Gdy Huawei po raz pierwszy prezentował swojego pierwszego Ultrabooka, nie wszyscy byli pewni czy wejście w świat PC to dobra inwestycja dla tego chińskiego producenta. Tymczasem, jak się okazuje, budzi on niemałe zainteresowanie na rynku.

Już od dłuższego czasu mamy w swojej ofercie telefony firmy Huawei. To była jedna z lepszych naszych decyzji. Huawei bardzo się stara, by wyróżnić się od rodzimej konkurencji jakością. Efekt, choć wypracowany po latach, widać od razu. Telefony te są jednymi z najbardziej innowacyjnych konstrukcji na rynku. A są zarazem trwałe i dobrze wykonane. Nic dziwnego, że znakomicie się sprzedają.

Teraz jednak firma zaczyna się chwalić coraz lepszymi wynikami sprzedaży związanymi z jej pierwszym laptopem. MateBook X, bo o nim mowa, jeszcze nie jest prawdziwym rynkowym hitem. A firma Huawei nie jest potęgą na rynku PC. Wzrosty sprzedaży sięgające nawet kilkudziesięciu procent z miesiąca na miesiąc robią wrażenie. A komputer ten prawdopodobnie trafi niedługo do polskiej dytrybucji.

Czym się wyróżnia laptop Huawei? W dużym uproszczeniu, podobnymi cechami, co jego świetne telefony.

Już sam wygląd wyróżnia go z tłumu. Nie wygląda tandetnie, jak jego chińska konkurencja. Ultrabook posiada metalową obudowę z zaokraglonymi krawędziami, a ramka ekranu mierzy raptem 4,4 mm. Rozmiar ultrabooka jest mniejszy niż ten kartki A4, a komputer waży nieco ponad jeden kilogram. Jest lekki, ale też na wydajność nie będziemy narzekać za sprawą procesora Intela siódmej generacji – w zależności od konfiguracji jest to i5 lub i7.

Zaletą MateBooka X jest jego akumulator, który wystarczy na nawet 8 godzin ciągłej pracy. Ultrabook Huawei pozbawiony jest wentylatorów, dzięki czemu jest w zasadzie bezgłośny. Konsumenci doceniają MateBooka X również za ekran 3:2 i matrycę o rozdzielczości 2k (2160 x 1440). W ekranie zastosowano wzmocnione szkło Corning Gorilla Glass. Urządzenie wyróżnia się też czytnikiem linii papilarnych zintegrowanym w przycisku włączenia, a także obsługą dźwięku Dolby Atmos.

Czy Huawei faktycznie utrzyma się na fali sukcesów? Trudno powiedzieć, zwłaszcza, że na rynku ma bardzo mocną konkurencję. Będziemy się mu uważnie przyglądać. Na razie jednak to tylko utwierdza nas w przekonaniu, że wprowadzenie telefonów tej firmy do sprzedaży w Polsce było wspaniałym pomysłem.