Desktop czy all-in-one? Oto nasze porównanie!

Desktop czy all-in-one? Oto nasze porównanie!

Stacjonarne urządzenia komputerowe cieszą się niezwykłą popularnością. Niemal każdy z nas posiada przynajmniej jedno w domu, a w każdej pracy biurowej jest on podstawą do wykonywania jakichkolwiek czynności. Każdy z nas taki sprzęt może dostosować do własnych potrzeb, czy to do codziennej realizacji zadań biznesowych, czy grania w najnowsze tytuły gier video. Możliwości są ogromne. Posiadając w swojej ofercie ogromny wybór najróżniejszych modeli z różnorodną konfiguracją, często otrzymujemy od Was pytanie w przypadku wyboru urządzenia: „lepszy będzie komputer typu all-in-one, czy klasyczny desktop”. Poniżej postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Nim przejdziemy do plusów i minusów każdego z typów urządzeń, chcielibyśmy przedstawić pokrótce największą różnicę pomiędzy jednym typem a drugim. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że komputery all-in-one, jak sama nazwa wskazuje, są urządzeniami posiadającymi „wszystko w jednym”. Co to oznacza w praktyce? Kupując taki sprzęt, otrzymujemy monitor i komputer stacjonarny, który jest ukryty w jego obudowie. Klasyczny desktop potrzebuje oddzielnego urządzenia, dzięki któremu będzie mógł wyświetlać treści użytkownikom. Skoro już znamy podstawową różnicę, skupmy się na detalach.

 

Komputer stacjonarny.

Rozwiązanie to jest o wiele bardziej popularne, a każdy, nawet najmniej obeznany w komputerach użytkownik, potrafi włączyć takie urządzenie i wykonać na nim najprostsze czynności. Sam desktop jednak nie wystarczy. By móc na nim pracować, potrzebujemy monitora, który musimy podłączyć za pomocą kabla oraz całego akcesorium jak myszka i klawiatura. Oczywiście akcesoriów może być znacznie więcej, w zależności od potrzeb każdego z nas, jednak skupmy się na totalnym minimum potrzebnym do działania.

Plusami wyboru takiego urządzenia na pewno będzie łatwość z ewentualnymi wymianami podzespołów. Obudowy do komputerów są różne, jednak każda umożliwia łatwy dostęp do jego wnętrza. Dzięki temu bez trudu możemy zmienić procesor, kości pamięci RAM czy dysk twardy. Kolejna kwestia tyczy się samego monitora. Nie jesteśmy ograniczeni do jednego ekranu i jeżeli uznamy to za konieczne, możemy zmienić go na lepszy, większy czy taki z większymi możliwościami.

Do minusów na pewno zaliczymy niezbędne okablowanie, z którym chyba każdy z nas ma zawsze problem. Kiedy trzeba coś odłączyć lub przepiąć w inny port czy złącze, zawsze przez panujący za komputerem chaos nie jest to proste zadanie. Kolejnym negatywem okazuje się zajmowana powierzchnia. Często komputer zajmuje znaczną część naszego stanowiska w pracy czy w domu. Zazwyczaj stawiamy go bezpośrednio na biurku ograniczając tym samym naszą powierzchnię miejsca pracy. Drugą możliwością jest postawienie go na podłodze, co skutkować może przypadkowym kopnięciem czy nawet przewróceniem urządzenia, wymuszając tym samym pobyt desktopa w serwisie albo nawet konieczność wymiany na nowy.

Dla najlepszej jakości wykonywanej pracy, polecamy produkt HP 290MT G1

 

Komputer all-in-one.

Mniej popularne, jednak nadal często spotykane rozwiązanie. Wspomniana wcześniej różnica stanowi zarówno olbrzymie zalety jak i wady urządzenia.

Do największych zalet urządzenia na pewno zaliczymy minimalizację zajmowanej przestrzeni. Nie musimy się już przejmować tym, gdzie postawić komputer ponieważ znajduje się on już w monitorze. Analogicznie do minusów desktopów nie będziemy tu mieli nadmiernego okablowania a jedynie takie rzeczy jak myszka czy klawiatura. Dodatkowo przy takich rozwiązaniach często znajdziemy dotykowe ekrany, które na pewno usprawnią naszą pracę.

Niestety sporym minusem jest cena. Z reguły słabsza specyfikacja komputera all-in-one jest różnoznaczna średniej, albo nawet dobrej zwykłego desktopa. Nie zapominajmy oczywiście, że nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy na monitor, jednak często nawet doliczając taki wydatek do desktopa i tak all-in-one wychodzi nieco drożej.

Dla najlepszej jakości wykonywanej pracy, polecamy produkt HP 24-e005nw.

Podsumowując: oba typu komputerów mają swoje mocne i słabe strony. Naszym zdaniem najbardziej optymalnym wyborem do domu będzie zwykły komputer stacjonarny z monitorem, a do miejsca pracy all-in-one. W domu częściej korzystamy z możliwości gamingowych naszych komputerów, więc tutaj zda się łatwa możliwość zmiany konfiguracji naszych urządzeń. All-in-one natomiast jest doskonałym pomysłem w pracy. Większa mobilność urządzenia na pewno zostanie doceniona przez każdego pracownika i pracodawce.

Jeżeli nadal nie jesteście pewni wyboru, koniecznie skontaktujcie się z nami, zapewniamy że dołożymy wszelkich starań, by ułatwić Wam wybór i odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Mail: bok@ale.pl
Tel. 22 290 77 77