Kiedy warto wybrać komputer stacjonarny?

Kiedy warto wybrać komputer stacjonarny?

Dzisiejsze czasy od dawna należą już do urządzeń mobilnych. Prawie nikt nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez swojego smartfona lub wyjazdu bez laptopa schowanego w plecaku, czy w torbie. Pomimo tego wszechobecnego trendu, komputery stacjonarne nadal mają swoje zastosowania, w których mobilność jest całkowicie zbędna lub po prostu nieopłacalna.

Jeśli twoim jedynym kryterium jest jak największa moc obliczeniowa, wybierz desktopa

Serio. Nie jest to w żadnym stopniu odkrywcze stwierdzenie, jednak warto co jakiś czas przypomnieć o tej kwestii. Niedowiarkom proponuję prosty eksperyment: znajdźcie sobie laptopa z dowolną konfiguracją sprzętową, a następnie porównajcie cenę z jego stacjonarnym odpowiednikiem. Desktop zawsze będzie tańszy. Najlepiej widać tę zależność, kiedy porównamy bardzo mocne konfiguracje sprzętowe. Najszybsze laptopy dla graczy potrafią kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Maszyna stacjonarna o tych samych parametrach jest średnio o połowę tańsza. No i stacjonarne modele kart graficznych są o wiele szybsze, niż ich mobilne odpowiedniki. Większa bryła desktopa gwarantuje też o wiele lepsze chłodzenie poszczególnych komponentów.

Modularność to kolejny, ogromny plus desktopów

kiedy wybrać komputer stacjonarny desktopWymiana dowolnego podzespołu w komputerze stacjonarnym jest banalnie prosta. Potrzebujesz szybszego procesora? Kolejnego dysku twardego? Dodatkowej kości pamięci RAM? A może twoja karta graficzna przestała Ci wystarczać? Jeśli masz desktopa, wystarczy zamówić wybrany podzespół, odkręcić kilka śrubek i go wymienić. W niektórych laptopach możemy oczywiście zamontować dodatkowy dysk lub dodatkową kość pamięci RAM, jednak nie jest to ani tak prosta, ani tak otwarta opcja, jak w przypadku komputerów stacjonarnych. „Otwartość” desktopów przydaje się również podczas okresowego czyszczenia poszczególnych komponentów z kurzu. Żeby zrobić to samo z laptopem, większość użytkowników zazwyczaj zdaje się na usługi serwisu komputerowego. A za to trzeba dodatkowo zapłacić.

Ogromny wybór peryferiów

kiedy wybrać komputer stacjonarny desktopMonitor 4K? A może ultraszeroki? A może trzy monitory i głośniki w systemie 5.1? Klawiatura bezprzewodowa, czy mechaniczna? Dostosowanie komputera stacjonarnego do naszych potrzeb jest banalnie proste. Jedynymi ograniczeniami w tej kwestii są możliwości naszej maszyny stacjonarnej i budżet, jaki chcemy przeznaczyć na peryferia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby z czasem rozbudować swój zestaw o dodatkowy monitor, czy inne, przydatne akcesoria. Podobną funkcjonalność zapewnia również laptop podłączony do stacji dokującej, jednak znowu: ta funkcjonalność w przypadku komputerów przenośnych zawsze będzie wydawać się ograniczona, w porównaniu do możliwości rozbudowy desktopów.

Stałe miejsce pracy również ma swoje zalety

kiedy wybrać komputer stacjonarny desktopNie trzeba od razu dysponować oddzielnym gabinetem, w którym postawimy swój komputer stacjonarny. Wystarczy miejsce na wygodne biurko. Stałe miejsce do pracy (i zabawy) pozwala na większe skupienie, niż siedzenie na kanapie, z laptopem na kolanach. Decydując się na wybór komputera stacjonarnego, nawet w podstawowej konfiguracji, czyli z pojedynczym monitorem, prawie zawsze skończymy z większą przekątną ekranu, niż w przypadku zakupu laptopa. Większy ekran to większa wygoda. Tak samo większość głośników montowanych w laptopach nie może równać się z większymi głośnikami stacjonarnymi. Warto wspomnieć też o klawiaturze: dla osób, które tworzą długie teksty, nawet na laptopie, zakup dodatkowej, wygodnej i stacjonarnej klawiatury prędzej, czy później okazuje się koniecznością. W przypadku wyboru komputera stacjonarnego, od razu można wyposażyć się w najwygodniejszy (według naszych potrzeb) model.

Komputer stacjonarny nie musi być duży

zotac

Desktopy nadal kojarzone są z ogromnymi, prostokątnymi bryłami. Od pewnego czasu na rynku dostępne są komputery typu „mini-pc”, które z powodzeniem zmieszczą się na półce pod telewizorem lub na innej małej przestrzeni. Taki sprzęt z powodzeniem można zamienić w centrum domowej, multimedialnej rozrywki. Ewentualnie, taki „mini-pecet” może stać się naszym podstawowym narzędziem do pracy. O ile nie będziemy wymagać od niego zbyt dużej mocy obliczeniowej.

Podsumowując: kiedy wybrać desktopa?

Jeśli ktoś nie jest pewny, czy komputer stacjonarny jest dobrym dla niego wyborem, proponuję zastanowić się nad poniższymi pytaniami:

  • Jak często korzystasz (albo musisz korzystać) z komputera poza domem lub biurem? Tylko nie oszukuj: sprawdzanie poczty i mediów społecznościowych i tak wygodniej robi się na smartfonie.
  • Chcesz wydać jak najmniej na jak najszybszy komputer? Tutaj desktopy jeszcze przez bardzo długi czas będą bezkonkurencyjne
  • Czy dysponujesz miejscem u siebie w domu lub biurze, gdzie będziesz w stanie postawić komputer stacjonarny, mysz, klawiaturę i monitor? Jeśli nie, zostaje Ci laptop.
  • Jak często wymieniasz podzespoły w swoim aktualnym komputerze? Zakup laptopa oznacza, że model z nowszą kartą graficzną i/lub procesorem kupisz najwcześniej za rok/dwa lata. W przypadku desktopa wymiana dowolnego podzespołu jest o wiele łatwiejsza (można wykonać ją samemu) i tańsza.