Podróże kosmiczne i związane z nim transportowanie nie tylko ludzi ale także sprzętu to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Rozwijane tym sposobem wszelkie badania i technologie są jednak niezbędne, dlatego ich wdrażanie zmusza do wydawania dużej ilości pieniędzy. Istnieje jednak sposób by móc obniżyć te koszty za pomocą… kosmicznej windy.

Japońscy naukowcy z uniwersytetu Shizuoka we współpracy z JAXA – Japońską Narodową Agencją Kosmiczną pracują właśnie nad wdrożeniem pierwszych testów, które ułatwią transportowanie niezbędnych surowców w przestrzeń kosmiczną. Takie rozwiązanie nie tylko będzie niezwykle widowiskowe, ale także praktyczne i pozwoli na zmniejszenie kosztów kosmicznych ekspedycji.

Czym jest kosmiczna widna?

Już w 1895 roku rosyjski naukowiec Konstantin Ciałkowski zainicjował wdrożenie pomysłu wybudowania takiej windy, jednak zbyt mało rozwinięta technologia uniemożliwiła jej budowę. Dopiero po niemal 120 latach ten  pomysł zostaje wdrożony w fazę testów.

Pierwszy projekt zakłada wybudowanie niewielkiej skrzynki o wymiarach 6x3x3cm, która przemieszczać się będzie po przewodzie mierzącym 10 m miedzy dwoma satelitami typu CubeSats.

Ostateczny projekt ma zostać wykonany z 96 tysięcy kilometrów kabla stworzonego z węglowych nanorurek (o wiele bardziej wytrzymałych od stali) oraz 400-metrowej portu znajdującego się na ziemi i przeciwwagi dla konstrukcji ważącej 12500 ton. Wstępne plany zakładają wybudowanie windy do 2050 roku.

Jesteśmy niezwykle ciekawi rozwoju tego pomysłu i na pewno będziemy śledzić wszelkie informacje!