Roboryba już niebawem przysłuży się nauce!

Roboryba już niebawem przysłuży się nauce!

Żadna z obecnych dziedzin naukowych nie jest zamknięta na nowe rozwiązania technologiczne. Przykładów jest wiele, jednak dzisiaj zaprezentujemy Wam ciekawą nowinkę z laboratorium CSAIL dotyczącą urządzenia, mogącego zastąpić obecne podwodne pojazdy badające życie wodnych stworzeń, a będzie nim… robot ryba!

Obserwacja ryb w ich naturalnym środowisku, przynosi wiele korzyści. Dzięki temu dowiadujemy się o ich zwyczajach, zachowaniach na otaczający je świat oraz wiele innych, interesujących rzeczy. Do tej pory służyły do tego specjalnie podwodne pojazdy, które przez swoje gabaryty czy hałas, mają dużo ograniczeń. Niektóre nawet nie posiadają bezprzewodowego połączenia, co wymaga wykorzystanie kabla! Na szczęście wynalazek naukowców z laboratorium CSAIL zmieni wszystko.

Czym jest robot ryba?

SoFi, czyli mechaniczna ryba dzięki swoim kształtom (przypominającym prawdziwą rybę) łatwo wtopi się w otoczenie. Dzięki zamontowanym siłownikom w ogonie, ruch tej części urządzenia jest niemal identyczny, co u żywych wodnych istot. Dodatkowo SoFi nie wymaga żadnego połączenia bezpośredniego, co zapewni jeszcze większe możliwości.

Jej niewielki kształt zapewni łatwe manewrowanie pomiędzy rafami, a możliwość zejścia na 18m i pływanie przez 40min tylko zwiększa wygodę użytkowania.

Oczywiście to nie koniec prac nad modernizacją roboryby. Naukowcy w przyszłości chcą udoskonalić prędkość poruszania się urządzenia, co na pewno pomoże na uzyskanie lepszych wyników obserwacji.

 Zobaczcie sami jak robot ryba wygląda w praktyce: