Druk 3D to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi nowych technologii. W sieci co chwilę pojawiają się doniesienia o nowych zastosowaniach drukarek 3D: od drukowania domów, po wykorzystanie ich w medycynie. Czy to już ten moment, w którym warto kupić taką drukarkę na użytek domowy?

Wszystko zależy od twoich oczekiwań względem drukarki 3D

Niestety, nie jesteśmy w stanie udzielić wam jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy natomiast, że druk 3D to nadal dość „świeża sprawa”, przez co domowe modele drukarek 3D nie są jeszcze tak dopracowane, jak tradycyjne drukarki, z których korzystamy już od dawna.

Co to oznacza? To, że dla „zwykłego użytkownika” drukarka 3D jest raczej zbędnym gadżetem. Jeśli wydaje Ci się, że kupisz drukarkę 3D i dzięki niej będziesz drukować sobie piękne ozdoby do domu, zabawki, czy tanie części zamienne, to… jeszcze się wstrzymaj. Tanie modele drukarek, kupowane najczęściej przez prywatnych użytkowników są nadal dość niedokładne i wymagają dość dużej wiedzy technicznej, żeby móc sprawnie je obsługiwać.

Brakuje też infrastruktury, którą z braku lepszej nazwy określam jako infrastrukturą gotowych rozwiązań. Chodzi mi tu oczywiście o strony z darmowymi i płatnymi modelami 3D, które w łatwy sposób można pobrać i wydrukować na swojej drukarce 3D. Sytuacja to oczywiście powoli się zmienia, dzięki czemu w sieci istnieją już takie witryny, jak Grabcad, czy Thingverse. Dostępne tam jednak modele nadal kierowane są bardziej dla majsterkowiczów i entuzjastów druku 3D, niż dla ludzi, którzy na przykład chcieliby sobie wydrukować nowy, stylowy wazon do salonu.

Dla kogo są dzisiejsze drukarki 3D?

drukarka 3DOdpowiedź jest prosta. Dla wszelkiej maści majsterkowiczów i geeków. Jeśli twoim hobby jest projektowanie i budowa robotów, na drukarce 3D wydrukujesz sobie bardzo dużo części i prototypów. Jeśli po godzinach zajmujesz się także tworzeniem grafiki i obiektów 3D, możliwość wydruku twoich prac również jest wielce kusząca. A może po prostu chcesz poznać tę technologię, zanim spopularyzuje się na tyle, żeby w domach masowo zaczęły pojawiać się drukarki 3D dla „zwykłych ludzi”? To też jest dobry powód.

Zakupem drukarki 3D mogą być również zainteresowane firmy, które zajmują się na co dzień tworzeniem różnej maści prototypów. Do tej pory, tworzenie fizycznych prototypów zarezerwowane było w praktyce dla dużych przedsiębiorstw. Ewentualnie wymagało wysłania swojego komputerowego projektu do innej firmy, specjalizującej się tylko w tworzeniu prototypów.

Dzięki drukarkom 3D ten rodzaj produkcji dostępny jest dla coraz większego grona przedsiębiorców. Drukarki 3D podbijają w szczególności biura architektoniczne, które dzięki tym urządzeniom mogą teraz błyskawicznie przygotowywać fizyczne makiety swoich projektów.

Dlatego jeśli nie jesteś entuzjastą, lepiej poczekaj jeszcze chwilę z zakupem drukarki 3D

Patrząc na dzisiejszych rozwój technologii druku 3D zapewne nie będziemy musieli czekać zbyt długo na to, aż pojawią się praktycznie bezobsługowe, domowe modele drukarek 3D. Ciekawe tylko, czy będą cieszyć się podobną popularnością, co tradycyjne drukarki domowe. W końcu nie każdy z nas jest domorosłym konstruktorem albo dekoratorem wnętrz.