Myślisz, że nie potrzebujesz wideorejestratora? Przeczytaj, a zmienisz zdanie!

Myślisz, że nie potrzebujesz wideorejestratora? Przeczytaj, a zmienisz zdanie!

Taka sytuacja. Niedawno jedna z koleżanek z zespołu ale.pl miała z pozoru niewinną stłuczkę. Sprawca wjechał w tył jej samochodu, jego wina była ewidentna i chyba sam doszedł do podobnego wniosku, bo najzwyczajniej w świecie postanowił uciec. Pierwsze pytanie, jakie koleżanka usłyszała na komendzie, brzmiało: „A czy przypadkiem ma pani w aucie kamerkę samochodową?” Niestety, nie miała. Policjanci przyjęli zgłoszenie, ale sprawa została szybko umorzona, sprawcy nie wykryto, co skończyło się bolesną zwyżką w ubezpieczeniu.

Ta historia w jasny sposób pokazuje, jak przydatnym sprzętem są samochodowe wideorejestratory. Ty także możesz kiedyś znaleźć się w takiej sytuacji, dlatego nie zwlekaj z zakupem. W tym artykule podpowiemy Ci, jak wybrać dobrą kamerkę samochodową i polecimy kilka świetnych urządzeń na każdą kieszeń.

Kamerka samochodowa to nie jest zbędny gadżet

Nieprzypadkowo coraz częściej widujesz samochody, za których przednią szybą znajduje się niewielkie urządzenie rejestrujące. Wielu kierowców przekonało się już, jak bardzo może się przydać takie nagranie. Co więcej: sama policja zachęca do używania wideorejestratorów i przesyłania jej anonimowo zapisów wykroczeń drogowych. Jest to skuteczny sposób na walkę z dotąd bezkarnymi piratami.

Nagranie z wideorejestratora rozwiąże problem w sytuacji, gdy dojdzie do stłuczki, a żaden z uczestników zdarzenia nie przyznaje się do winy. Wystarczy wówczas, że przybyli na miejsce  policjanci rzucą okiem na film. W dodatku nagranie zabezpiecza interes poszkodowanego kierowcy, gdyby przypadkiem sprawca po czasie postanowił wycofać swoje przyznanie się do winy.

Wideorejestrator od ale.pl

Wideorejestrator Mio w pracy

Warto wiedzieć

W skrajnym przypadku taki zapis może stanowić dowód w sądzie, o czym jasno mówi artykuł 308. Kodeksu postępowania cywilnego.

Najważniejsza jest jakość nagrania

Wiele osób błędnie sądzi, że jakość nagrania nie jest istotna i wybiera najtańsze modele wideorejestratorów. Nie tędy droga. Polskie sądy odrzucały już dowody w postaci filmów z kamerek samochodowych, jeśli obraz był niewyraźny i nie można było np. bez żadnych wątpliwości odczytać numerów rejestracyjnych auta sprawcy kolizji/wypadku.

Pamiętaj!

Nagranie zostanie również odrzucone w sytuacji, gdy nie można bez żadnych wątpliwości wskazać lokalizacji zdarzenia – dlatego rozsądnie jest zainwestować w kamerkę z GPS-em.

Wybierając wideorejestrator nie kieruj się więc wyłącznie kryterium ceny. Najtańsze urządzenia nie gwarantują dostatecznej jakości nagrania, zwłaszcza w złych warunkach pogodowych czy po zmroku. W praktyce więc mogą się okazać zupełnie bezużyteczne. Kamerkę traktuj w kategoriach sprzętu, który może Cię uratować przed bardzo wysokimi kosztami naprawy samochodu czy podwyższeniem składki ubezpieczenia AC.

Krótko podsumujmy więc najważniejsze cechy dobrej kamerki samochodowej:

  • Nagrywanie najlepiej w jakości Full HD – ale nie „pseudo Full HD”, czyli po skalowaniu. Sprawdź, czy kamerka naprawdę posiada przetwornik umożliwiający zapis obrazu w rozdzielczości 1080p lub 1440p.
  • Markowy sensor optyczny – od jakości sensora zależy to, czy obraz będzie dostatecznie wyraźny podczas nagrywania po zmroku lub w niepogodę. Szczególnie polecane przez ekspertów są sensory Sony Starvis, stosowane w kamerkach marki Mio.
  • Zapis pozycji GPS – dzięki temu możesz nie tylko prześledzić swoją trasę, ale także zyskać mocny dowód w sądzie.
  • Optyka – obiektyw zastosowany w kamerce nie może być zbudowany z tanich soczewek, bo to przekłada się na fatalną jakość nagrania. Najlepiej jest zainwestować w kamerkę z obiektywem o jasności przynajmniej F 2.0.

Wideorejestrator może być wyposażony także w szereg innych, bardzo przydatnych funkcji. Świetnym przykładem są tutaj wspomniane już kamerki Mio, w których znajdziemy takie udogodnienia, jak baza fotoradarów (z dożywotnim uaktualnianiem), system ADAS (ostrzega przed najechaniem na poprzedzający pojazd), system ostrzegania przed opuszczeniem swojego pasa ruchu czy system wykrywający zmęczenie kierowcy.

Te modele kamerek zdecydowanie polecamy!

Przejrzeliśmy zasoby naszego sklepu i znaleźliśmy trzy modele wideorejestratorów, które funkcjonalnością i jakością nagrywania biją konkurencyjne urządzenia na głowę. Podzieliliśmy je ze względu na cenę, bo wiemy, że nie każdego stać na zakup modelu z najwyższej półki.

Mio MiVue C320 to jeden z najpopularniejszych wideorejestratorów oferowanych w ale.pl. Jest świetnie wyceniony (kosztuje poniżej 300 złotych), a oferuje wysoki poziom funkcjonalności i przede wszystkim nagrywanie w prawdziwym Full HD. 2-calowy wyświetlacz ułatwia sterowanie ustawieniami i umożliwia szybkie obejrzenia nagrania.

MiVue C320 od ale.pl

MIO Rejestrator MiVue C320

 

Mio MiVue A30 to nieco bardziej rozbudowany model, który jednak także nie zrujnuje Twojej kieszeni. Wyjątkową cechą sprzętu jest to, że mamy tutaj do czynienia z kamerką tylną, a więc umożliwiającą rejestrowanie obrazu za samochodem. Jest to ogromny plus, ponieważ najtrudniej jest udowodnić swoją niewinność właśnie w przypadku uderzeń z tyłu.

Kamera tylna na ale.pl

MIO Kamera tylna MiVue™ A30

 

Mio MiVue C792 to już taki „mercedes” wśród kamerek samochodowych. Jest to bardzo zaawansowany sprzęt, powszechnie uważany za najlepszą propozycję w cenie do około 800 złotych. Posiada wszystkie funkcje, które cechują idealną kamerkę, w tym te wymienione przez nas w poprzednim akapicie (m.in. GPS oraz system ADAS). Jeśli możesz sobie pozwolić na taki wydatek, to my byśmy się nie zastanawiali.

Rejestrator dostępny w ale.pl

MIO Rejestrator MiVue 792 GPS WiFi FHD

 

Bez względu na to, na którą z polecanych przez nas kamerek się zdecydujesz, dokonasz dobrego wyboru. Nie daj się zaskoczyć i oszukać na drodze – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!