Podpowiadamy jaki wybrać zewnętrzny dysk twardy

Podpowiadamy jaki wybrać zewnętrzny dysk twardy

Wczoraj podpowiadaliśmy wam czym się kierować wybierając nowy dysk twardy do waszych komputerów. Dziś przyjrzymy się tym przenośnym, zewnętrznym. Jak się okazuje, wybór nie jest taki oczywisty.

Wydawać by się mogło, że w czasach w których istnieją szybkie i pojemne dyski w chmurze – patrz Dropbox, OneDrive czy Dysk Google – zewnętrzne dyski twarde odejdą do lamusa. Szybko się jednak okazało, że chmura nadal nie jest wszędzie dostępna, a jeżeli potrzebujemy szybkiego dostępu do kilkuset gigabajtów danych to, z uwagi na ograniczoną wydajność sieci, możemy w zasadzie o tym zapomnieć.

Zewnętrzne dyski twarde są nadal niezastąpione jeśli chodzi o archiwizację kluczowych danych i łatwe ich przenoszenie pomiędzy różnymi urządzeniami. Zwłaszcza, jeżeli tych danych jest sporo. Archiwalne zdjęcia, filmy, instalatory dużych aplikacji szybko zapełnią nasze pendrive’y i karty pamięci. Potrzebujemy czegoś większego. I bardziej praktycznego.

Dlaczego warto kupić zewnętrzny dysk twardy?

Istnieje powiedzenie „ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe oraz na tych, którzy dopiero zaczną je robić”. To bardzo, bardzo prawdziwe porzekadło. Niestety, nie istnieje niepsujący się sprzęt. Prędzej czy później coś pójdzie nie tak. Być może również w twoim komputerze. A to oznacza, że jeżeli nie masz nigdzie kopii zapasowej, to twoja praca dyplomowa, zdjęcia z pięknych wakacji, twoja praca, twoje dokumenty… przepadają na zawsze. Posiadanie zewnętrznej pamięci, na którą cyklicznie wykonujemy kopię ważnych dla nas danych, powinno być traktowane jako obowiązkowe.

Dodatkowo, przenośny dysk twardy może również służyć do przenoszenia dużych ilości danych. Jeżeli jesteś fotografem, montażystą, jeżeli potrzebujesz często przenosić gigabajty danych z miejsca na miejsce lub zawsze je mieć pod ręką, zewnętrzny dysk twardy wydaje się świetnym pomysłem na zakup.

Za pomocą zewnętrznego dysku twardego możemy też zwiększyć pamięć masową niektórych urządzeń. Podłączanie takiego do telefonu wydaje się absurdalnym pomysłem, ale taki sam dysk podłączony, przykładowo,  do naszego Xboxa i PlayStation – zwiększając ilość dostępnego miejsca na gry – brzmi już całkiem interesująco.

Jaki typ zewnętrznego dysku twardego kupić?

Podobnie jak w przypadku wewnętrznych dysków twardych, również i te zewnętrze dzielą się na dyski talerzowe (HDD) i półprzewodnikowe (SSD). I tak jak w tamtym przypadku, również i tu dyski SSD są znacznie – często nawet i trzykrotnie za podobną pojemność – droższe od dysków HDD. Dyski SSD są znacznie szybsze od dysków HDD, choć w przypadku tych zewnętrznych i ich typowych zastosowań ten parametr nie jest już aż tak istotny.

Dyski SSD nie zawierają jednak żadnych elementów mechanicznych, przez co są znacznie bardziej wytrzymałe od dysków HDD. Upadek na ziemię im nie straszny, tak jak potrząsanie czy inne niezbyt rozsądne czynności. To nie oznacza, że tak zwane wzmocnione (rugged) dyski HDD są w rzeczywistości mało trwałe. Obudowa typu rugged pozwala im znieść bardzo wiele, jednak i tak nadal istnieje zagrożenie, że jakiś element mechaniczny w końcu czegoś nie wytrzyma. Szybkim (choć bardzo drogim) zewnętrznym dyskom twardym typu SSD takie coś w zasadzie nie grozi.

Jaką powinien mieć pojemność zewnętrzny dysk twardy?

Na to pytanie, niestety, nie potrafimy udzielić odpowiedzi, bo wszystko zależy od twoich potrzeb. Musisz najpierw samodzielnie oszacować ile właściwie zajmują i będą zajmować dane, którymi ten dysk chcesz zapełnić. Najchętniej kupowane przez konsumentów zewnętrze dyski twarde mają pojemność 256 GB. Dostępne są jednak w sprzedaży nawet i dwuterabajtowe dyski i nietrudno nam sobie wyobrazić użytkownika, który będzie potrzebował właśnie takiej pojemności. Jeżeli masz wątpliwości, odezwij się do nas. Chętnie pomożemy z wyborem.

Jakie dodatkowe funkcje są istotne?

Niektórzy producenci zewnętrznych dysków twardych, chcąc wyróżnić się z tłumu, zapewniają swoim produktom dodatkowe możliwości. Bardzo często jest to oprogramowanie do automatycznych kopii zapasowych i ich szyfrowania. Jest to przydatny i wygodny dodatek, choć warto pamiętać, że istnieje w Internecie sporo dobrego i darmowego oprogramowania do tych celów.

Na pewno jednak warto zwrócić uwagę na standard komunikacji, jaki te dyski wykorzystują. Najpopularniejsze stosowane złącza i protokoły to eSATA, USB 3.0 i USB 2.0. Ten pierwszy oferuje największą szybkość, ten ostatni najmniejszą. Złącze USB 3.0 jest zgodne z USB 2.0, więc warto rozważyć dołożenie do wyższego standardu, nawet jeżeli nasz komputer nie ma takiego złącza. eSATA jest rzadko spotykanym złączem, a dyski wykorzystujące ten port wymagają podłączenia do źródła zasilania, co jest dodatkową niedogodnością.

Coraz więcej zewnętrznych dysków twardych pełni również rolę dysków sieciowych. Mają one wbudowane karty Wi-Fi, dzięki czemu nie muszą być podłączane przewodowo do urządzeń, a na dodatek wiele różnych urządzeń i użytkowników może z nich korzystać równocześnie. Warto rozważyć tę funkcjonalność, jeżeli uznamy, że taki scenariusz użytkowania może znaleźć w naszym przypadku praktyczne zastosowanie.

Nadal nie wiesz co kupić? Skontaktuj się z nami!

Nasi specjaliści z przyjemnością wysłuchają twoich potrzeb i nieodpłatnie pomogą ci wybrać taki dysk do twojego komputera, by idealnie spełniał twoje potrzeby. Na szczęście mamy bardzo bogatą ofertę, więc jest w czym wybierać i można znaleźć takie urządzenie, które oferuje dokładnie to, czego potrzebujesz.