Kiedy wakacje powoli zaczną dobiegać końca wszyscy rodzice, których pociechy są już w wieku szkolnym szykują się na kolejne wielkie zakupy Rzeczy Potrzebnych do Szkoły. W tym elektroniki. A skoro już przy elektronice jesteśmy, to jednym z najbardziej przydatnych uczniom sprzętów są właśnie drukarki. Którą wybrać?

Modeli drukarek dostępnych na rynku jest całe mnóstwo. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju promocje, premiery nowego sprzętu i nieprawdopodobne przeceny, które potrafią zaskoczyć człowieka z dnia na dzień. Dlatego zamiast skupiać się na podawaniu konkretnych modeli (co staramy się czynić w miarę możliwości), przyjrzyjmy się cechom, które powinna mieć dobra drukarka dla ucznia.

Po pierwsze: ustal z dzieckiem, w jaki sposób chce korzystać z drukarki

Żeby wybrać najbardziej korzystny model, warto dowiedzieć się najpierw w jaki sposób twoja pociecha planuje z niego korzystać. Jeśli bowiem ani ono, ani nikt inny w rodzinie nie planuje na przykład drukować na niej zdjęć, ani żadnych innych kolorowych materiałów, to może warto rozejrzeć się za drukarkami laserowymi? Drukarki tego typu poradzą sobie doskonale z drukowaniem setek stron wypracowań, ich utrzymanie jest tańsze, niż w przypadku drukarek atramentowych, a tonery starczają na dłużej.

Jeśli jednak drukowanie w kolorze przyda się nie tylko twojemu dziecku, ale także i tobie, o wiele lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa. Kto wie, może możliwość drukowania swoich prac w wysokiej jakości zmotywuje twoją pociechę do rozwijania swoich pasji związanych z grafiką, czy zdjęciami. Tacy ludzie trafiają potem na ASP.

Po drugie: w obliczeniach uwzględnij wydajność drukarki

A konkretniej: ile stron ty i/lub twoje dziecko będziecie drukować na niej miesięcznie. Kilka kartek A4 zapisanych tekstem? To niezbyt męcząca praca dla drukarki – może warto rozejrzeć się za którymś z mniejszych modeli. W końcu im drukarka zajmuje mniej miejsca, tym lepiej.

A może mówimy tu o urządzeniu, które służyć będzie kilkuosobowej rodzinie z umiłowaniem do tworzenia papierowych kopii większości dokumentów i zdjęć? Z drukiem kilkuset stron miesięcznie poradzi sobie oczywiście każda drukarka. Pytanie tylko, ile chcesz wydawać na materiały eksploatacyjne?

Przy większych liczbach drukowanych miesięcznie stron warto poszukać takiej drukarki, w której system uzupełniania tuszu zaprojektowano tak, aby był on najbardziej wydajny. Firma HP oferuje na przykład bardzo wydajny i niedrogi system uzupełniania pojemników z tuszem oryginalnymi buteleczkami. Znowu skończył się czarny atrament? Zamiast wymiany całego kartridża, wystarczy butelka z tuszem za 25 zł. To się naprawdę opłaca.

Po trzecie: nie zapominaj o funkcjach dodatkowych

Dzisiejsze drukarki potrafią być bowiem bardzo wygodnymi w obsłudze urządzeniami. Żeby wydrukować na szybko jakiś dokument, nie potrzeba nawet włączać komputera. Można to zrobić łącząc się z drukarką bezprzewodowo swoim smartfonem. Łączność bezprzewodowa drukarki z siecią domową stała się ostatnimi czasy standardem i warto o tym pamiętać dokonując wyboru.

Być może przyda się również funkcja skanowania dokumentów? Po co? Chociażby do „kserowania” notatek z lekcji, podczas których wasze dziecko było chore i nie chodziło do szkoły.

Po czwarte i ostatnie: upewnij się, że drukarka zmieści się w pokoju twojego dziecka

Przed zakupem trzeba się też zastanowić w którym konkretnie miejscu stanie nowa drukarka. Wszak musi się tam zmieścić. Dlatego przed zakupem warto wziąć do ręki miarkę i sprawdzić, czy wymiary podawane przez producenta są kompatybilne z miejscem, w którym chcemy postawić nową drukarkę. Pokoje dziecięce zazwyczaj nie są zbyt duże, dlatego rozmiar jest kwestią nad którą powinniśmy zastanowić się co najmniej kilkukrotnie.

Po piąte i już naprawdę ostatnie: nie przesadzaj

Często w poszukiwaniach sprzętu idealnego, który według początkowych założeń miał nas kosztować mniej niż 500 zł, dochodzimy do modeli kosztujących dwukrotność tej kwoty. Czasem warto wziąć głęboki oddech i przystopować w poszukiwaniu tego jednego, jedynego ideału. Jeśli jest to na przykład pierwsza drukarka, którą kupujesz swojemu dziecku na użytek szkolny i nikt tak naprawdę nie wie w jaki sposób i z jaką częstotliwością drukarka będzie używana warto kupić jakiś niedrogi model, oferujący podstawowe funkcje.

Jeśli przez rok okaże się, że twoje dziecko (a może nie tylko one?) rzeczywiście wykorzystuje swoją pierwszą drukarkę do granic jej możliwości, wtedy możesz zastanowić się nad zakupem czegoś droższego. Może się okazać jednak też tak, że drukarka przez cały rok szkolny wydrukowała te dwadzieścia-kilka wypracowań, dwa zdjęcia z kolonii i… tyle. Dlatego radzimy: nie przesadzaj. Czasem lepiej kupić coś tańszego i spokojnie obserwować rozwój wydarzeń.