Dlaczego warto wyposażyć samochody służbowe w wideorejestrator?

Dlaczego warto wyposażyć samochody służbowe w wideorejestrator?

Choć wideorejestratory pojawiły się na polskich drogach stosunkowo niedawno, można zaobserwować, że ich użytkowanie, to coś więcej, niż tylko chwilowy trend. Dlaczego warto wyposażyć służbowy samochód pracownika w wideorejestrator? Jest co najmniej kilka powodów.

Dlaczego warto zamontować wideorejestrator w samochodzie służbowym pracownika?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zainstalować urządzenie wideo rejestrujące w samochodzie firmowym. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

  • poczucie nadzoru wymusza bezpieczniejszą i efektywniejszą jazdę,
  • nagranie z wideorejestratora może być dowodem dla policji lub sądu w przypadku kolizji czy innego zdarzenia drogowego,
  • wyposażenie samochodu w urządzenie z nadajnikiem GPS zwiększa bezpieczeństwo i pozwala kontrolować pracę pracowników,
  • zbiorowe zamontowanie wideorejestratorów samochodowych w przypadku posiadania większej floty pojazdów pozwala optymalnie zarządzać pracą kierowców i może pomóc w optymalizacji kosztów.

Nadzór to bezpieczniejsza jazda

Nie ma statystyk, które wykazywałyby związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy montowaniem wideorejestratorów a mniejszą liczbą wypadków. Jednak każdy chyba zgodzi się, że w obecności wideorejestratora mimowolnie staramy się prowadzić uważniej i nie przekraczać dozwolonej prędkości. Jeśli urządzenie ma przypominać firmowym kierowcom o bezpiecznej jeździe, można wybrać na przykład popularny i dostępny w atrakcyjnej cenie wideorejestrator Navitel AR200 PRO 2″ FHD, albo nieco droższy model NAVITEL R250 DUAL z kamerą przód-tył.

Nagranie może być dowodem w sprawie

Nagranie z wideorejestratora może być dowodem w sprawie, na wypadek, gdyby trzeba było wzywać policję albo gdyby konieczne było skierowanie sprawy do sądu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności za zdarzenie, ale także tego, czyje ubezpieczenie ma pokryć straty. Tutaj przyda się urządzenie oferujące bardzo dobrą optykę. Warto sprawdzić na przykład urządzenie wideo rejestrujące MIO MiVue 812, które oferuje świetną jakość nagrań również w nocy.

Szybka lokalizacja pojazdu

Większość nowoczesnych kamer samochodowych jest wyposażonych w nadajniki GPS. Wideorejestrator do samochodu umożliwia dokładnie określenie położenia pojazdu, co pozwala kontrolować pracę kierowców, ale przydaje się też w sytuacji, jeśli na przykład auto zostanie skradzione. Tutaj warto wspomnieć zwłaszcza wideorejestrator Navitel R1000 GPS WiFi wyposażony dodatkowo w kamerę z możliwością obrotu o 360 stopni.

Efektywna kontrola pracowników

Obawiasz się, że pracownicy mogą chcieć wykorzystywać służbowy samochód do prywatnych celów bez Twojej wiedzy i zgody? W tym przypadku może sprawdzić się urządzenie wideo rejestrujące wyposażone w funkcję automatycznego startu w razie uruchomienia pojazdu, bo pracownik nie będzie mógł tłumaczyć się, że zapomniał go włączyć i dlatego ewidencja przejazdu wygląda nietypowo.

Optymalizacja kosztów

W przypadku posiadania służbowej floty wideorejestrator do samochodu może pomóc w zwiększeniu efektywności pracy kierowcy oraz optymalizacji kosztów firmy. Pozwala to ograniczyć wykorzystywanie samochodów służbowych do prywatnych celów i zmniejszyć koszty eksploatacji. Poza tym wideorejestrator w samochodzie służbowym przypomina o konieczności bezpiecznej jazdy, co może pomóc zmniejszyć liczbę wypadków służbowych, a tym samym ograniczyć koszty ubezpieczenia.

Przeczytaj także, dlaczego potrzebujesz wideorejestratora?

Kiedy pracodawca może zainstalować w samochodzie służbowym wideorejestrator? Aspekty prawne

Działania pracodawcy są dopuszczalne, jeśli nie naruszają dóbr osobistych pracownika i w sytuacji, gdy pracownik został poinformowany o stosowaniu monitoringu w miejscu pracy. Pracownik nie musi wyrazić na to zgody, jednak odpowiedni zapis powinien znaleźć się w regulaminie miejsca pracy. Ważna jest jednak ochrona danych pracownika, przetwarzanie danych powinno odbywać się zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze wideorejestratora? Skontaktuj się ze specjalistami ale.pl bok@ale.pl lub 22 290 77 77. Nasi eksperci chętnie pomogą dobrać Ci odpowiedni sprzęt!