Drukarka do biura – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Drukarka do biura – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Drukarka biurowa to kluczowy sprzęt, który usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jeśli w firmie, w której pracujesz, zatrudnia się kilkunastu pracowników, warto zadbać o to, aby drukarka była szybka, tania w eksploatacji i bezawaryjna. Jaki model drukarki wybrać do biura, by inwestycja w sprzęt się opłacała? Jest kilka rzeczy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.

Drukarka biurowa – parametry

W firmie drukuje się różne dokumenty. W większości są to pliki tekstowe, czasami jednak pojawiają się też elementy graficzne, jak wykresy czy infografiki. Niekiedy potrzeba też wydrukować grafikę czy zdjęcie w dobrej rozdzielczości. Jakie zatem funkcje powinna mieć dobra drukarka biurowa? Czy lepiej wybrać model niskobudżetowy, czy raczej wielofunkcyjne urządzenie, które pozwoli nie tylko drukować dokumenty i pliki graficzne, ale również skanować czy kopiować? Niezależnie, czy szukasz drukarki do małego biura, czy też do dużej firmy, koniecznie zwróć uwagę na poniższe cechy drukarek:

  • Format druku i skanowania – zastanów się, jaki typ dokumentów będzie drukowany w firmie? Czy wystarczy drukarka obsługująca standardowy format A4, czy lepiej wybrać model z możliwością regulacji? Dobra drukarka firmowa powinna oferować dostosowanie do różnych formatów oraz rodzajów papieru. Inaczej drukuje się tekst na zwykłym papierze biurowym, a inaczej w sytuacji, gdy dysponujemy grubym papierem fotograficznym do wydruku zdjęć i grafik o gramaturze ok. 200 g/m2. Pamiętaj też, że nie warto używać tańszych zamienników papieru czy tuszu do drukowania. Jeśli szukasz sposobu na obniżenie kosztów wydruku w firmie, lepiej sprawdź nasz artykuł o Inteligentnym Drukowaniu.
  • Szybkość drukowania – szybkość wydruku 14 stron na minutę jest odpowiednia dla małych firm, gdzie drukuje się bardzo rzadko. Najczęściej spotkasz się z prędkością do 34 stron na minutę, co także jest dobrym rozwiązaniem dla małej i średniej firmy. W dużej korporacji, gdzie na jednym piętrze pracuje kilkadziesiąt lub kilkaset osób, potrzebny będzie sprzęt o szybkości drukowania powyżej 35 stron na minutę.
  • Rozdzielczość – do drukowania dokumentów tekstowych i wykresów wystarczy 150 DPI. Potrzebujesz co najmniej 600 DPI, jeśli chcesz drukować zdjęcia w przyzwoitej jakości. Jeśli chcesz uchwycić na wydruku detale ze zdjęcia, kadrując czy powiększając fragment, niezbędna będzie drukarka z funkcją 2100 DPI. Z kolei 2400 DPI będzie odpowiednie do profesjonalnych druków negatywów i slajdów.
  • Dodatkowe funkcje – zastanów się, czego tak naprawdę poszukujesz. Czy bardziej liczy się dla Ciebie jakość, czy szybkość? Niezawodność czy niska cena i niewielkie koszty eksploatacji? Czasami wystarczy solidna, prosta w obsłudze drukarka do biura do zwykłego wydruku dokumentów, a kiedy indziej potrzebne jest profesjonalne urządzenie wielofunkcyjne, które oprócz wydruku plików w wysokiej rozdzielczości i jakości, musi także oferować funkcję skanowania czy kopiowania dokumentów. Jako dodatkowa funkcja w drukarce, przydaje się intuicyjny panel dotykowy oraz możliwość wygodnego druku za pomocą Wi-Fi nie tylko z komputerów, ale także ze smartfona.

Drukarka atramentowa do biura – czym się charakteryzuje?

Drukowanie przy użyciu drukarki atramentowej polega na pokryciu papieru kroplami tuszu. Za drukowanie odpowiada przesuwająca się głowica z pojemnikiem z atramentem. W zależności od modelu głowica może być stała lub zintegrowana z pojemnikami z tuszem. Drukarka ze stałą głowicą jest tańsza, ale wymaga regularnego czyszczenia głowicy, ponieważ jeśli nie będzie używana przez jakiś czas, to może pojawić się problem z zasychaniem głowicy. Z kolei drukarka zintegrowana może być droższa w codziennej eksploatacji. Taka drukarka dodatkowo wymaga regularnego wymieniania zarówno pojemników z tuszem, jak i głowicy.

Drukarka laserowa do biura – jak działa?

Drukarka laserowa wykorzystuje do pracy tzw. toner. Specjalny bęben światłoczuły odpowiada za rozprowadzanie cząstek tonera na papierze. Chociaż eksploatacja drukarek laserowych i wymiana tonera nie jest niskobudżetowa, to jednak koszt i utrzymanie drukarki, zależy od konkretnego modelu oraz dbania o sprzęt. By zachować urządzenie drukujące w jak najlepszym stanie, zawsze zalecamy używanie oryginalnych tonerów.

Ma to wpływ nie tylko na żywotność i sprawność sprzętu, ale także na zachowanie gwarancji producenta, co pozwala na bezkosztową naprawę w przypadku awarii. W zależności od konkretnego modelu drukarki toner trzeba zwykle wymieniać co około 10 000 stron lub nawet co kilkadziesiąt tysięcy stron.

Drukarka atramentowa i laserowa – która lepsza do biura?

Jaka drukarka do biura? Drukarki atramentowe są bardziej uniwersalne oraz wszechstronne niż drukarki laserowe. Dobrze radzą sobie z drukowaniem tekstu, materiałami graficznymi, a nawet zdjęciami. Dlatego do małej firmy lepsza będzie drukarka atramentowa. Trzeba jednak pamiętać, że oferuje ona wolniejszy druk niż drukarka laserowa.

Jeśli szukasz urządzenia drukującego, które szybko wydrukuje dużą ilość dokumentów opatrzonych często również graficznymi elementami, jak na przykład wykresy czy infografiki, wybierz drukarkę laserową.

Jeśli wciąż nie masz pewności, jaką drukarkę wybrać? Sprawdź nasz ranking o ekonomicznych drukarkach do biura i firmy.

Najczęstsze awarie drukarek

Zarówno drukarki atramentowe, jak i laserowe są dobrym rozwiązaniem do biura. Jednak, jak w przypadku każdego urządzenia, może zdarzyć się ich awaria. Jakich problemów możesz się spodziewać podczas użytkowania drukarki w biurze?

  • Drukarka nie drukuje mimo nowego tonera – problemem może być nieprawidłowe podłączenie drukarki z gniazdkiem elektrycznym lub komputerem, błędnie zainstalowane lub nieaktualne sterowniki, brak papieru, utknięcie i zakleszczenie papieru czy niedomknięta pokrywa drukarki.
  • Drukarka nie drukuje czytelnie – być może sprzęt wymaga konserwacji i czyszczenia albo jest źle ustawiony. Możliwe też, że toner w drukarce był niewłaściwie przechowywany, jest niskiej jakości lub uległ uszkodzeniu na skutek wilgoci czy wysuszeniu.
  • Drukarka drukuje bardzo głośno albo wydaje dziwne dźwięki – prawdopodobnie doszło do awarii drukarki, w takiej sytuacji trzeba wezwać fachowca, być może problem można rozwiązać przez wyczyszczenie i konserwację drukarki, winny może być też uszkodzony toner.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze drukarki do biura, skontaktuj się z naszymi specjalistami poprzez e-mail: bok@ale.pl lub telefonicznie: 22 290 77 77. Eksperci ale.pl chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego sprzętu!