Podróż służbowa – co warto ze sobą zabrać?

Podróż służbowa – co warto ze sobą zabrać?

Wybierasz się w delegację czy podróż służbową i zastanawiasz się, co ze sobą zabrać oraz jak prawidłowo zabezpieczyć swój firmowy komputer i ważne dane? Ten artykuł jest wprost stworzony dla Ciebie! Dowiesz się z niego, jakie laptopy najlepiej sprawdzają się w delegacjach, jakie akcesoria będą potrzebne i jak zabezpieczyć firmowy komputer w podróży.

Jaki laptop jest najlepszy w podróży? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Laptop służbowy w podróży to wciąż sprzęt firmowy do pracy. Powinien mieć odpowiednie parametry, aby nie obniżać efektywności pracy podczas delegacji czy wyjazdu służbowego. W trakcie podróży zdarzają się niekiedy różne nieprzewidziane przygody czy wypadki, kiedy nasz służbowy sprzęt zostaje wystawiony na ciężką próbę. Jeśli planujesz zmianę pracy na taką, w której częste są długie delegacje i wyjazdy służbowe to obowiązkowo potrzebujesz dobrego oraz niezawodnego laptopa w klasie biznesowej. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik o wyborze komputera biznesowego oraz artykuł o tym, jakich błędów nie popełniać. Na co dokładnie zwrócić uwagę wybierając komputer biznesowy do pracy z częstymi delegacjami?

 • Pojemność baterii – w częstych delegacjach i podróżach służbowych absolutnie niezbędny jest laptop z pojemną oraz wytrzymałą baterią. Im większa pojemność, tym dłużej komputer może pracować bez zasilania. Laptop do pracy w podróży powinien posiadać baterię o pojemności minimum 3000 mAh w przypadku małych laptopów oraz 3500 mAh w przypadku modeli z matrycą 15-cali i większą. Sprawdź np. model HP ENVY Laptop 15 i5-10300H 1TB SSD 16 GB W10, który jest dostępny w naszym sklepie. Dodatkowo marka HP oferuje bardzo ciekawe rozwiązanie do pracy hybrydowej o nazwie HP Presence.
 • Waga laptopa – żeby komputer służbowy był wygodny w podróży, zajmował mało miejsca i niewiele ważył, warto wybrać mniejsze modele, które są zwykle lżejsze oraz stworzone z myślą o zwiększonej mobilności. W przypadku modeli z matrycą 14 cali można znaleźć nawet modele o wadze 1-1,5 kg. To naprawdę niewiele, jak na nowoczesny komputer do pracy.
 • Solidna i wytrzymała obudowa – wybór obudowy to kwestia sporna. Jeśli istnieje ryzyko, że laptop może ulec uszkodzeniu np. w luku bagażowym i nie mamy możliwości zabezpieczyć go za pomocą odpowiedniego pokrowca, to można rozważyć wybór laptopa w solidnej metalowej obudowie. Wpłynie to jednak na jego wagę. Laptopy podróżne często mają wersję slim, czyli z oszczędną, choć wytrzymałą obudową.
 • Parametry i podzespoły dopasowane do pracy w podróży – wybór parametrów komputera zależy od specyfiki pracy osoby, która ma z niego korzystać. Wybierz komputer z dużą ilością pamięci RAM, jeśli korzystasz z zaawansowanych programów i wielu aplikacji naraz. Postaw na model z dobrą kartą graficzną, jeśli zajmujesz się multimediami czy grafiką.

Jak zadbać o laptopa w podróży? Pomocne akcesoria

Dobry komputer w podróży to podstawa, jeśli chcesz efektywnie pracować i nie marnować czasu. Warto także zadbać o odpowiednie akcesoria do niego:

 • Torba na laptopa – profesjonalna torba czy pokrowiec na laptopa to najlepszy sposób ochrony przed mechanicznym uszkodzeniem, a często również i przed kradzieżą. Torba na laptopa powinna być wykonana z solidnego oraz odpornego na obicia czy upadki materiału. Dobrze również, jeśli ma dodatkowe przegródki na kable i inne akcesoria.
 • Zasilacz – jeśli masz kilkuletni komputer, często korzystasz z laptopa w domu czy innych miejscach poza pracą, to Twój zasilacz może być zużyty albo może mieć wyrobioną końcówkę. Jeśli wybierasz się w długą podróż, warto kupić nowy zasilacz na wypadek awarii.
 • Przejściówka do kontaktu – w niektórych krajach kontakt ma inne wejście. Warto to sprawdzić przed wyjazdem.
 • Mobilny internet – zadbaj zawczasu o dobry internet mobilny w telefonie i zrób test telefonu jako routera, albo po prostu kup internet mobilny w formie USB.

Pamiętaj także, aby zadbać o bezpieczeństwo w delegacji:

 1. Zaktualizuj i ustaw mocne hasło.
 2. Zrób backup najważniejszych danych.
 3. Sprawdź program antywirusowy.
 4. W miejscach publicznych rozważ prywatne łącze VPN.

Zastanawiasz się, jak wybrać laptop biznesowy? Skontaktuj się z nami, a pomożemy z wyborem sprzętu. Napisz: oferta@ale.pl lub zadzwoń: 22 290 77 77.