Jakich błędów nie popełnić kupując laptopa do biura?

Jakich błędów nie popełnić kupując laptopa do biura?

Ile powinien kosztować dobry laptop do biura czy małej firmy? Wbrew pozorom pracownicy nie potrzebują sprzętu komputerowego z najwyższej półki. Nie warto jednak kupować też najtańszego laptopa. Dobry komputer to taki, który jest dopasowany do charakteru pracy i potrzeb użytkownika, dzięki czemu może on efektywniej wykonywać swoje obowiązki. Na co uważać podczas zakupów? Jaki laptop wybrać do biura lub małej firmy?

Popularne błędy przy zakupie laptopa

W dużych korporacjach istnieją osobne działy IT i pracownicy oddelegowani do firmowych zakupów. Jednak w małych firmach czy w biurze zatrudniającym kilkanaście osób często nie ma specjalistów, którzy znają się na sprzęcie komputerowym. Dlatego podpowiadamy, jakie są najczęstsze błędy przy zakupie laptopa dla firmy. Koniecznie sprawdź też nasz poradnik o wyborze komputera biznesowego.

Najtańszy budżetowy laptop dla pracownika

Budżetowy komputer może mieć wgrane przestarzałe oprogramowanie, być niewydajny albo nieprzystosowany do współczesnych potrzeb (na przykład brak kamery, czy odpowiednich portów). Dobrej jakości laptopy biznesowe od lat oferuje marka HP. Przykładowo laptop HP ProBook 450 G8 (43A23EA) to nowoczesny sprzęt o wysokiej wydajności oraz małej wadze. Dostępny w kompaktowym rozmiarze. Ma smukły elegancki wygląd, dużo pamięci i zainstalowane oprogramowanie chroniące przed cyberatakami.

Najdroższy komputer w sklepie

Po co najnowsza karta graficzna w laptopie, z którego głównie wysyła się maile? Drogi laptop to również potencjalnie duży koszt na wypadek przypadkowego uszkodzenia sprzętu czy kradzieży, jeśli Twoi pracownicy pracują również poza biurem. Szukasz laptopa z wyższej półki, ale nie chcesz przepłacać za niepotrzebne rozwiązania? Wybierz model HP Probook 450 G7 15,6 (8VU93EA). Oferuje wydajność klasy biznesowej w atrakcyjnej cenie. Laptop jest smukły, lekki, ma dużą liczbę portów, a dzięki temu, że otwiera się pod kątem 180 stopni, zapewnia wygodę użytkowania.

Rozmiar oraz waga laptopa dla pracownika

W dzisiejszych pandemicznych czasach najlepiej jest być przygotowanym na każdą ewentualność. Wybierz laptop biurowy, który zapewni mobilność. Nie może być zbyt duży ani bardzo ciężki. Odpowiedz sobie na kilka pytań: czy taki laptop zmieści się do plecaka lub torby? Jak często pracownicy pracują z domu? Czy biuro znajduje się w centrum miasta, czy raczej na obrzeżach i trasa dojazdu jest długa?

Zwróć uwagę na laptop HP ProBook 445 G7 Ryzen™ 5 4500U 256/8 z wydajnym procesorem, wagą od 1,6 kg i kompaktowymi wymiarami (32,4 × 23,7 × 1,8 cm). Sprawdź też nasz artykuł o najlepszych laptopach do pracy zdalnej.

Dostępność portów

Dobry komputer biznesowy do pracy powinien umożliwiać pracę przy użyciu dodatkowych narzędzi czy sprzętu. Przyda się wejście HDMI, które umożliwia podpięcie zewnętrznego monitora czy wyświetlanie prezentacji na rzutniku oraz kilka portów USB różnego typu, na przykład w celu podpięcia dysku zewnętrznego lub ładowania urządzeń. Ważna jest zarówno liczba portów i wejść, jak i ich rodzaj. Świetnie na tym tle wypadają wspomniane wcześniej modele HP z serii ProBook, są to laptopy wyposażone w dużą liczbę różnych portów.

Czy laptop służbowy powinien być ładny?

Choć sprawa estetyki jest kwestią sporną – ile osób, tyle opinii, naszym zdaniem laptop nie musi być elegancki, jednak dobrze, aby nie wyglądał też jak sprzęt z poprzedniej epoki. Taki laptop mógłby sprawić, że firma będzie wyglądać nieprofesjonalnie i stworzyć wrażenie, że oszczędza na wyposażeniu, co z kolei źle działa na morale pracowników. Laptop biznesowy powinien być wygodny i funkcjonalny, jeśli dodatkowo ma ciekawy design to dobrze, ale czy warto za to dodatkowo dopłacać? Najlepiej wybrać komputer o uniwersalnym wyglądzie, na przykład czarny HP 250 G8 15,5 i3 8GB SSD 256 27K20EA W10 czy srebrny laptop HP 250 G8 ™ i7-1065G7 8GB 256GB 15.6″ W10H.

Gdzie szukać laptopów służbowych?

Najlepiej wyłącznie w pewnych oraz sprawdzonych sklepach ze sprzętem elektronicznym. Oferta zakupu kilkunastu używanych laptopów z drugiej ręki (na przykład po likwidacji firmy) może być kusząca, ale czy warto podejmować takie ryzyko? Naszym zdaniem nie, zwłaszcza jeśli nie jesteś właścicielem firmy, a jedynie osobą oddelegowaną do zakupów i kryterium oszczędności nie jest najważniejsze.

Kupując w autoryzowanym sklepie elektronicznym, masz pewność, że sprzęt jest nowy, oryginalny a w razie awarii można skorzystać z naprawy gwarancyjnej. A jeśli potrzebujesz pomocy w doborze sprzętu, specjaliści ale.pl są do Twojej dyspozycji! Zadzwoń: 22 290 77 77 lub napisz: oferta@ale.pl – nasi eksperci znajdą dla Ciebie odpowiedni laptop służbowy.

Fachowcy sklepu www.ale.pl - dobierają idealny laptop dpo pracy