Pewnie niewiele osób pamięta jeszcze czasy, w których system operacyjny i niezbędne programy czy sterowniki trzeba było instalować na swojej nowej maszynie samemu. Producenci komputerów poszli użytkownikom zdecydowanie na rękę i niemal każde urządzenie nadaję się do użytku tuż po zakupie.

Rodzi to jednak sytuacje, w których na dysku posiadamy programy, które zaśmiecają nam miejsce, a nie spełniają do końca naszych wymagań. Dlatego warto przed pierwszym włączeniem sporządzić sobie listę niezbędnych programów, które znacznie ułatwią nam korzystanie z zakupionego komputera.

Ochrona komputera

Pierwszym programem, który wydaję się niezbędny jest program antywirusowy. System Windows 10 posiada wbudowanego Defendera, który uchroni nas przed prostymi zagrożeniami. Jednak w świecie zdominowanym przez różne wirusy i robaki komputerowe warto zainwestować w dobrego antywirusa. Wśród niezliczonej ilości dostawców warto spojrzeć na produkty Bitdefendera, Kaspesky Lab czy Aviry. Mogą one jednak nie odpowiadać do końca naszym potrzebom, dlatego warto przyjrzeć się ofertom innych producentów.

Jaką przeglądarkę zainstalować?

Kolejnym niezbędnym programem pozostaje przeglądarka internetowa. Microsoft Edge dostarczony z Windowsem 10 na pewno spełni podstawowe oczekiwania, wiele osób woli jednak rozwiązania konkurencji. Wśród niej przoduje zdecydowanie Google Chrome, który nie tylko oferuje integracje z kontem Gmail, ale także sporo aplikacji ułatwiających przeglądanie sieci. W przypadku, kiedy ten program nie spełnia naszych oczekiwań, warto spojrzeć na Mozille Firefox, która dominowała na polskich komputerach kilka lat temu czy Opere, najstarszą spośród całej czwórki.

Komunikator internetowy – który wybrać?

Kilkanaście lat temu niekwestionowanym królem w szybkiej komunikacji w Polsce pozostawało Gadu-Gadu. Dziś jednak chętniej korzystamy z Messengera czy jego mniejszego brata WhatsAppa. Wśród popularnych rozwiązań warto wymienić także Vibera, który pozwoli nam na bezpieczne rozmowy tekstowe i wideo z każdego urządzenia. Warto go rozważyć, ponieważ popularny Skype nie oferuję podobnego poziomu bezpieczeństwa.

Co z narzędziami systemowymi?

Przygotowując się do korzystania z naszego urządzenia nie możemy zapominać o programie do archiwizacji plików. System Windows poradzi sobie z rozszerzeniem .zip jednak nie podoła już pobranym elementom z końcówką .rar. Dlatego też, warto wyposażyć się w skuteczny program, który otworzy nam większość skompresowanych plików, jak 7-Zip, WinZip czy popularny WinRAR.

A pakiet biurowy i poczta?

Niezbędny okaże się także pakiet biurowy i aplikacja do odczytywania plików .pdf. Wśród darmowych rozwiązań warto zainteresować się LibreOffice, który jest następcą lubianego Open Office. W przypadku komercyjnych rozwiązań pałeczkę pierwszeństwa dzierży nadal Microsoft Office, który pozwala na archiwizacje dokumentów w chmurze. W przypadku plików .pdf warto spojrzeć na najnowszego Adobe Acrobat Readera czy bardziej kanciastą propozycję w postaci SumtraPDF.

Warto rozważyć także instalacje programu pocztowego. Nie tylko odciąży naszą przeglądarkę, ale pozwoli na zachowanie ważnych wiadomości w pamięci urządzenia. Wraz z Windowsem uzyskujemy dostęp do aplikacji Poczta, która może wystarczyć niektórym użytkownikom. W przypadku kiedy potrzebujemy większej ilości funkcji warto spojrzeć na Microsoft Outlooka, Mailbirda czy eM Client.

Nie zapominajmy też o rozrywce

Nasz nowy komputer to nie tylko narzędzie do pracy, ale także centrum multimedialne. Dlatego należy wyposażyć go w dobrej jakości oprogramowanie, które pozwoli nam się cieszyć dobrą jakością obrazu i dźwięku. W przypadku filmów warto sięgnąć do serwisów Netflix, HBO czy Showmax, które dostępne są z poziomu przeglądarki. Dobrym rozwiązaniem jest także instalacja VLC, który nie tylko pozwoli nam cieszyć się niezliczoną ilością formatów wideo z płyt DVD, ale także filmami pobranymi ze sklepów internetowych.

W przypadku muzyki sprawa będzie wyglądać podobnie. Spotify czy Deezer posiadają dedykowane aplikacje na komputery osobiste, które są lepiej zintegrowane z systemem niż strona internetowa. Jeżeli wolimy tradycyjne odtwarzanie muzyki z dysku komputera warto spojrzeć na Winampa, Jrivera czy Aimpa. Programy nie tylko pozwolą na stworzenie listy odtwarzania, ale także pomogą zapanować nad odpowiednim tagowaniem utworów w naszej bibliotece.

Oprogramowanie wciąż ewoluuje

Dlatego pamiętajcie, że teksty takie jak ten mają określony termin ważności. Za rok powyższa liczba mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Do tego coraz więcej twórców oprogramowania stawia na aplikacje webowe, czyli programy uruchamiane w przeglądarce internetowej.