Na co zwrócić uwagę kupując nowy dysk twardy? Oto 3 kluczowe porady

Na co zwrócić uwagę kupując nowy dysk twardy? Oto 3 kluczowe porady

Składasz samodzielnie swój komputer? A może po prostu chcesz rozbudować jego pamięć masową? Jeśli tu trafiłeś, to znaczy, że chcesz kupić nowy dysk twardy. A my podpowiadamy, jaki wybrać.

Wszystkie desktopy i spora część laptopów pozwalają na samodzielną rozbudowę urządzenia o nową pamięć masową. Najłatwiejszym wyjściem jest dokupienie do naszego PC karty pamięci. Pod warunkiem, że komputer je obsługuje. Karty pamięci zazwyczaj są jednak mniej pojemne i znacznie wolniejsze od dysków twardych. Jeśli zależy Ci na wygodzie pracy, lepiej zainwestuj w dobry dysk twardy.

Jaki dysk twardy wybrać, żeby był szybki, pojemny, a przy tym również dostępny w atrakcyjnej cenie? Wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, więc zacznijmy od omówienia najpopularniejszych rodzajów dysków.

Dysk twardy: HDD (talerzowy) czy SSD?

Pierwszą rzeczą, którą musimy przemyśleć, jest rodzaj dysku twardego. Od niepamiętnych czasów w komputerach wykorzystywane są dyski talerzowe, które zawierają zarówno elektroniczne, jak i mechaniczne komponenty. To stara oraz sprawdzona technologia, dzięki czemu jest relatywnie tania. Jednak od paru lat coraz popularniejsze są dyski twarde SSD. Są droższe, a często mniej pojemne od dysków talerzowych. Dlaczego zatem w ogóle warto się nimi interesować?

Dyski SSD nie posiadają elementów mechanicznych. Są więc bardzo ciche i zużywają znacznie mniej energii od dysków talerzowych. Ponadto nowoczesne dyski SSD są najczęściej znacznie szybsze od dysków talerzowych. Nasz komputer będzie pracował wydajniej z takim dyskiem. Idealną sytuacją jest konfiguracja, w której droższy – więc prawdopodobnie mniej pojemny – dysk SSD jest wykorzystywany jako miejsce na instalację systemu, gier i aplikacji, a towarzyszący mu znacznie pojemniejszy oraz wolniejszy dysk twardy HDD jako miejsce na dane, takie jak katalog zdjęć, filmów, muzyki czy dokumentów.

Czytaj także artykuł o dyskach twardych.

Fizyczny rozmiar i port interfejsu

Na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków: 3,5-calowe i 2,5-calowe. Te pierwsze produkowane są z myślą o desktopach, te drugie z myślą o laptopach (choć istnieją przejściówki pozwalające na instalację 2,5-calowego dysku w 3,5-calowej zatoce). Większe fizycznie dyski pozwalają producentom na upakowanie w nich większej liczby elementów, a to oznacza, że te 3,5-calowe oferują wyższe pojemności.

Jeżeli nie korzystasz z bardzo starego komputera, prawdopodobnie potrzebujesz dysku ze złączem SATA. W sprzedaży nadal są jednak dyski ze złączem IDE, znacznie starszym i zdecydowanie wolniejszym. Niestety, nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakie złącza wykorzystuje Twój komputer. Jeżeli nie potrafisz sam tego ustalić, skontaktuj się z nami. Pomożemy!

Specyfikacja i wydajność dysku

Większość naszych komputerów ma pamięć masową o pojemności około 256 GB co, (dzięki chmurowym e-dyskom) wystarcza aż nadto. Najczęściej system operacyjny zajmuje około 30 GB pamięci na dysku. Drobne aplikacje z reguły zajmują najczęściej kilkadziesiąt MB. Duże aplikacje i programy to rozmiar na poziomie  kilkunastu gigabajtów. Podobnie rzecz ma się z grami komputerowymi, które również potrafią dużo ważyć. Nie masz wyjścia, musisz wziąć kalkulator do ręki, sprawdzić czego używasz i ile zajmują dane, których będziesz potrzebować. Jeżeli chcesz zacząć bawić się w montaż wideo lub masz ochotę pograć w gry, potrzebujesz znacznie więcej niż 256 GB. Jeżeli Twój komputer to jedynie maszyna do przeglądania Internetu i pracy w Office, dysk 128 GB powinien w zupełności wystarczyć.

Odradzamy też patrzenie na parametr maksymalnego transferu danych, jaki podają producenci. Jest on zawsze teoretyczny, bez przełożenia na faktyczną prędkość urządzenia. Bardzo istotnym parametrem w przypadku dysków HDD jest jednak RPM, czyli prędkość obracania się talerzy w urządzeniu. Im szybsza, tym lepsza. Jako minimum powinniśmy stawiać 5400 RPM, a zalecamy patrzeć na dyski 7200 RPM i szybsze. Dyski SSD nie mają takiego parametru, bowiem nie zawierają talerzy. W tym przypadku parametr maksymalnego transferu jest nieco bardziej miarodajny.

Warto też zwrócić uwagę na pamięć podręczną (cache). Im więcej tej pamięci, tym szybszy będzie dysk. Nowoczesne dyski twarde zawierają od 8 MB do 128 MB pamięci podręcznej.

Jaki dysk do starego komputera wybrać?

Komputer osobisty to najczęściej sprzęt, do którego można się bardzo przywiązać. Niektórzy korzystają z jednego laptopa przez wiele lat i nie poddają go żadnym modernizacjom. Z czasem jednak okazuje się, że stary komputer przestaje sobie dawać radę z nowymi wyzwaniami czy nowoczesnymi, zaawansowanymi programami. W takiej sytuacji można albo całkowicie wymienić komputer na nowy, albo spróbować dać mu drugie życie i nieco podkręcić jego wydajność. Można to zrobić za pomocą kupna nowego dysku SSD. Niektóre urządzenia mogą bardzo skorzystać na zmianie tradycyjnego HDD na SSD, ale trzeba pamiętać, że im starszy komputer, tym mniej opłacalna może być cała inwestycja.

Jakie parametry dysku są ważne?

Wybierając dysk do starego komputera, warto zwrócić uwagę na pojemność, prędkość odczytu i zapisu, format oraz ewentualnie interfejs. Ważnym kryterium powinna być też cena, ponieważ jeśli chcesz przeznaczyć na dysk 1 000 zł to naszym zdaniem lepiej już dołożyć kilkaset złotych i kupić nowy komputer. Z drugiej strony niski koszt będzie miał wpływ na parametry. Nie warto na przykład kupować dysku mniejszego niż 120 GB, chyba że korzystamy z kilku dysków. Jeśli dysk ma służyć jedynie instalacji systemu operacyjnego, to wystarczy nawet 60 GB.

Jaki dysk wybrać?

Wiesz już trochę o tym, jak zbudowany jest dysk twardy do komputera, jakie dyski są dostępne na rynku i czym różnią się poszczególne rodzaje. Porozmawiajmy teraz zatem o konkretach. Nie wiesz, jaki dysk twardy SSD kupić? Poznaj nasze propozycje z różnych półek cenowych i od kilku producentów:

  • Adata Dysk SSD XPG SPECTRIX S20G 1 TB PCIe Gen3x4 M2 2280 – solidny dysk SSD marki Adata. Charakterystyczne podświetlenie RGB w kształcie X to znak rozpoznawczy dobrej jakości. Dysk stworzony z myślą o graczach, którzy chcieliby zwiększyć jakość rozgrywki i znacząco poprawić szybkość odczytu oraz zapisu danych. Dysk Adata oferuje prędkość odczytu 2500 MB oraz zapis z prędkością 1800 MB.

Adata Dysk SSD XPG SPECTRIX S20G 1TB PCIe Gen3x4 M2 2280

 

  • Western Digital Dysk WD Purple 6 TB 3,5 128 MB SATA 5640RPM WD62PURZ – ten dysk to właściwy napęd do pracy. Zaprojektowany specjalnie pod kątem systemów monitoringu 24/7, gdzie wymagane są urządzenia pracujące w wysokich temperaturach. Dysk SSD WD Purple gwarantuje odtwarzanie wideo w wysokiej jakości. Dyski tego typu są zoptymalizowane pod kątem obsługi aż do 64 kamer, co daje duże możliwości podczas projektowania czy modernizacji systemu monitoringu.

Western Digital Dysk WD Purple 6 TB 3,5 128 MB SATA 5640RPM WD62PURZ

 

  • Adata Dysk SSD XPG GAMMIX S50L 512 PCIe 4×4 3.8/2.8 GB/s M2 – dysk oferuje wysoką wydajność dzięki PCle 4.0. Bardzo dobry sprzęt do gier. Szybkość odczytu/zapisu na poziomie 3900/3200 MB. Zapewnia odpowiednie chłodzenie nawet podczas pracy na najwyższych obrotach. Dysk jest bardzo pojemny i wyróżnia się ogromną wytrzymałością.

Adata Dysk SSD XPG GAMMIX S50L 512 PCIe 4×4 3.8/2.8 GB/s M2

 

  • Seagate Dysk Iron Wolf 12 TB 3,5” ST12000VN0008 – jeden z największych dysków w naszym zestawieniu. Marka Seagate doskonale zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych z masową pamięcią danych. Dysk Iron Wolf jest przeznaczony do sieciowej pamięci masowej (NAS). Na tle innych dysków wyróżnia się wręcz ogromną pojemnością, bo jest to aż 16 TB. Solidne wykonanie i prędkość obrotu na poziomie 7200 obr/min.

Seagate Dysk Iron Wolf 12TB 3,5” ST12000VN0008

 

Nadal nie wiesz co kupić? Skontaktuj się z nami!

Nasi specjaliści z przyjemnością wysłuchają Twoich potrzeb i nieodpłatnie pomogą Ci wybrać taki dysk do Twojego komputera, by idealnie spełniał Twoje potrzeby. Na szczęście mamy bardzo bogatą ofertę, więc jest w czym wybierać i można znaleźć takie urządzenie, które oferuje dokładnie to, czego potrzebujesz.