Jak wybrać komputer do firmy?

Jak wybrać komputer do firmy?

Na początku do prowadzenia twojej firmy wystarczał twój stary, domowy desktop. Z czasem jednak wymagania względem tego urządzenia rosną, wraz z rozwojem firmy. Na dodatek pojawiają się nowi pracownicy, którzy też potrzebują komputerów do pracy. Ale jaki wybrać?

Wydatek na porządny komputer (lub komputery) przeznaczony przede wszystkim do pracy nie powinien być traktowany jako opcjonalny. Żyjemy w czasach, w których komputer w firmie staje się niezbędny. Te przedsiębiorstwa – małe i duże – które nie korzystają z dobrodziejstw nowoczesnej techniki będą stawać się coraz bardziej podatne na wygryzienie ich przez wydajniej działającą konkurencję.

Komputer dedykowany pracy oszczędzi nasz czas i naszych pracowników, zwiększając ich wydajność w pracy. Zwłaszcza, że komputery domowe posiadają zbędne do pracy oprogramowanie, zmniejszające możliwości i wydajność komputera w zastosowaniach służbowych. Komputer bez zbędnego oprogramowania jest też odporniejszy na ataki ze strony złośliwego oprogramowania.

Komputer do firmy – desktop czy laptop?

Zanim porozmawiamy o czymkolwiek innym, ustalmy najpierw jakiego rodzaju komputer jest ci najbardziej potrzebny. Bez wątpienia laptop z Windows będzie najbardziej uniwersalnym wyborem. Z uwagi na ich mobilność: na laptopie możemy pracować wszędzie, gdziekolwiek się nie znajdujemy. Dla wielu firm to kluczowa sprawa. Zwłaszcza tych, które jeszcze nie posiadają siedziby lub biura, ale też tych, których pracownicy wykonują zadania w terenie.

To jednak nie oznacza, że desktopy są gorsze lub nie mają sensu. Jeżeli komputer ma wykonywać swoje zadania wyłącznie w biurze, warto wybrać desktopa zamiast laptopa. Są znacznie tańsze od laptopów, co pozwoli nam na oszczędności finansowe lub zainwestowanie w wydajniejszy sprzęt. Większość z desktopów pozwala też na łatwą rozbudowę o nowocześniejsze podzespoły kiedy zajdzie taka potrzeba.

Komputer do firmy – jaka specyfikacja?

Najważniejszym elementem komputera jest procesor. To on zarządza wszystkimi przeliczeniami, jakich komputer dokonuje. Im wydajniejszy procesor, tym więcej komputer jest w stanie zrobić w krótszym czasie. Zdecydujmy, że naszym absolutnym minimum powinien być procesor taktowany z częstotliwością 2 GHz. Ustalmy też, że jeżeli komputer nie jest stacją roboczą do montażu filmów czy grafiki 3D, procesor taktowany z częstotliwością 4 GHz to gruba przesada i zbędny luksus.

Należy zwrócić też uwagę na pamięć masową, a więc na dysk twardy. Dyski typu SSD dają nieporównywalnie większy komfort pracy niż dyski HDD. Niestety, są też znacznie droższe. Idealnym rozwiązaniem byłby co najmniej 128-gigabajtowy dysk SSD na system i aplikacje i co najmniej 500-gigabajtowy dysk na pozostałe dane. Niewykluczone jednak, że z uwagi na wykorzystywaną w waszej firmie chmurę – publiczną bądź prywatną – wystarczy sama pamięć SSD na system i aplikacje.

Równie istotna jest pamięć operacyjna lub, jak kto woli, pamięć RAM. Im więcej szybkiej pamięci operacyjnej, tym rzadziej komputer musi odwoływać się do znacznie wolniejszej pamięci masowej. Komputer mający wykonywać poważne zadania w pracy powinien mieć co najmniej 8 GB pamięci RAM, a jeżeli nas stać, to pełen komfort zapewni sprzęt z 16 GB tej pamięci.

Karta graficzna jest mniej ważna, przy założeniu, że komputer nie jest wykorzystywany do tworzenia grafiki 3D. Układy graficzne wbudowane w nowoczesne procesory wystarczają do większości zadań. Zadbajmy jednak o to, by karta graficzna dysponowała nowoczesnymi wyjściami, takimi jak HDMI czy DisplayPort. Jeżeli w firmie mamy stare monitory wykorzystujące jeszcze złącza DVI lub VGA, upewnijmy się, że nasza karta je obsłuży.

System operacyjny wydaje się tu być najłatwiejszym wyborem. W zastosowaniach firmowych Windows 10 nadal jest bezkonkurencyjny. Decydując się na linuxowy system ryzykujemy brak dostępu do potrzebnego nam oprogramowania (choć to nie zawsze jest regułą), z kolei decydując się na macOS musimy też zainwestować niemałe pieniądze w luksusowe komputery Apple’a.

Masz dodatkowe pytania? Chętnie pomożemy!

Skontaktuj się z nami i napisz do czego twój komputer lub komputery w firmie będą wykorzystywane. Z przyjemnością dobierzemy odpowiedniego peceta do twoich potrzeb. Takiego, któremu niczego brakować nie będzie i który nie będzie posiadał funkcji, za które płacić nie masz potrzeby.