Książka papierowa czy elektroniczna, co lepsze?

Książka papierowa czy elektroniczna, co lepsze?

Czytnik czy papierowa książka? To pytanie pada setki razy a wśród czytelników panuje odwieczna wojna o to co jest lepsze – technologia czy klasyka? Prawda jest taka, że obie opcje mają zarówno tyle samo plusów jak i minusów. Jako sklep internetowy, który w ofercie posiada również czytniki postanowiliśmy przyjrzeć się zagadnieniu bliżej i przytoczyć pozytywne i negatywne strony jednego jak i drugiego rozwiązania.

Kiedy coś jest nowe wzbudza zarówno zainteresowanie jak i niechęć. Osoby, które przyzwyczaiły się do pewnego trybu nie do końca są w stanie go zmienić nawet jeżeli owa zmiana może wyjść na dobre. Książki w wersji elektronicznej znane są od dziesiątek lat jednak ich popularność rozpoczęła się dopiero w roku 2007, kiedy na amerykański rynek wszedł pierwszy czytnik, obecny lider rynku ebooków – Kindle. Od tego czasu przemysł książek elektronicznych pnie się w górę robiąc konkurencję książkom papierowym. Jak sprawa przedstawia się dzisiaj?

Książki papierowe – wady i zalety

Znane od setek lat książki cały czas towarzyszą człowiekowi nie tylko w nauce i poznawaniu nowych jej dziedzin, ale także pozwalają na zrelaksowanie się przy interesującej historii wymyślonej i spisanej przez danego pisarza. Pozytywne aspekty jakie niosą ze sobą są po prostu olbrzymie.

Plusy

Największym i najbardziej docenianym przez czytelników aspektem posiadania książki w postaci fizycznej jest możliwość jej powąchania, dotknięcia gramatury papieru i podziwiania kunsztu drukarskiego w postaci okładki i ewentualnych ilustracji. Może brzmi to dziwnie ale wiele osób właśnie na to zwraca największą uwagę kiedy porównywana jest książka papierowa i elektroniczna. Specyficzny zapach papierowych stron jest dla wielu nie do zastąpienia i choćby dlatego wolą posiadać fizyczne wydanie swoich ulubionych powieści. Twierdzą też, że tylko książki papierowe posiadają duszę i lepiej oddają klimat danej książki.
Kolejna kwestia to fakt, że wielu czytelników i czytelniczek lubi podziwiać zbiór swoich książek na domowej biblioteczce, które tworzą piękną ozdobę w domu.

Minusy

Z uwagi na to, że jest to papier bardzo łatwo może ulec zniszczeniu poprzez ubrudzenie, zalanie, zagięcia i rozdarcie. Książki w formie fizycznej są również bardziej podatne na działanie czasu więc stare książki mogą dosłownie rozpaść się w ręku. Oczywiście wszystko zależy od sposobu ich przechowywania, ale nawet te najlepiej zachowane mogą być z znacznie gorzej kondycji niż nowe wydania.
Kolejna rzecz to cena. Przez konieczność druku książki w drukarni jej koszt jest nieco większy niż elektronicznego odpowiednika. Ta cena zależy oczywiście od rodzaju użytego papieru oraz oprawy twardej lub miękkiej, ale zawsze to będzie jakiś koszt, którego ebook nie ponosi.

Książki w formie elektronicznej

Wraz z nadejściem przełomu w dziedzinie czytelnictwa i możliwości stworzenia formy elektronicznej, czytniki zyskały bardzo dużą popularność wśród czytelników. Młodsze pokolenie znacznie częściej wybierają taką formę książek a wielu zagorzałych książkoholików z czasem również decyduje się na zmianę papieru na czytnik.

Plusy

Największym obecnie plusem takiego rozwiązania jest możliwość umieszczenia dziesiątek tytułów na jednym czytniku co znacznie podnosi komfort czytania w podróży. Dzięki temu nie musimy targać wielu często grubych i ciężkich książek ze sobą. Wystarczy jedynie lekki czytnik, który pomieści wszystkie tytuły, które nas interesują i które chcemy przeczytać.
Dodatkowo obecnie wiele czytników posiada funkcję podświetlanego ekranu co pozwala nam czytać w miejscu, w którym nie mamy żadnego źródła światła. Zastosowana technologia jest cały czas udoskonalana co przyczynia się także dla komfortu naszych oczu.

Minusy

Tak samo jak w przypadku smartfonów, tabletów czy laptopów, czytniki są również podatne na rozładowanie baterii. Oczywiście nie tracą mocy tak samo szybko jak wymienione wyżej urządzenia jednak bez naładowania wcześniej swojego czytnika możemy spotkać się z niemiłą niespodzianką w trakcie czytania.
Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy ekranu swojego urządzenia może on się uszkodzić i nawet jeżeli będzie działać a pojawią się jakieś zadrapania czy obicia, może to negatywnie wpływać na nasz komfort bez względu na obecnie czytaną powieść.

Jak sami widzicie walka jest niezwykle wyrównana i swoją rację mają zarówno wielbiciele książek papierowych jak i tych elektronicznych wersji. Dla nas nie ma zwycięzców ani przegranych – ważne jest czytanie, a nie to w jaki sposób się czyta.