Na co zwrócić uwagę wybierając CB radio?

Na co zwrócić uwagę wybierając CB radio?

– Mobilki jak tam droga na Gdańsk? – radia CB to nadal bardzo przydatne narzędzie dla każdego kierowcy. Dzięki nim błyskawicznie dowiemy się o aktualnej sytuacji na drodze, którą jedziemy, niekiedy też ktoś pomoże nam dojechać pod wskazany adres w zupełnie obcym mieście. CB radio ma wiele zastosowań i jest to gadżet, w który naprawdę warto zainwestować. Jeśli trafiłeś na ten tekst, zakładam że szukasz właśnie swojego pierwszego radia CB. 

Niewielu kierowców trzeba zresztą przekonywać o zaletach radia CB. Problemy zaczynają się przy wyborze samego radia. Wiadomo, to wasze pierwsze CB i nie chcecie wydawać na nie fortuny. Przesadna oszczędność może z kolei skończyć się zakupem urządzenia kiepskiej jakości, które zamiast pomagać, będzie wam przeszkadzać. Na co więc zwrócić uwagę?

Wybór radia CB

Nie polecę wam żadnego konkretnego modelu. To już wasze zadanie. Za to bardzo chętnie podpowiem na co powinniście zwrócić uwagę, wybierając swoje pierwsze radio CB. Najważniejsze według mnie cechy to:

Sposób montażu radia CB

Bardzo ważna kwestia. Szczególnie na początku przygody z radiem CB. Trzy najpopularniejsze sposoby montażu to:

  • ramka montażowa – radio CB montuje się w miejscu radia samochodowego (lub w wolnym miejscu o takich samych rozmiarach)
  • radio dzielone – baza radia montowana jest w mało widocznym miejscu, wyświetlacz montujemy oddzielnie (na przykład na desce rozdzielczej), a mikrofon wyprowadzony jest oddzielnie – bardzo popularnym sposobem montażu jest wyprowadzenie go np. z podłokietnika.
  • radio kompaktowe – większość sterowania przeniesiona jest na gruszkę (czyli mikrofon), a sama baza, o bardzo kompaktowych rozmiarach może być zamontowana gdziekolwiek. Najczęściej w miejscu mało rzucającym się w oczy.

Na początek naszej przygody z radiem CB proponowałbym ten ostatni rodzaj. Montaż radia kompaktowego wymaga minimalnej ingerencji w konstrukcję naszego samochodu, więc jeśli okaże się, że jednak nie potrzebujecie radia CB, zdemontujecie je błyskawicznie i zapomnicie o całej sprawie.

Mikrofon

To, jak będziemy brzmieć w odbiornikach innych kierowców w dużej mierze zależy od naszego mikrofonu. Dlatego też przed zakupem bardzo ważnym jest, żeby przetestować jego jakość. Dodatkowo zachęcam też do sprawdzenia tego, jak mikrofon leży nam w ręku. Czy nie jest za ciężki. Jakie dodatkowe funkcje oferuje (niektóre modele mają wbudowane przyciski do zmiany kanałów, co w trakcie jazdy jest wyjątkowo poręcznym rozwiązaniem).

Dodatkowe funkcje

Żadna z nich nie jest oczywiście wymagana do poprawnego działania radia. Jednak ich posiadanie dość znacznie potrafi ułatwić nam korzystanie z tego gadżetu. Najważniejsze funkcje to moim zdaniem:

  • Wzmocnienie mikrofonu – dzięki niej możemy regulować poziom sygnału przesyłanego z naszego mikrofonu w eter. Bardzo przydatna funkcja, dzięki której inni użytkownicy CB o wiele łatwiej zrozumieją to, co mówimy.
  • ASC/ASQ Squelch – pod tą dziwną nazwą kryje się automatyczna redukcja szumów. Dzięki niej o wiele rzadziej będziecie musieli regulować swój odbiornik.
  • RF Gain – regulacja czułości radia. Przydaje się przede wszystkim podczas jazdy po mieście, gdzie sygnały radiowe atakują nas z każdej możliwej strony.