Sony kończy z PlayStation Vita

Sony kończy z PlayStation Vita

Znana przez graczy na całym świecie konsola PlayStation Vita, następczyni doskonale przyjętego PlayStation Portable zakończy produkcję w przyszłym roku. Taką informację podał wiceprezes japońskiej spółki – Hiroyuki Oda.

W czasach błyskawicznego rozwoju urządzeń mobilnych rynek przenośnych konsol stracił rację bytu. Kiedyś możliwość grania w podróży była o wiele bardziej ograniczona, ponieważ nasze telefony i tablety nie były w stanie sprostać wymaganiom gier. Teraz, kiedy niejeden smartfon ma lepszą specyfikację niż komputery lub laptopy mobilni gracze rezygnują z przenośnych konsol na rzecz gamingowych telefonów. Podjęta decyzja przez Sony o PlayStation Vita była tylko kwestią czasu.

Taki obrót spraw był do przewidzenia. Ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem wcześniejsza wersja przenośnej konsoli Sony – PSP Portable sprzedała się w imponującej ilości 80 milionów egzemplarzy. Nic dziwnego, że firma postanowiła wprowadzić na rynek kolejną odsłonę urządzenia, lecz niestety jej odbiór był znacznie mniej powalający. PSP Vita sprzedała się w nakładzie 16 milinów sztuk co pokazuje jak zapotrzebowanie graczy się zmieniło.

Dlaczego tak się wydarzyło? Wszystko sprowadza się do pieniędzy. W tej samej cenie, w której możemy nabyć konsolę w sklepie, możemy także kupić wysokiej jakości telefon, który nie tylko posłuży nam jako urządzenie gamingowe, ale także posłuży jako tradycyjny telefon. Obecnie rynek nie potrzebuje rozwiązań takich jak przenośna konsola.

Dodatkowo firma zapowiedziała, że nie planuje wypuszczenia kolejnego modelu przenośnej konsoli. Wygląda na to, że na modelu PlayStation Vita raz na zawsze zakończy się era przenośnych konsol.