Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki?

Być może trafiłeś na naszego bloga przeglądając ofertę drukarek w naszym sklepie. Którą wybrać i czym się kierować przy zakupie? Nasz poradnik pozwoli zaoszczędzić wasz czas i skupić się tylko na tych rodzajach drukarek, które właśnie dla was będą szczególnie przydatne.

Fotografie, dokumenty, wykresy, notatki, kopie faktur… drukarki nadal stanowią nieodłączny element gospodarstw domowych i firm. Praktycznie każdy z nas albo ma stały dostęp do takiego urządzenia, albo… zapewne chce mieć i dlatego czyta nasz tekst.

Rodzajów drukarek jest bardzo wiele, wiele z nich ma przeróżne dodatkowe funkcje. Jak zawsze, te funkcje są bardzo potrzebne dla jednych, będąc zupełnie zbędnymi dla innych. No i jakie urządzenie właściwie powinniśmy wybrać?

Gdzie będziesz używać drukarki?

Jeżeli ma to być drukarka do zastosowań domowych warto wybrać urządzenie wielofunkcyjne. A więc takie, które zarówno poradzi sobie z wydrukami tekstowymi, jak i zdjęciami. Warto też zwrócić uwagę na dwie dodatkowe funkcje: czytnik kart pamięci (do szybkiego i łatwego wydruku zdjęć z telefonu lub aparatu) oraz łączność Wi-Fi, co ułatwi podłączanie do niej wszystkich urządzeń naszych domowników.

Jeżeli myślimy o drukarce do biura lub małej firmy, również powinniśmy postawić na urządzenie wielofunkcyjne, najlepiej atramentowe jeżeli planujemy drukować kolorowe broszury i wykresy. Warto zadbać o to, by drukarkę dało się obsługiwać za pomocą urządzenia mobilnego (na przykład telefonu komórkowego), jeżeli nasza praca odbywa się również „w terenie” – zaoszczędzimy dzięki temu czas na przesyłaniu otrzymanych na telefon dokumentów i materiałów na komputer.

Jeżeli drukarka ma służyć przede wszystkim do zdjęć, to tu wybór jest relatywnie łatwy. Drukarki fotograficzne to, jak ich sama nazwa wskazuje, drukarki zoptymalizowane do wydruku zdjęć. Z kolei jeśli drukarka ma być dla ucznia, a więc dla osoby drukującej na niej głównie teksty, wypracowania, opracowania i tym podobne, warto zainwestować w drukarkę laserową która szczególnie dobrze radzi sobie z tego typu dokumentami.

Laser czy atrament? Oto jest pytanie.

Wyżej dość swobodnie pisaliśmy o drukarkach atramentowych, fotograficznych i laserowych. Czas wyjaśnić dokładnie czym się od siebie różnią, by dokonać jeszcze trafniejszego wyboru.

Drukarki atramentowe radzą sobie świetnie zarówno z wydrukami tekstowymi, jak i graficznymi. A więc są najbardziej uniwersalne ze wszystkich. Obsługują wiele formatów i rodzajów papieru. Nie są to jednak urządzenia zaprojektowane do drukowania dużych ilości stron. Więc jeżeli zamierzasz wiele drukować, możesz zdecydować się na coś innego.

Bo drukarki laserowe mają dużą przewagę pod tym względem nad atramentowymi. Im więcej drukujemy, tym drukarki laserowe są tańsze od atramentowych w eksploatacji. Dodatkowo, zazwyczaj drukują szybciej od atramentowych. Są świetne do drukowania tekstu, choć drukarki atramentowe radzą sobie lepiej z grafiką i zdjęciami.

Drukarki fotograficzne zupełnie nie nadają się do drukowania tekstowych dokumentów. Dają jednak najlepsze rezultaty w przypadku drukowania zdjęć, oferując – nie licząc tych mniej udanych modeli – równie dobrą lub lepszą jakość co profesjonalne studia fotograficzne. To najmniej uniwersalne urządzenia, ale jeżeli wiemy, że i tak drukarka ma służyć wyłącznie do wywoływania zdjęć, warto wybrać tą fotograficzną.

Na jakie dodatkowe funkcje zwrócić uwagę?

Łączność Wi-Fi przydaje się, jeśli z drukarki ma korzystać więcej niż jedno urządzenie. W przypadku połączenia przewodowego drukowanie można zlecić, co logiczne, tylko z komputera, do którego jest podłączona. W przypadku łączności bezprzewodowej każdy autoryzowany przez właściciela drukarki użytkownik może z niej korzystać ze swojego urządzenia.

Warto też zwrócić uwagę na podajnik do papieru. Powinien obsługiwać wszystkie formaty wydruku jakie nas interesują (np. A4, A5, listowy… w zależności od potrzeb). Warto też zadbać o to, by miał odpowiednią pojemność, dzięki czemu rzadziej będziemy musieli uzupełniać papier. Nie zaszkodzi też funkcja automatycznego druku dwustronnego, dzięki czemu nie będziemy musieli ręcznie przekładać stron.

Inne cechy godne uwagi to oczywiście prędkość druku, co może być istotne w biurach, w których często potrzebujemy mieć „na już” wielostronicowy dokument. Obsługę i konfigurację drukarki ułatwi wyświetlacz dotykowy, zaś obsługa kart pamięci pozwoli na wygodniejszy wydruk zdjęć. Tak jak zgodność ze standardem PictBridge, dzięki której drukarka rozpozna podłączony do niej aparat cyfrowy bez konieczności wyjmowania z niego karty pamięci.

Jak zawsze, służymy dalszą pomocą!

Wystarczy, że się z nami skontaktujesz. Pomożemy wybrać najodpowiedniejszy model do twoich potrzeb.

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]