Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona?

Nie da się ukryć, że obecny rozwój smartfonów ma się dobrze a najnowsze modele bez problemu swoimi osiągami mogą dorównać niejednemu komputerowi stacjonarnemu jak i przenośnemu. Na co więc zwrócić największą uwagę przy wyborze nowego urządzenia? W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć to, co najważniejsze dla każdego z nas.

Nowe modele smartfonów różnych producentów prześcigają się cały czas w swojej specyfikacji a także funkcjonalności i komforcie. Ich rozwój był nawet jedną z przyczyn zaprzestania produkcji konsoli przenośnej przez Sony. Na co więc zwrócić największą uwagę?

 

Ekran.

Największa i najczęściej wykorzystywana część w każdym smartfonie – ekran. Preferencje co do jego wielkości są jak najbardziej indywidualne, jednak obecny standard waha się pomiędzy 5” a 6”. Rzadko kiedy spotkamy urządzenia z mniejszą lub większą przekątną ekranu. W przypadku chęci większej przekątnej polecamy zakup tabletu.

Wielkość to jednak nie jedyna cecha ekranu, na którą warto spojrzeć. Ważne jest też jego wykonanie. Obecnie na rynku dominują dwa typy ekranów. Pierwszy z nich, czyli LCD to rozwiązanie najpopularniejsze, jednak przede wszystkim stosowane w tańszych modelach telefonów. Ich główną cechą jest fakt, że nie generują one światła same, tylko wykorzystują do tego diody (LED). Wpływa to niezbyt korzystnie na głębię kolorów oraz jakość wyświetlanych obrazów.

Drugim, coraz bardziej popularnym typem jest OLED i w przeciwieństwie do LCD, same generują światło. Wpływa to nie tylko na poprawienie jakości obrazu, ale także na to, że ten typ ekranu jest bardziej energooszczędny, ponieważ nie podświetla całej jego powierzchni, tylko wykorzystywaną część.

Oba typy występują w różnych wariantach – lepszych i gorszych, ale zdecydowanie lepiej celować w ten drugi.

 

Aparat.

Chęć uzyskania doskonałych wspomnień za pomocą zdjęcia już dawno zostało zauważone przez producentów smartfonów, dlatego każdy model ma coraz lepszy aparat potrafiący robić zdjęcia często porównywalne z wysokiej jakości lustrzankami. Kluczowym parametrem wcale nie są oferowane wysokie megapiksele, a sama jasność obiektywu.

Chcą zrobić wysokiej jakości zdjęcie liczy się dużo czynników. Pomijając naturalne światło i wszelkie fotografowane obiekty, warto zwrócić uwagę na sam obiektyw i jego jasność. Czym większa jasność obiektywu, tym uświadczymy mniej szumu na wykonanym zdjęciu. Najlepiej celować w aparaty ze światłem w granicy f/1.8, f/1.7 a nawet f/1.5.

 

Pamięć RAM.

Im bardziej nowoczesny smartfon, tym system wymaga wyższych parametrów. Pamięć RAM jest bardzo ważna bo tak naprawdę to od niej zależy prędkość działania urządzenia. Z uwagi na to, że w dzisiejszych czasach korzystamy z bardzo wielu aplikacji, warto zadbać, by ten czynnik był jak najwyższy. Oczywiście wszystko zależy od budżetu, ale warto szukać telefonów z pamięcią RAM nie niższą niż 3GB.

Przy niższym parametrze początkowo nie będzie widać dużej różnicy ale wraz z zapełnianiem pamięci smartfona oraz wykorzystywaniem coraz większej ilości jego funkcji, niska pamięć RAM w końcu da o sobie znać a niestety jej powiększenie nie jest takie proste jak w komputerach stacjonarnych czy choćby w laptopach.

 

Procesor.

Nie tylko w komputerach stacjonarnych i laptopach, ale także w smartfonach procesory mają duże znaczenie. Jak się okazuje, nie taktowanie i ilość rdzeni jest najważniejsze ale ich rodzaj. Obecnie rynek smartfonów bogaty jest w procesory z rodziny Snapdragon i to w nie najlepiej celować. Oczywiście im wyższy numer tym lepiej np. procesory Snapdragon 430 czy 435 montowane są w telefonach z niższej półki a taki Snapdragon 630 z nieco wyższej.

Często spotykanym procesorem jest także ten z rodziny MediaTek i tutaj wyróżniamy trzy modele: MT, P i X. Te ostatnie, pomimo wysokich parametrów niespecjalnie przyjęły się na rynku i rzadko kiedy ktoś z nich korzysta, ale te z rodziny P można spotkać w wielu smartfonach ze średniej półki. Seria MT to niskobudżetowe rozwiązanie i zazwyczaj spotkamy je w słabszych modelach telefonów.

 

Pamięć wewnętrzna.

Choć urządzenia mobilne najczęściej mają możliwość rozszerzenia jej o wszelkiego rodzaju karty pamięci, to jednak pamięć wewnętrzna jest bardzo ważnym czynnikiem. Wpływa tak naprawdę na poprawne funkcjonowanie urządzenia a czym będzie ona większa, tym mniej będziemy odczuwać uciążliwości związane ze zbyt małą ilością pamięci.

Aplikacje, zdjęcia czy filmy wideo z racji coraz lepszej jakości zajmują też proporcjonalnie więcej miejsca. Dużo rzeczy samoistnie zapisuje się na pamięci wewnętrznej a ta przeciążona bardzo spowalnia nasze urządzenie. Producenci często wypuszczają swoje urządzenia w z reguły dwóch wariantach z czego najczęstszą zmianą nie jest tylko kolor, ale także pamięć wewnętrzna.

Z uwagi na dzisiejsze standardy zalecamy by nie była ona niższa niż 32GB.

 

Pozostałe czynniki są też niezwykle istotne, jednak te powyżej wymienione uważamy za kluczowe, na których podstawie warto dobierać sobie nowego smartfona. Jako sklep internetowy z olbrzymim wyborem urządzeń mobilnych, dołożymy wszelkich starań by dobrać odpowiedni smartfon na potrzeby każdego użytkownika. Wystarczy telefon pod numer 22 290 77 77 lub mail na bok@ale.pl.