Na co zwrócić uwagę kupując używaną drukarkę?

Na co zwrócić uwagę kupując używaną drukarkę?

Z wielu względów możemy chcieć kupić drukarkę „po kimś”, zamiast inwestować w nowe urządzenie. To zawsze jest ciut ryzykowne, ale skoro już musisz, to pozwól nam chociaż zwrócić twoją uwagę na kilka rzeczy.

Choć niewątpliwie jako sklep internetowy preferowalibyśmy, byście skorzystali z naszej bogatej oferty drukarek. Nie zamierzamy jednak udawać, że rynek wtórny nie istnieje. Niewykluczone, że sytuacja finansowa skłoniła was do takiej decyzji. Możliwe też, że poszukiwanej przez was drukarki na rynku pierwotnym już nie ma. Nie wnikamy. Na pewno polecimy wam naszą ofertę materiałów eksploatacyjnych do drukarek (w tym używanych), a teraz skupimy się na udzieleniu wam kilku istotnych porad.

Używana czy odnowiona (refurbished) – jaka jest różnica?

Co to jest drukarka używana to chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. To drukarka, którą ktoś używał, przestał używać i postanowił ją przekazać w dobre ręce. Jednak w sklepach i na aukcjach internetowych pojawiają się drukarki odnowione (lub, po angielsku, refurbished).

Takie drukarki to drukarki poserwisowe. Innymi słowy klient uszkodził drukarkę, w zamian dostał nową w ramach opieki gwarancyjnej, a ta uszkodzona została przywrócona do pełnej sprawności i stanu fabrycznego przez jej producenta. Drukarki odnowione nie różnią się w zasadzie od nowych drukarek, warto więc się nimi zainteresować jeżeli nie przeszkadza nam to, że ktoś już ich kiedyś używał.

Używana drukarka laserowa – na co zwrócić uwagę?

Laserowe drukarki to fajny pomysł, jeżeli planujemy ich używać „biurowo”, a więc drukować dużo dokumentów tekstowych. To też najmniej podatne na awarie urządzenia drukujące, więc trudno nam zwrócić waszą uwagę na typowe problemy. Na pewno przed zakupem warto się upewnić przeglądając opinie w Internecie, czy z czasem nie psuje się podajnik papieru. W poprawnie używanej drukarce w zasadzie tylko to może się zużyć.

Używana drukarka atramentowa – na co zwrócić uwagę?

Większość z was jednak nie kupi wyspecjalizowanej drukarki laserowej, a bardziej uniwersalne rozwiązanie jakim jest drukarka atramentowa. Ta sprawdzi się nie tylko do zastosowań biurowych, ale również do drukowania zdjęć i innych grafik. Decydując się jednak na używaną drukarkę, musimy zainteresować się dostępnością materiałów eksploatacyjnych. Często bywa tak, że nabojów z atramentem do starej drukarki atramentowej… nie kupimy. Skazani będziemy na zamienniki (a i tych może brakować!) lub samodzielne uzupełnianie tuszem wątpliwej jakości.

Nie zapomnij o zgodności z twoimi urządzeniami!

Nowoczesne drukarki przyjmą wydruki właściwie z każdej platformy. Czy to iOS, czy macOS, Windows czy Android, to po prostu będzie działać. Ze starszymi urządzeniami bywa już, niestety, różnie. Może się okazać, że producent nie przewidział sterowników dla nowszego Windows niż Windows XP, że nie wspomnę o obsłudze mobilnych systemów operacyjnych obecnych w telefonach i tabletach.

Drukarka to nie wszystko, zapytaj co do niej dostaniesz.

Co prawda przytłaczająca większość drukarek korzysta ze standardowych przewodów zasilających i USB do łączenia się z komputerem (a więc dokupisz je w pierwszym lepszym sklepie z elektroniką), ale od tej reguły bywają wyjątki. Upewnij się, że sprzedawca zapewni ci niezbędne okablowanie i pojemniki na materiały eksploatacyjne!