Czy warto stosować zamienniki tuszy i tonerów?

Czy warto stosować zamienniki tuszy i tonerów?

Zakup drukarki to zawsze spore wyzwanie, jednak jeszcze większym stanowią materiały eksploatacyjne. Na rynku poza oryginalnymi tuszami i tonerami jest duża dostępność wszelkich zamienników, które kuszą posiadaczy drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych niską ceną. Czy wybranie ich to dobry pomysł? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Każdemu z potencjalnych posiadaczy drukarek lub urządzeń wielofunkcyjnych zależy na szybkiej pracy i taniej eksploatacji. W obu przypadkach zależy to od doboru sprzętu, jednak koszt tuszy lub tonerów możemy obniżyć dzięki stosowaniu zamienników, które są łatwo dostępne niemal do każdego modelu urządzenia. Jak prezentują się plus i minusy wynikające z ich korzystania?

 

PLUSY:

Koszt.

Największym plusem ze stosowania zamienników zdecydowanie jest ich koszt. Często jest on o połowę niższy niż oryginału a w wielu przypadkach podobnie lub nawet bardziej wydajny. W przypadku dużej ilości druków cena za materiały eksploatacyjne jest widoczna a różnica między zamiennikami a oryginałami wysoka.

 

Dostępność.

Co więcej dostępność zamienników wcale nie jest taka mała, jak mogłaby się wydawać. Każdy sklep specjalizujący się w drukarkach i materiałach do nich, w tym i my, oferują ich sprzedaż. Wielu producentów specjalizuje się głównie w produkcji wyłącznie zamienników.

 

MINUSY:

Jakość.

Niestety w przypadku zamienników, każdy wydruk jaki wyjdzie z naszego urządzenia będzie zdecydowanie gorszej jakości. Tyczy się to zarówno drukowania zdjęć, ponieważ kolory oferowane przez zamienniki nie są tak głębokie i wyraziste jak te oferowane przez oryginały. Druk dokumentów lub plików tekstowych z zamienników również różni się specjalnie od tych wydrukowanych za pomocą oryginałów. W takim typie wydruków rzadko kto zwraca uwagę na jakość czerni, jednak powinniśmy to robić ponieważ w tym wypadku nie tylko kolor jest ważny ale również jakość. Zamienniki przeważnie nie wytrzymują próby kontaktu z różnego typu podkreślaczami i wówczas przy ich użyciu tekst jest nieczytelny ale też często przy tych tańszych zamiennikach rozmazuje się wydrukowany tekst po zwykłym kontakcie z ręką – wystarczy potrzeć palcem i literki będą nieczytelne.

 

Trwałość druku.

Choć nie każdy potrzebuje pięknie prezentujących się wydruków, to często ich trwałość ma duże znaczenie. Niestety zamienniki nie gwarantują tego, by umieszczony na kartce tekst był w stanie wytrzymać próbę czasu. Łatwy do starcia i nie odporny na większość czynników zewnętrznych tusz/toner nie są dobrymi kompanami przy drukowaniu ważnych dokumentów.

 

Serwis.

W przypadku korzystania z materiałów eksploatacyjnych innych niż oryginalne zalecane przez producentów kupionych przez nas drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, możemy być pewni, że szybciej spotka nas nieprzyjemność spowodowana problemowym funkcjonowaniem. Niestety zamienniki źle wpływają na kondycję naszych urządzeń przez co szybciej tracą swoją początkową formę. Co więcej bardzo częstym skutkiem korzystania z zamienników jest utrata gwarancji urządzenia. Serwisanci wiedząc, że w sprzęcie używane były zamienniki, mogą odmówić bezpłatnej naprawy należącej do umowy gwarancyjnej.

 

Należy pamiętać także o tym, że niestety i na rynku tuszy i tonerów istnieją firmy, które podrabiają oryginały i tworzą na ich podstawie gorszej jakości materiał eksploatacyjny sprzedając jako oryginalny produkt producenta. Technik takiej działalności jest wiele i niestety jest ona często spotykana nawet w dużych sklepach. Warto więc jest poznać metody walki z takim działaniem. Producenci stosują różne metody, by chronić konsumentów przed podróbkami. Przykładem może być HP, które stworzyło dedykowaną aplikację, dzięki której po zeskanowaniu kodu produktu dowiemy się, czy jest on oryginalny, czy nie. Warto się tym zainteresować, ponieważ chodzi tu o dobro i żywotność naszych urządzeń.

Jest jeszcze trzecia droga ale raczej dla klientów biznesowych, którzy drukują nieco więcej – aby obniżyć koszty druku można skorzystać z usługi wynajmu drukarki i z abonamentu na dostawy materiałów eksploatacyjnych – wówczas dostajemy oryginalne tusze czy tonery ale w naprawdę niskich cenach konkurencyjnych dla zamienników – jeżeli jesteście zainteresowani tym rozwiązaniem skontaktujcie się z nami pod numerem telefonu 534 200 016.

Jeżeli nadal nie wiecie co będzie najlepsze dla Waszych urządzeń wówczas skontaktuje się z nami mailowo bok@ale.pl lub telefonicznie 22 290 77 77, a z wielką przyjemnością dobierzemy odpowiedni dla każdego sprzęt oraz materiały eksploatacyjne.