Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie „ale czy ja na pewno potrzebuję komputera”? To prawda, że wielu z was spokojnie obejdzie się bez peceta. Nie zawsze jednak tablet okaże się wystarczającym wyborem.

Na rynku komputerów osobistych ostatnimi laty mieliśmy dwie rewolucje. Najpierw Apple pokazał światu jak powinien wyglądać dobry, użyteczny tablet i świat zwariował na punkcie tych urządzeń. Potem jednak Microsoft skontrował ofertę konkurenta pomysłem na hybrydę, a więc peceta łączącego zalety tabletu i laptopa i nagle się okazało, że Apple nie ma monopolu na świetne pomysły. A temu wszystkiemu z boku z niepokojem przyglądali się konserwatywni profesjonaliści preferujący tradycyjne laptopy.

Dziś sytuacja się już unormowała. Prawie każdy liczący się producent elektroniki ma w swojej ofercie zarówno klasyczne laptopy, jak i hybrydy i tablety. Które z tych urządzeń powinieneś wybrać? Postaramy się pomóc, omawiając wady i zalety każdego z nich.

Notebooki – wady i zalety

Zalety. Notebooki to pecety, a te kojarzą nam się z pracą. I bardzo słusznie, bowiem jeżeli nasze urządzenie będzie nam służyło do obróbki zdjęć, pisania tekstów, dokonywania obliczeń, jeżeli będziemy chcieli pracować na wielu aplikacjach, a wydajność podzespołów jest dla nas istotna, to laptop będzie jedynym sensownym rozwiązaniem. To właśnie na ten rodzaj urządzeń jest najwięcej profesjonalnego oprogramowania, to właśnie te urządzenia dysponują najmocniejszymi procesorami i najwydajniejszymi pamięciami.

Wady. Jeżeli nie zamierzamy pracować na naszym urządzeniu przenośnym lub robić to rzadko i wykonując proste rzeczy, to laptop nie ma dla nas większego sensu. Jest najmniej poręczny, najcięższy i krócej pracuje na akumulatorze jeśli zestawimy go w porównaniu z podobnej klasy tabletem. No i z uwagi na swoje bogate możliwości jest najdroższy.

Tablety – wady i zalety

Zalety. Tablet to wspaniałe narzędzie do tak zwanej konsumpcji treści. Przekładając z marketingowego na nasze: do oglądania i czytania, a nie do pracy. Jest cieniutki, leciutki, wygodnie się go trzyma w dłoni i przyjemniej wchodzi się z nim w interakcję dzięki intuicyjnemu interfejsowi dotykowemu. Długo pracuje na akumulatorze, jest wygodny do noszenia w plecaku czy w torbie.

Wady. Ta wygoda i mobilność tabletu niosą za sobą pewne konsekwencje. Urządzenia te są lekkie, cienkie i długo pracują na akumulatorze, ale też z tego względu są znacznie mniej wydajne od typowego laptopa, a oprogramowanie na nie dostępne oferuje zazwyczaj znacznie mniej, niż to na komputerach PC. Dodatkowo praca na tablecie bez klawiatury, myszki lub gładzika potrafi być męcząca i frustrująca.

Hybrydy – wady i zalety

Zalety. Celem urządzeń hybrydowych było połączenie największych zalet laptopa i tabletu. A więc by nadawały się do pracy dzięki obecności doczepianej lub zawijanej klawiatury i obsłudze myszki oraz dzięki wydajnym podzespołom. A zarazem by poprzez swoją formę i interfejs dotykowy zapewniały wygodną konsumpcję treści. I wiecie co? Udało się. Hybrydy faktycznie łączą w umiejętny sposób te dwa światy. Jednak żadna hybryda nie jest lepsza od najlepszego tabletu czy najlepszego laptopa. Dlaczego?

Wady. Ponieważ jeżeli łączymy dwa światy które dążą do czego innego, to z definicji tworzymy kompromis. Hybrydy choć poręczne i mobilne, nie są aż tak poręczne i aż tak mobilne jak tablety. Brakuje im w pewnych drobiazgach również wygody pracy znanej z laptopa (te drobiazgi to odpowiednie wyważenie czy jakość połączenia klawiatury i wyświetlacza).

Co powinienem wybrać?

Uniwersalnym i bezpiecznym wyborem jest urządzenie hybrydowe. To kompromis, ale ustawiony w bardzo dobrym miejscu. Hybryda bardzo dobrze sprawdzi się zarówno jako tablet, jak i jako laptop. Jeżeli jednak wiemy, że na pewno będziemy dużo pracować na naszym PC i przede wszystkim pracować, notebook będzie lepszym pomysłem z uwagi na wyższą trwałość i stabilniejszą konstrukcję. Jeżeli natomiast nie planujemy naszego urządzenia wykorzystywać do pracy lub będziemy to robić bardzo rzadko, tablet będzie od tej hybrydy wygodniejszy w użyciu.