Jak dobrać powerbank do swoich potrzeb? Przedstawiamy 7 porad, które pomogą wam wybrać odpowiedni model

Jak dobrać powerbank do swoich potrzeb? Przedstawiamy 7 porad, które pomogą wam wybrać odpowiedni model

Jeżeli często korzystasz ze swojego telefonu – wykonujesz dużo zdjęć, często odbierasz pocztę, grasz i czytasz treści internetowe – to wiesz, że nie ma szans, by akumulator wytrzymał nawet pół dnia. Powerbank zmniejszy naszą zależność od gniazdka. A my podpowiadamy którego wybrać.

Co to jest powerbank? Jego nazwa jest całkiem obrazowa: to bank energii. A więc dodatkowy akumulator, który po uprzednim naładowaniu może nam posłużyć do uzupełnienia energii w wołającym o prąd telefonie lub innym ultramobilnym urządzeniu. Niestety, w czasach gdy telefon służy do wszystkiego, zakup powerbanku wydaje się wręcz koniecznością.

Jeżeli korzystasz z telefonu głównie do dzwonienia, a tylko okazjonalnie wykorzystujesz jego dodatkowe funkcje, prawdopodobnie nie masz problemu z wiecznie rozładowującym się akumulatorem. Zapewne twój telefon woła o prąd dopiero po upłynięciu doby. Wystarczy jednak, że często do niego zaglądasz, a procesor i wyświetlacz twojego telefonu szybko zużyją zmagazynowany w akumulatorze prąd. Wtedy możemy szukać gniazdka lub… wyciągnąć z kieszeni powerbank i rozwiązać problem.

Rodzajów powerbanków jest jednak bardzo wiele. Pozwólcie więc nam podpowiedzieć czym należy się kierować przy zakupie takiego urządzenia.

Krok 1: Zwróć uwagę na pojemność.

Pierwszym najistotniejszym parametrem powerbanku jest jego pojemność. Ta jest wyrażana w miliamperogodzinach (mAh). Im większa pojemność, tym lepiej. Niestety, zazwyczaj też im pojemniejszy powerbank, tym cięższy, większy i droższy. Najmniejsze powerbanki – oferujące 2000 mAh – pozwolą ci naładować akumulator telefonu od zera do 50 proc. i na tym koniec. Z kolei urządzenie o pojemności 10 000 mAh pozwoli na 2,5 krotne naładowanie telefonu zanim sam powerbank trzeba będzie ponownie naładować.

Krok 2: Ile portów USB potrzebujesz

Im więcej takich portów, tym więcej urządzeń możesz ładować równocześnie. Jeżeli będzie to twoje prywatne urządzenie, spokojnie wystarczy ci jeden port USB. Wyobraź sobie jednak wspólny wypad z partnerem nad morze czy rodzinną wycieczkę. Może się okazać, że więcej niż jedna osoba chce podładować swój telefon. Warto więc rozważyć urządzenie z większą ilością portów.

Krok 3: rozmiar ma znaczenie

Wspominaliśmy już, że im pojemniejszy powerbank, tym zazwyczaj jest on fizycznie większy. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić. Jeżeli chcemy naszą mobilną ładowarkę nosić w kieszeni, nie może to być gigantyczne urządzenie wielkości półlitrowego napoju. Nie zapominajmy też, że relacja rozmiar-pojemność nie jest aż tak ściśle powiązana. Droższe powerbanki oferują wysoką pojemność przy zachowaniu (relatywnie) niewielkiego rozmiaru.

Krok 4: to ma być ładne

No dobrze, zapewne część z was urodę ładowarki ma w nosie. My jednak lubimy ładne rzeczy, dopasowane do naszego stylu i gustu. Niektórzy z was zapewne też. Pamiętajcie więc, że wielu producentów oferuje różne formy wzornictwa i różne wersje kolorystyczne swoich produktów. Jest w czym wybierać.

Krok 5: czy twój telefon obsługuje szybkie ładowanie? Warto, by powerbank też to obsługiwał.

Producenci telefonów zdołali obejść problem szybkiego rozładowywania się akumulatorów przez wprowadzenie techniki szybkiego ładowania. Dzięki niej telefon podłączony do odpowiedniej ładowarki uzupełnia energię znacznie szybciej: nawet do 50 proc. ładowania w 20 minut czy 100 proc. w 90 minut. Wiele tu zależy od zastosowanego mechanizmu, najpopularniejszym obecnie jest Qualcomm QuickCharge 2.0. Choć ten doczekał się zarówno następcy, jak i konkurencji. Sprawdź czy twój telefon obsługuje szybkie ładowanie – oraz w jakim standardzie – i rozważ dokupienie powerbanku, który również je obsługuje. Te urządzenia są niestety zauważalnie droższe od zwykłych, naszym zdaniem jednak warto. Im krócej nasz telefon jest podłączony do przewodu, tym znacznie wygodniej.

Krok 6: bajery, gadżety? Czemu nie!

Niektórzy producenci powerbanków kuszą nas dodatkowymi bajerami, które zupełnie nie mają wpływu na samo ładowanie. Co nie zmienia faktu, że niektóre z nich są całkiem przydatne. Diody LED wskazujące poziom naładowania powerbanku wydają się oczywistym dodatkiem, ale… niektóre urządzenia posiadają nawet wbudowane latarki, zwijany do środka przewód ładowania czy wzmacnianą, wodoodporną obudowę. Często to wpływa na cenę takiego urządzenia, jednak zazwyczaj są to nieznaczne różnice. Warto pamiętać o tych gadżetach przeglądając ofertę.

Krok 7: Nie bój się zadawać pytań

Jeżeli nadal nie wiesz który powerbank kupić, zapraszamy do kontaktu. Z pewnością pomożemy ci wybrać taki, który idealnie spełni twoje potrzeby.