Na co zwracać uwagę kupując nowy komputer?

Na co zwracać uwagę kupując nowy komputer?

Wybierając nowy komputer warto pamiętać o kilku rzeczach, na które świadomy konsument powinien zwrócić uwagę. Nie każdy nowy komputer bowiem spełni nasze oczekiwania. Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś modelu, warto zapytać sprzedawcy o dokładną specyfikację i warunki gwarancji. Unikniemy wtedy wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Mini-PC, tower a może full-tower, jaką wielkość powinien mieć nasz komputer

Choć małe i poręczne komputery nie ustępują bardzo dużym pecetom, to ich rozbudowa jest niemożliwa bez złamania gwarancji producenta. Urządzenia z segmentu mini-PC są zwykle wyposażone w autorskie karty graficzne czy płyty główne, które bardzo trudno wymienić, bądź zmodernizować. Modelom z tej klasy możemy się przyjrzeć, jeżeli szukamy komputera, który będzie pełnił rolę centrum multimedialnego w naszym salonie. Sprawdzi się też świetnie w zastosowaniu typowo biurowym. Ceny takich rozwiązań zaczynają się już od 1000 zł i są wyposażone w najnowszą generację procesorów Intel i3.

Zasilanie. Nie zapominajmy o zasilaniu

Decydując się na większy komputer nie możemy zapominać o kilku podstawowych cechach, które nasz pecet powinien posiadać. Pierwszą z nich jest wydajny zasilacz, który nie tylko zasili wszystkie podzespoły, ale także uchroni je przed skokami napięcia. Producenci często starają się ograniczyć koszty stosując tanie i niezbyt wydajne jednostki. Niska moc zasilacza, nie pozwoli nam się cieszyć z pełnej mocy zastosowanego procesora. Dlatego czasem warto dopłacić te kilkaset złotych.

Czy all-in-one jest dla mnie?

Ciekawym rozwiązaniem, które nie zajmuje dużo miejsca i jest również atrakcyjne cenowo są komputery All-in-one. Są to komputery zamknięte w obudowie monitora. Zastosowane komponenty zwykle są sprawdzone pod kątem konfiguracji, jednak późniejsza aktualizacja komponentów może okazać się niemożliwa. Ważne jest także, aby spojrzeć jaką kartę graficzną posiada urządzenie, którym się zainteresowaliśmy. Jeżeli w opisie znajdziemy „Intel HD”oznacza to, że komputer posiada mało wydajne rozwiązanie zintegrowane z płytą główną. Będziemy w stanie obejrzeć wtedy na PC film w rozdzielczości Full HD, jednak o graniu w nowsze tytuły możemy zapomnieć. Koszt dobrze wyposażonego komputera all-in-one może wynieść więcej niż kupienie komputera i monitora, osobno. W dodatku PC zamknięty w obudowie monitora może posiadać ograniczenia wynikające z przegrzewania się komponentów. Cena takich urządzeń zaczyna się już od 2500 zł.

Jakiego dysku warto szukać?

Przy wyborze dysków twardych, pamiętajmy o złotej zasadzie: PC będzie tak szybki jak jego najwolniejszy komponent. Dlatego warto zerknąć na produkty oferujące niewielki dysk SSD systemowy, dający możliwość szybkiego rozruchu i zadowalającej pracy samego systemu. Dobrym wyborem na magazyn danych nadal pozostaje tradycyjny dysk twardy, czyli HDD. Ten typ dysków oferuje dużo lepszy stosunek ceny do pojemności, niż ich półprzewodnikowe odpowiedniki. Entuzjastom polecamy szczególnie dyski SSD na złączu PCIe i M.2. Oferują one szybkości niespotykane na modelach wyposażonych w wyjście SATA.

Nie zapominajmy o karcie graficznej

Producenci gotowych komputerów rzadko kiedy udostępniają swoim klientom najnowsze rozwiązania graficzne. Na liście podzespołów znajdziemy kilkuletnie karty lub te pochodzące ze znacznie niższej półki niż wskazywałaby na to reszta specyfikacji. Nie będzie to miało większego znaczenia podczas prac biurowych, czy przeglądania internetu. Jednak w przypadku filmów 4K, gier komputerowych czy pracy w wymagających programach graficznych, może znacznie obniżyć naszą szybkość pracy. Warto rozejrzeć się w tym przypadku za komputerami wyposażonymi w grafikę Nvidia GTX 1070 lub jego lepszą wersją GTX 1080, w cenie od 8 tys.

Podzespoły nadal się zmieniają

Pamiętajmy, że ceny podzespołów ulegają ciągłym zmianom z powodu premier nowych rozwiązań. Dlatego przed zakupem warto zorientować się, jakie rozwiązania aktualnie są najpopularniejsze na rynku. Albo zadzwonić na naszą infolinię.

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]