A więc widziałeś co potrafią drony i chcesz mieć takiego na własność? To całkiem niezły pomysł, niezależnie od tego co cię do tego skłoniło. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Postaramy się wam pomóc.

Drony, nowy bzik, nowy gadżet, nowe zabawki, nowe możliwości dla zawodowych fotografów… rodzajów dronów jest bardzo wiele. Najprostsze urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych, te najbardziej zaawansowane kilkadziesiąt tysięcy. Tylko spójrzcie na naszą ofertę. Jak wybrać odpowiedniego drona dla siebie i nie przepłacić?

Wbrew pozorom, nie będzie to trudny wybór czy wielka sztuka. Różnice pomiędzy różnymi modelami i klasami dronów są tak widoczne, że bardzo łatwo szybko odsiać te egzemplarze, które nie będą wpisywały się w to, do czego chcemy tego drona wykorzystywać. Jakie to różnice i na co zwracać uwagę?

Po pierwsze, zastanów się jaki z ciebie lotnik.

Im lepiej wyposażony, bardziej zaawansowany dron tym jest on trudniejszy w pilotażu. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z czymś w rodzaju autonomicznego helikoptera (a raczej kwakoptera). Co prawda systemy żyroskopów i obecność aż czterech wirników powodują, że jest to bardzo stabilny statek powietrzny, ale… no właśnie. To nadal jest urządzenie, które lata.

A to oznacza, że kupując drona, na przykład, dla dziecka, chcesz kupić coś taniego, wytrzymałego i dobrze zabezpieczonego (osłonki na wirniki to konieczność!). Bo młody człowiek zapewne będzie miał znikome pojęcie o pilotażu i potrzebuje urządzenia, które trudno popsuć, a w razie czego by strata materialna nie była zbyt wysoka.

Te ze średniej półki cenowej nadają się dla początkującego dorosłego. Są tak zaprojektowane, by nie musieć kończyć szkoły lotniczej by je opanować. Te najbardziej zaawansowane, niestety, z uwagi na moc silników i ich możliwości, są dla początkujących bardzo nieodpowiednie.

Po drugie, zastanów się po co ci ten dron.

Jak już ustaliliśmy, jest wiele rodzajów dronów. Niektóre są zaprojektowane do latania po domu. Inne do lotów na zewnątrz. Niektóre potrafią robić pętle i inne sztuczki, inne potrafią kręcić filmy i wykonywać zdjęcia. I nawet te robiące zdjęcia dzielą się na te dla amatorów i dla profesjonalistów. Musisz więc zdecydować jak chcesz używać swojego drona, co od razu znacząco skróci listę modeli do wyboru.

Przykładowo, jeżeli chcesz drona-zabawkę do domu, to chcesz malutkiego, zwinnego drona, a nie potężnego robota z wielkim obiektywem. Jeśli chcesz się pobawić w zwiedzanie okolicy z lotu ptaka, a więc polatać sobie i pokręcić proste filmiki, dron z prostą kamerką wystarczy. Jeżeli chcesz wykonywać piękne zdjęcia i może nawet na nich zarabiać, musisz wybrać takiego który ma pierwszorzędny aparat. Nie wydawaj pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebujesz.

Po trzecie, patrz na dodatkowe funkcje.

Wiemy już, by wybrać drona w zależności od naszych umiejętności i tego, do czego chcemy go używać. Teraz przychodzi czas na „bajery”. Poza tym, o czym wspominaliśmy już wyżej (czyli możliwościami aparatu), zwróć uwagę na dodatkowe funkcje. Na to jak się takim dronem steruje (kontroler? aplikacja do telefonu?), czy ma wbudowany GPS, czy wymagają samodzielnego montażu i jak długo mogą latać zanim wyczerpie się w nich akumulator.

W przypadku dronów każda dodatkowa funkcja znacząco zwiększa jego cenę. Nie rezygnuj z funkcji na siłę, jeżeli uważasz że „to się być może przyda” i masz na to pieniądze, to czemu nie? Jeżeli jesteś jednak pewien, że dana cecha lub funkcja jest ci niepotrzebna w danym modelu, to przejrzyj resztę oferty. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy.