukcjach jakości lichej, albo wręcz nie znajdziemy stojaka do naszego telefonu, który byśmy mogli przytwierdzić do deski rozdzielczej.

Do nawigacji GPS w formie dedykowanego urządzenia zawsze dołączone są idealnie do niego dopasowane akcesoria. W tym stojak do zamontowania na szybie lub desce rozdzielczej czy ładowarka, którą możemy podłączyć do gniazda zapalniczki.

Telefony mają jednak jedną, unikalną zaletę: łączność internetową.

Coraz więcej urządzeń do nawigacji GPS jest wyposażona w jakiś moduł do łączności z Internetem. Prawie zawsze jednak korzystanie z tego jest problematyczne i niewygodne. Telefon, jak wiadomo, jest zawsze połączony. A po co właściwie nam Internet w nawigacji?

Z kilku powodów. Mapy w Internecie są zawsze w najnowszej wersji, a więc uwzględniające wszystkie ostatnie zmiany, takie jak nowe ulice, czasowe zamknięcie innych, remonty i tym podobne. Jakby tego było mało, dzięki łączności z siecią możemy dowiedzieć się, że był wypadek na trasie i należy spodziewać się korków, czy że występują inne utrudnienia dla ruchu. W przypadku dedykowanych nawigacji GPS z aktualnością tych informacji bywa bardzo różnie.

Nawigacja GPS czy telefon – to co wybrać?

Jak pamiętacie ze wstępu, ja osobiście zdecydowałem się polegać na telefonie, który jest moim urządzeniem do wszystkiego. Jeżeli jednak często korzystasz z nawigacji i dużo jeździsz samochodem, dedykowane urządzenie okaże się lepszym pomysłem. Jest wygodniejsze, czytelniejsze a na dodatek można je bezproblemowo zamontować w samochodzie i ładować w trakcie jazdy.

Jak więc widzicie, pogłoski o śmierci tych urządzeń są mocno przesadzone. Na pewno nie będą miały sensu w przypadku każdego rodzaju kierowcy, ale ci którzy jeżdżą często po nieznanych wcześniej trasach powinni docenić zalety takiego wyspecjalizowanego urządzenia.