Pod koniec zeszłego tygodnia w sieci pojawiły się informacje o tym, jakoby HP, jeszcze w tym roku, planowało zakończyć produkcję swojego biznesowego modelu smartfona HP Elite X3. Śpieszymy z doniesieniem, że nie jest to prawdą.

Ogłoszenie to w zasadzie nikogo nie zdziwiło. Biorąc pod uwagę stan, w jakim znajduje się obecnie mobilny system Microsoftu – Windows 10 Mobile, dalsza produkcja sprzętu działającego pod jego kontrolą rzeczywiście wydaje się słabym pomysłem.

Pamiętajmy jednak, że model Elite X3 został stworzony z myślą o użytkownikach biznesowych. Duże korporacje nie reagują tak szybko na zmiany trendów, jeśli chodzi o nowe technologie. Jeśli jakieś duże przedsiębiorstwo zdecydowało się na zakup kilku tysięcy sztuk HP Elite X3, to w nosie ma to, że Microsoft powoli przestaje rozwijać ten system. Działa? Działa. To znaczy, że przez następne 2,3 lata modele Elite X3 będą wykorzystywane, jako telefony służbowe. Bez dyskusji.

HP również zdaje sobie sprawę z tego stanu rzeczy. Dlatego w oficjalnym oświadczeniu wydanym wczoraj, producent ogłosił, że produkcja HP Elite X3 będzie kontynuowana co najmniej do 2019 r. Razem z akcesoriami dodatkowymi rzecz jasna, z których najważniejsza jest oczywiście stacja dokująca, która pozwala na korzystanie z usługi Windows Continuum.

I nawet jeśli eksperyment z Windows 10 Mobile zakończył się sromotną porażką na rynku konsumenckim, nie oznacza to, że tak samo słabo poradzi sobie, jeśli chodzi o zastosowanie biznesowe. Mobilny system Microsoftu doskonale bowiem współpracuje z rozwiązaniami serwerowymi tego samego producenta.

A to z kolei oznacza bezproblemową obsługę mobilnych urządzeń z Windowsem przez administratorów sieci i działy IT zatrudniane w dużych korporacjach, gdzie wszystko ma działać szybko i nie sypać żadnymi błędami.

Dlatego jeśli aktualnie szukacie nowych modeli telefonów, z myślą o wymianie waszej firmowej floty, HP Elite X3 nadal pozostaje jedną z lepszych propozycji. Niszowość systemu Windows 10 Mobile może okazać się zresztą zaletą. Skoro to taki niepopularny system wśród tzw. „domowych użytkowników”, wasi pracownicy prawdopodobnie/ nie będą skorzy do korzystania z niego w celach prywatnych.

A to z kolei pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo danych w waszej firmie.