Składasz samodzielnie swój komputer? A może po prostu chcesz rozbudować jego pamięć masową? Tak, czy inaczej, oznacza to, że chcesz kupić nowy dysk twardy. A my podpowiadamy jaki wybrać.

Wszystkie desktopy i spora część laptopów pozwala na samodzielną rozbudowę urządzenia o nową pamięć masową. Najłatwiejszym wyjściem jest dokupienie do naszego peceta karty pamięci, jeżeli nasz komputer takowe obsługuje. Nie jest to jednak idealne wyjście, gdyż karty pamięci zazwyczaj są mniej pojemne i wolniejsze od dysków twardych.

Jaki więc wybrać dysk? Jak zawsze, do znudzenia, udzielamy mało pomocnej odpowiedzi „to zależy od twoich potrzeb”. Ale też, jak zawsze, podpowiadamy jakie mogą być te twoje potrzeby i jakie urządzenie będzie dla ciebie odpowiednie.

Dysk twardy: HDD (talerzowy) czy SSD?

Pierwszą rzeczą którą musimy przemyśleć to rodzaj dysku. Od niepamiętnych czasów w komputerach wykorzystywane są dyski talerzowe, które zawierają zarówno elektroniczne, jak i mechaniczne komponenty. To stara i sprawdzona technologia, dzięki czemu jest relatywnie tania. Jednak od paru lat rynek przebojem zdobywają dyski SSD. Są droższe i za porównywalną cenę oferują mniejszą pojemność. Czemu więc w ogóle warto się nimi interesować?

Z bardzo wielu powodów. Dyski SSD nie posiadają elementów mechanicznych. Są więc bezgłośne i zużywają znacznie mniej energii. A przede wszystkim są nieporównywalnie szybsze od tradycyjnych, talerzowych. Nasz komputer będzie pracował znacznie szybciej z takim dyskiem. Idealną sytuacją jest konfiguracja, w której droższy – więc prawdopodobnie mniej pojemny – dysk SSD to miejsce na instalację systemu, gier i aplikacji, a towarzyszący mu znacznie pojemniejszy i wolniejszy dysk HDD to miejsce na dane, takie jak katalog zdjęć, filmów, muzyki czy dokumentów.

Fizyczny rozmiar i port interfejsu.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków: 3,5-calowe i 2,5 calowe. Te pierwsze produkowane są z myślą o desktopach, te drugie z myślą o laptopach (choć istnieją przejściówki pozwalające na instalację 2,5-calowego dysku w 3,5-calowej zatoce). Większe fizycznie dyski pozwalają producentom na upakowanie w nich większej liczby elementów, a to oznacza, że te 3,5-calowe oferują wyższe pojemności.

Jeżeli nie korzystasz z bardzo starego komputera, prawdopodobnie potrzebujesz dysku ze złączem SATA. W sprzedaży nadal są jednak dyski ze złączem IDE, znacznie starszym i znacznie wolniejszym. Niestety, nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakie złącza wykorzystuje twój komputer. Jeżeli nie potrafisz sam tego ustalić, skontaktuj się z nami. Pomożemy!

Specyfikacja i wydajność.

Ponownie, tu ciężko nam określić jaka pojemność jest ci potrzebna. Większość naszych komputerów posiada pamięć masową oscylującą wokół 256 GB co, dzięki chmurowym e-dyskom, wystarcza aż nadto. Typowo system operacyjny zajmuje jakieś 30 GB pamięci na dysku. Drobne aplikacje po kilkadziesiąt MB. Duże aplikacje po kilkanaście gigabajtów. Gry po kilkadziesiąt gigabajtów. Nie masz wyjścia, musisz wziąć kalkulator do ręki, sprawdzić czego używasz i ile zajmują dane, których będziesz potrzebować. Jeżeli chcesz zacząć bawić się w montaż wideo lub bawić się grami wideo, potrzebujesz znacznie więcej niż 256 GB. Z kolei jeżeli twój komputer to maszyna do przeglądania Internetu i pracy w Office, dysk 128 GB powinien w zupełności wystarczyć.

Odradzamy też patrzenie na parametr maksymalnego transferu danych, jaki podają producenci. Jest on zawsze teoretyczny, bez przełożenia na faktyczną prędkość urządzenia. Bardzo istotnym parametrem w przypadku dysków HDD jest jednak rpm, czyli prędkość obracania się talerzy w urządzeniu. Im szybsza, tym lepsza. Jako minimum powinniśmy stawiać 5400 RPM, a zalecamy patrzeć na dyski 7200 RPM i szybsze. Dyski SSD nie mają takiego parametru, bowiem nie zawierają talerzy. W nich ów parametr maksymalnego transferu jest nieco bardziej miarodajny.

Warto też zwrócić uwagę na pamięć podręczną (cache). Im więcej tej pamięci, tym szybszy będzie dysk. Nowoczesne dyski twarde zawierają od 8 MB do 128 MB pamięci podręcznej. Im więcej, tym szybciej będzie pracował nasz komputer.

Nadal nie wiesz co kupić? Skontaktuj się z nami!

Nasi specjaliści z przyjemnością wysłuchają twoich potrzeb i nieodpłatnie pomogą ci wybrać taki dysk do twojego komputera, by idealnie spełniał twoje potrzeby. Na szczęście mamy bardzo bogatą ofertę, więc jest w czym wybierać i można znaleźć takie urządzenie, które oferuje dokładnie to, czego potrzebujesz.