Jakie są najpopularniejsze i najlepsze nawigacje samochodowe? Oto TOP 3 wiodących produktów!

Jakie są najpopularniejsze i najlepsze nawigacje samochodowe? Oto TOP 3 wiodących produktów!

Pisaliśmy niedawno o tym, że rynek nawigacji samochodowych cały czas się kurczy będąc wypieranym przez aplikacje mobilne na telefony i tablety. Wspominaliśmy jednak też, że nawigacja mobilna nie we wszystkim dorównuje tej dedykowanej. Oto trzy urządzenia, które są najlepszym tego przykładem.

Nawigacja GPS… coraz mniej z nas w ogóle myśli o jej zakupie. Czemu? Bo nasz telefon zapewnia nam tę samą funkcję. Na dodatek wykorzystujemy go do innych celów, więc zapewne i tak doczepiamy go do stacji dokującej w naszym samochodzie.

W przypadku większości kierowców, takie rozwiązanie jest zupełnie wystarczające. Najpopularniejsze mobilne aplikacje mają dobry interfejs i są błyskawicznie aktualizowane. Mały ekran telefonu nie należy jednak do najczytelniejszych. Na dodatek zawodowi kierowcy – lub po prostu osoby które bardzo dużo jeżdżą – potrzebują większej funkcjonalności od tej oferowanej przez aplikacje na telefony.

O różnicach między dedykowaną nawigacją a tą mobilną szerzej pisaliśmy w tym tekście. Dziś chcieliśmy wam pokazać urządzenia najlepsze z najlepszych, po których nie będziecie chcieli wracać do Map Google, Apple Maps czy czego tam używacie na waszych urządzeniach mobilnych.

TOP 3 nawigacji samochodowych – podium liderów.

1.      Garmin DriveSmart 70MLT

Garmin DriveSmart 70 MLT oferuje funkcję ostrzeżeń dla kierowcy, co ma zachęcać do bezpiecznej jazdy i zwiększać świadomość sytuacyjną. Dostępne są ostrzeżenia o ostrych zakrętach, zmianach ograniczeń prędkości, przejazdach kolejowych i przejściach dla zwierząt i wielu innych miejscach. Ponadto urządzenie Garmin DriveSmart powiadamia o jeździe drogą jednokierunkową pod prąd i wysyła ostrzeżenia o zbliżaniu się do stref wokół szkół. Podczas długiej jazdy ostrzega o zmęczeniu i podpowiada, kiedy należy zrobić przerwę sugerując potencjalne miejsca obsługi podróżnych.

Nawigacja ta obsługuje też sterowanie za pomocą głosu. Jeżeli zdecydujemy się sparować je z naszym telefonem będzie ono pełniło rolę zestawu głośnomówiącego. DriveSmart 70MLT, na życzenie, może też wyświetlać powiadomienia z naszego telefonu. Będzie też potrafił, tak jak aplikacja mobilna, oferować informacje w czasie rzeczywistym, np. o utrudnieniach w ruchu i pogodzie.

Aktywny asystent pasa ruchu z komunikatami głosowymi przygotowuje do bezpiecznego skręcania w zjazdy i przejeżdżania przez skrzyżowania. Gdy zbliżasz się do takiego miejsca, animowany model wskazuje prawidłowy pas ruchu dla wybranej trasy. Widok skrzyżowań BirdsEye zapewnia szczegółowy widok skrzyżowań, jakby patrzyło się na nie z góry. A także widok skrzyżowań PhotoReal, który realistycznie wyświetla skrzyżowania wraz z otaczającym krajobrazem.

 

2.      TomTom Go 520 World

5-calowy TomTom GO 520 World wyposażony jest w moduł Wi-Fi, dzięki czemu może być szybko i bezobsługowo aktualizowana bez mozolnego podłączania jej do komputera. Urządzenie posiada funkcję sterowania głosem, może też pełnić rolę zestawu głośnomówiącego dla naszego telefonu. Może też wyświetlać z niego powiadomienia. Dzięki aplikacji TomTom MyDrive zaplanujemy trasy na telefonie, a urządzenie nawigacyjne będzie gotowe do drogi, zanim jeszcze wsiądziemy do samochodu. Dołączone są bezpłatne dożywotnie mapy oraz aktualizacje dotyczące ruchu drogowego i fotoradarów, a także ostrzeżenia o strefach pomiaru średniej prędkości.

TomTom GO 520 World zapamiętuje nasze nawyki i przewiduje, kiedy najprawdopodobniej będziemy podróżować do często wybieranych miejsc docelowych zapisanych na liście Moje miejsca. Dzięki funkcji inteligentnej nauki im częściej jeździmy, tym szybciej otrzymujemy dokładne przewidywania.

Wczesne ostrzeżenia wyświetlane przez TomTom GO 520 informują o zbliżaniu się do fotoradaru stacjonarnego lub przenośnego oraz przypominają o obowiązującym ograniczeniu prędkości. Możemy otrzymywać dokładne ostrzeżenia o fotoradarach bezpłatnie przez cały okres użytkowania urządzenia.

 

3.      Garmin Drive Assist 50LMT EU

Wracamy do Garmina z uwagi na fakt, że ta nawigacja posłuży nam również jako… wideorejestrator. Garmin DriveAssist 50LMT EU jest wyposażony we wbudowaną kamerę samochodową, która stale rejestruje przebieg jazdy. Jeśli dojdzie do kolizji, funkcja wykrywania zdarzeń (czujnik G) automatycznie zapisze pliki. Moduł GPS rejestruje dokładne informacje o miejscu i czasie zdarzenia. Urządzenie nawigacyjne zapewnia możliwość łatwego odtwarzania nagrań i wyświetlania mapy wskazującej miejsce zdarzenia. Jeśli chcemy, możemy później obejrzeć nagranie na komputerze, korzystając z odtwarzacza Dash Cam Player. Urządzenie ma funkcję robienia zdjęć, dzięki czemu możemy wyjąć urządzenie z pojazdu, aby po kolizji zrobić z bliska zdjęcie uszkodzenia. W zestawie jest wymienna karta pamięci microSD do zapisu nagrań (klasy 10).

Nawigacja wykorzystuje wspomagane przez kamerę samochodową funkcje ostrzeżeń i ostrzeżeń dla kierowcy, co ma zachęcać do bezpiecznej jazdy i zwiększać świadomość sytuacyjną. Funkcja asystenta parkowania w garażu ułatwia wjazd do garażu. Po zatrzymaniu samochodu na skrzyżowaniu lub w ruchu drogowym alert „Jedź” powiadomi nas, gdy poprzedzające pojazdy zaczną się poruszać. System ostrzegania przed kolizją informuje o zbyt małym odstępie od poprzedzającego pojazdu. Z kolei w przypadku zjechania z drogi lub na przeciwległy pas zostanie uruchomione ostrzeżenie o opuszczeniu pasa.

Drive Assist 50LMT EU oferuje też wszystkie zalety wskazanego wyżej modelu.