Fale mózgowe jako pilot do telewizora? To możliwe!

Fale mózgowe jako pilot do telewizora? To możliwe!

Technologia zaskakuje nas każdego dnia i cieszy nas jej rozwój zwłaszcza wtedy, gdy ma służyć ona słusznym celom. Firma Samsung dzięki współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii, w ramach projektu „Pontis”, skupiającego się na pomocy przy dostępności technologii osobom z niepełnosprawnościami, stworzyła urządzenie, które może zostać obsługiwane za pomocą fal mózgowych.

Mowa tutaj o telewizorze Samsung Smart TV, a dzięki wykorzystanej technologii, osoby niepełnosprawne (cierpiące na np. porażenie czterokończynowe), nie mogące korzystać na codzień z technologii, za sprawą fal mózgowych, będą mogły bez trudu zmieniać kanały, czy regulować głośność w swoim odbiorniku.

Jak to działa?

Prototyp urządzenia posiada wizualne wzorce, które wyświetlane są na każdym z rogów ekranu, a umieszczone na głowie potencjalnego odbiorcy czujniki, mierzą różne rodzaje fal mózgowych, które wytwarzane są dzięki interakcji z obrazem. Takie odczytane wzorce fal przekładane są na nieskomplikowane komendy, dzięki którym możliwa jest kontrola głośności urządzenia, lub możliwość zmiany kanału na inny.

Urządzenie zostało przetestowane z wieloma grupami osób, by przystosowanie takiej technologii do użytku było proste w działaniu.

Na temat rozwiązanie wypowiedział się kierujący zespołem ds. Terapii w Szwajcarskim Centrum Paraplegii, terapeuta Bart de Kimpe:

 

Dla osób borykających się z różnymi ograniczeniami w życiu codziennym, szczególnie z porażeniem czterokończynowym, kontrolowane za pomocą fal mózgowych telewizory mogą stać się nowym oknem na świat. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ostatecznym wynikiem prac w ramach projektu „Pontis” i wiążemy nadzieję z tym, co mogą zaoferować kolejne innowacje.

 

Na ten moment powstał jeden prototyp urządzenia, który cały czas poddawany jest testom i dalszym udoskonaleniom. Drugi ma zostać sprawdzony podczas użytkowania w szpitalach Szwajcarii.

 

Mocno trzymamy kciuki za dalszy rozwój projektu!