Serwer do firmy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Serwer do firmy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Każda większa firma powinna mieć własny serwer. Jakie są rodzaje serwerów, czym się od siebie różnią i który typ wybrać do swojej firmy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Poznaj również propozycje sprawdzonych serwerów do firm.

Serwer do firmy – typy

Istnieją zasadniczo trzy rodzaje serwerów hostingowych:

  • Serwer współdzielony – jest symulowany programowo, podczas gdy jego pamięć i moc są dzielone z zasobami serwera fizycznego. Dużym atutem serwisów współdzielonych jest atrakcyjna cena, bo wykupienie dostępu na rok to zwykle cena około kilkudziesięciu złotych. Jest to jednak bardzo proste i dość ograniczone rozwiązanie przeznaczone głównie dla użytkowników prywatnych czy małych firm.
  • Serwer VPSVirtual Private Server to jak sama nazwa wskazuje wirtualne urządzenie. Jednak w tym przypadku serwer nie jest z nikim współdzielony, co zapewnia lepszą wydajność i pozwala na unikalny adres IP. W miarę potrzeb serwer można z czasem „poszerzyć” o pamięć, dysk czy procesor. Serwery VPS nadają się do gier, sklepów internetowych, rozbudowanych stron czy serwisów.
  • Serwer dedykowany – najbardziej zaawansowana technologia, ponieważ mamy tutaj do czynienia z fizycznym sprzętem w siedzibie firmy. Serwer dedykowany można dowolnie optymalizować i konfigurować w zależności od potrzeb firmy, zasobów oraz możliwości finansowych. Jest to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla dużych firm, instytucji czy korporacji. W tej kategorii polecamy zwłaszcza serwery marki HPE, model Hewlett Packard Enterprise Serwer DL20 Gen10 E-2224 1P16G2LFF Svr P17079-B21 czy Hewlett Packard Enterprise Serwer Micro Gen10+ 1P G5420 8G Svr P16005-421.

Jak wybrać serwer dla firmy?

Czego tak naprawdę potrzebuje Twoja firma? Dobry serwer powinien być wydajny, mieć silne podzespoły i dobrze, by wyróżniał się zerową awaryjnością. Nie bez znaczenia są też względy bezpieczeństwa oraz stosunek jakości do ceny. Jak zatem wybrać dobry serwer dla firmy? Przede wszystkim zwróć uwagę na:

  • Rodzaj zastosowanego procesora – w przypadku serwerów ważniejsza jest liczba rdzeni niż częstotliwość taktowania.
  • Jakość i pojemność pamięci masowej – im więcej, tym lepiej. Dlatego zacznij od oszacowania, jakie są potrzeby firmy – inaczej dobiera się serwer dla dużej korporacji outsourcingowej, a inaczej dla małej rodzinnej firmy.
  • Dysk twardy serwer komputerowy dla firmy powinien obsługiwać różne interfejsy, aby zapewniać efektywną pracę przy przesyłaniu danych i korzystaniu z zasobów różnych witryn.
  • Odłączanie na gorąco – w dużej firmie sprawdzi się serwer wyposażony w funkcję odłączania i podłączania nośników danych „na gorąco”, czyli bez konieczności wyłączania serwera.

Jak wybór serwera wpływa na efektywność pracy w firmie?

Dobry serwer dla małej firmy jest tak samo ważny jak do dużej, chociaż potrzeby mogą znacząco się różnić w zależności od branży, typu biznesu czy wspomnianej wielkości firmy. Na co dokładnie wpływa serwer podczas pracy? Najważniejsze kwestie to:

  • Szybkość i wydajność – poszczególne serwery różnią się mocą procesora, liczbą rdzeni i częstotliwością taktowania.
  • Przestrzeń do przechowywania danych – kolejna cecha serwera to jego przestrzeń dyskowa. Wybór serwera i dysku jest ściśle uzależniona od wielkości firmy oraz jej charakteru. Jeśli w Twojej firmie często przesyła się wewnętrznie duże i bardzo duże pliki, to koniecznie musisz wybrać serwer z odpowiednią ilością przestrzeni do przechowywania danych.
  • Bezpieczeństwo danych i plików – pamiętaj, że serwer działa nieprzerwanie, dlatego warto wybrać rozwiązanie, które gwarantuje długi czas bezawaryjnej pracy.

Serwer dla firmy – o czym jeszcze warto pamiętać?

Tak naprawdę sam serwer to nie wszystko. Dobry sprzęt wymaga też odpowiednio dopasowanego systemu, a w przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań niezbędne będą też licencje dla użytkowników. Warto też wcześniej pomyśleć nad wyborem i zakupem dysków do serwerów. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź nasz poradnik o wyborze serwera oraz artykuł o tym, kiedy najlepiej go kupić.

Potrzebujesz pomocy w wyborze serwera do firmy? Zadzwoń: 22 290 77 77 lub napisz: bok@ale.pl. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb!