Na pewno większa część z nas marzy o tym, by nasz świat przypominał ten znany z licznych powieści i filmów z gatunku science-fiction. Coraz to nowe odkrycia sprawiają, że nasze życie może stać się prostsze i wymagające mniej urządzeń. Wszystko idzie w stronę miniaturyzacji, a teraz niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Saarland prezentują kolejną przydatną technologię!

Gdyby tak pozbyć się telefonów, odtwarzaczy muzycznych, zegarków czy innych codziennych gadżetów i zastąpić je zwykłymi naklejkami? Tak, to możliwe! Niemiecka grupa badaczy postanowiła rozpracować tą technologię i powoli wdraża ją w kolejne to etapy i choć prace są na dość wczesnym etapie, już teraz mocno im kibicujemy!

 

Jak to działa?

Urządzenie nazwane Multi-Touch Skin to materiał, który można wydrukować na plastikowej naklejce, by ta później mogła wylądować na naszej skórze. Rejestruje ona dotyk z wielu punktów jednocześnie jak chociażby ekran smartfona czy tabletu.

Sama budowa urządzenia składa się z dwóch warstw elektrod razem tworzących sieć. Początkowo konstrukcja musi być podłączona do mikroukładu, który następnie podłączony jest do minikomputera Raspberry Pi Zero.

Obecnie grupa badawcza stworzyła cztery różne rodzaje interfejsów z wykorzystaniem powyższego materiału. Są nimi bransoletka do kontrolowania lampki LED, naklejka zauszna do możliwości obsługiwania odtwarzacza muzycznego. Kolejna to naklejka na dłoń dzięki której możliwe będzie nawiązywania połączeń telefonicznych i przedramienna naklejka służąca do wysyłania wiadomości tekstowych.

Wyobrażacie sobie przyszłość z takimi zastosowaniami? My mocno liczymy na to, że się uda!