Pająk zrewolucjonizuje robotykę? Czemu nie!

Pająk zrewolucjonizuje robotykę? Czemu nie!

Świat nauki czerpie całymi garściami ze świata przyrody. Często wszelkie mechanizmy czy technologię swoimi działaniami oparte są na tym, co już istnieje i jest w pełni organiczne. Tym razem sprawa dotyczy robotyki i inspiracji na jej temat… pająkami!

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze zafascynowani gatunkiem pająków, które nazywane skakunami (skaczącymi pająkami) postanowili wykorzystać ich umiejętności i zastosować je w robotach.

Dlaczego akurat pająki?

Możliwości niektórych zwierząt są po prostu niewyobrażalne. Pewnie tego nie wiecie, ale niektóre pająki potrafią skoczyć na odległość czy wysokość, która jest sześciokrotnie większa niż długość ciał tych stworzeń. Nie potrzebują do tego żadnego ruchu, mogą wykonać skok z miejsca, w którym obecnie stoją. Niesamowite!

Dzięki zastosowaniu skanów tomograficznych oraz użycia szybkich kamer, badacze mogą przeanalizować pod każdym kątem ruchy pająka. Stworzone na podstawie badań filmy „slow motion” i trójwymiarowe modele stworzenia pozwolą na zrozumienie struktury ich ciał oraz odnóży z niezwykłą precyzją i szczegółowością.

Oczywiście nic nie przychodzi łatwo, a samych niewiadomych jest dużo. Do tej pory wiadomo było, że pająki używają ciśnienia hydraulicznego do prostowania swoich odnóży, jednak dzięki badaniom wiemy, że nie potrzebują używać tego mechanizmy do wykonywania skoków. Niestety nadal nie wiadomo jak zostają wykorzystane ruchy hydrauliczne, ani czy nowoczesna robotyka pozwoli tak małym robotom na wykorzystanie takiej siły.

Zobaczcie tutaj jak działa taki skok:

Wszystko jednak idzie do przodu i już wiemy, że nawet najmniejsze stworzenia mogą zrewolucjonizować dzisiejszą technologię!