Jeszcze nie tak dawno użytkownik, który miał 1TB pamięci na swoim komputerze mógł sobie pozwolić na bardzo wiele. Ogrom możliwości, jakie niosła ze sobą taka olbrzymia powierzchnia na zapisywanie plików była niemal nie do zapełnienia. Teraz, kiedy jakość muzyki, filmów i gier poszła w górę, potrzebne miejsce na ich zapis znacznie wzrosło, także potrzeby użytkowników również poszły w górę. Dzięki firmie Western Digital do dyspozycji dostaniemy dysk o pojemności 14TB!

Przeciętny człowiek wykorzystujący komputer do pracy nie potrzebuje więcej, niż 1TB na swoje pliki. Dla zaciekłego gracza, maniaka filmowego czy miłośnika muzyki, taka ilość miejsca zostanie zapełniona w chwilę. By mieć swobodę dużej ilości miejsca, warto sprawić sobie odpowiedni dysk twardy. Wraz z biegiem czasu, oferowanego miejsca na dysku będziemy mieć coraz więcej, co właśnie udowodnił obecny właściciel marki HGST.

Co więc oferuje nowy dysk HGT Ultrastar Hs14?

Przede wszystkim 14TB miejsca na dane. Taka ilość zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników, lecz to nie wszystko. Dysk jest niezwykle trwały oraz wykorzystuje technikę zapisu Shingled Magnetic Recording, dzięki której otrzymamy obecnie najwyższą dostępną gęstość zapisu przy najniższym wskaźniku poboru mocy na 1 TB pojemności. Dodatkowo wskaźnik MTBF (czyli średni czas pracy) wynosi 2,5 miliona godzin co oznacza, że jest on wielokrotnie wyższy niż ten w tradycyjnych komputerach z przeznaczeniem konsumenckim.

Kto najwięcej zyska na możliwościach dysku?

Wydaje mi się, że przypadków użytku domowego będzie niewiele, bowiem mało kto ma aż takie potrzeby. Głównym przeznaczeniem dysku są średnie i duże firmy, o olbrzymiej potrzebie powierzchni na dane. Należy pamiętać, by urządzenie stosować głównie do sekwencyjnego zapisu dużych zbiorów danych. Wynika to z zastosowanej technologii zapisu host-managed SMR.

 

Tak więc nie musicie się już martwić o zbyt małą powierzchnię na swoje pliki, czy zainstalowane programy bądź gry. Producenci dysków dbają o to, byście cały czas mieli odpowiednią ilość miejsca na swoim komputerze, bez konieczności kasowania starych plików.