Zupełnie nowe oznaczenia dla standardów Wi-Fi!

Zupełnie nowe oznaczenia dla standardów Wi-Fi!

Ile razy sprawdzaliście standardy swojego urządzenia by pasowało ono do Waszego rutera w domu lub miejscu pracy? Techniczny język Wi-Fi często myli nas i nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić potrzebnych nam informacji. Na całe szczęście z ratunkiem przyszło Wi-Fi Alliance, którzy wprowadzają zupełnie inne oznaczenia dla sieci Wi-Fi!

Kojarzycie oznaczenia takie jak Wi-Fi 802.11ac? Albo Wi-Fi 802.11x? Z reguły niewiele komu to coś mówi, dlatego postanowiono wdrożyć pewne zmiany w nazewnictwie. Teraz oznaczenia jakie będziemy mogli spotkać to np. Wi-Fi 4 albo Wi-Fi 5. O wiele łatwiejsze, prawda?

 

Co to zmienia?

Tak naprawdę to nic. Specyfikacja oraz parametry nie sieci Wi-Fi nie ulegają żadnej zmianie, a nowe oznaczenia pomóc mają jedynie w dokładnym dopasowaniu urządzeń pod pewne standardy ponieważ nie każdy smartfon, tablet czy laptop można podpiąć pod tą samą sieć.

Nowy standard ma zostać wdrożony w przyszłym roku. Od teraz każda nowa wdrożona technologia Wi-Fi będzie oznaczana po prostu wyższą cyfrą, co od razu ma się nam kojarzyć z nowszą technologią.

A oto kilka słów od samego prezesa Wi-Fi Alliance – Edgara Figueroa:

Przez blisko dwie dekady użytkownicy musieli borykać się z porządkowaniem w głowie technicznych oznaczeń sieci Wi-Fi, aby sprawdzić czy ich urządzenia wspierają najnowsze standardy. Z radością przedstawiamy Wi-Fi 6, prezentując przy okazji nowy schemat nazw, który pomoże użytkownikom lepiej odczytywać oznaczenia kolejnych generacji sieci Wi-Fi.”

Osobiście uważamy, że każde ułatwienie dla osób mniej zaznajomionych z językiem technicznym to dobre rozwiązanie – to tyczy się także zmiany oznaczeń sieci Wi-Fi.