Laser czy atrament? Podpowiadamy jaką drukarkę wybrać

Laser czy atrament? Podpowiadamy jaką drukarkę wybrać

Drukarki możemy podzielić używając wielu różnych kryteriów. Podstawowym wydaje się jednak zasada ich działania. Jaką drukarkę wybrać, laserową czy atramentową? Postaramy się wam na to odpowiedzieć!

Nikt nie obiecywał że będzie łatwo. Wydawać by się mogło, takie proste urządzenie, jak drukarka do komputera. Powinniśmy po prostu wybrać model na który nas stać i który ma potrzebne nam funkcje i tyle! No cóż, na szczęście na ale.pl wiemy, że czas to pieniądz i waszego czasu marnować nie chcemy. Dlatego też opracowaliśmy ten krótki poradnik, dzięki któremu – mamy nadzieję – będziecie wiedzieć .

Drukarki atramentowe.

Drukarki atramentowe wykorzystują setki małych elementów do nakładania w odpowiedni sposób atramentu na drukowaną stronę. Podgrzewają one atrament by ten „wystrzelił” w odpowiednie miejsce na stronie, kropeczka po kropeczce. Całość odbywa się w relatywnie szybkim tempie, a dokładność tych mechanizmów jest imponująca.

Drukarki laserowe.

Te drukarki, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują laser przy nakładaniu toneru na papier. Promień lasera jest kierowany na ujemnie naładowany bęben, który następnie ów toner przenosi precyzyjnie na papier. Następnie ów papier jest podgrzewany, by toner się z nim scalił i się nie rozsypywał ani nie rozmazywał. Cały proces odbywa się bez wykorzystania cieczy, jaką jest na przykład atrament.

Która drukarka jest lepsza?

No właśnie, to nie jest takie proste. Wszystko zależy od tego do czego właściwie będziesz używał swojej drukarki. Laserowe drukarki są droższe w zakupie ale za to są tańsze w utrzymaniu (to ogólna reguła, od której są wyjątki, zwłaszcza jak porównamy bardzo dobrą „atramentówkę” do marnej „laserówki”). Drukarki atramentowe lepiej radzą sobie z grafiką, zaś laserowe z tekstem. Może jednak zamiast wymieniać po przecinku, po prostu zestawmy czytelnie wady i zalety obu rodzajów urządzeń.

Drukarki atramentowe – zalety i wady.

Zalety Wady
Znacznie lepiej radzą sobie z wydrukiem zdjęć Są wolne i drogie jeśli planujemy drukować wiele stron
Znacznie lepiej radzą sobie z płynnymi przejściami kolorów Są zazwyczaj wolniejsze od drukarek laserowych
Są niedrogie Nawet najlepsze atramenty potrafią rozmazywać się po wydruku, choć jest to rzadkie w przypadku markowych produktów
Potrafią drukować na wielu rodzajach papieru Są nieekonomiczne, wiele atramentu marnuje się podczas okresowej niezbędnej konserwacji.
Nie potrzebują się rozgrzewać przed pracą
Są zazwyczaj mniejsze od drukarek laserowych
Pozwalają na łatwe uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych

Drukarki laserowa – zalety i wady.

Zalety Wady
Są szybkie Są drogie w zakupie
Są bardziej opłacalne finansowo jeżeli dużo drukujemy Potrzebują czasu na rozgrzanie się
Drukują ostry tekst, bliski perfekcji Choć rzadko zachodzi taka potrzeba, czyszczenie ich i konserwacja są czasochłonne
Drukują tylko na klasycznym papierze
Są zazwyczaj większe od drukarek atramentowych

Nie potrafię podjąć decyzji – jaką drukarkę mam wybrać?

Najlepiej będzie zapytać sprzedawcy. Jeżeli jednak szukasz czegoś uniwersalnego, to wybierz drukarkę atramentową. Laserowe to urządzenia przeznaczone do wydruków biurowych. Są niezastąpione w przypadku drukowania dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, ale kiepsko im wychodzi drukowanie obrazów. Drukarka atramentowa to mniej wyspecjalizowane rozwiązanie, które swoje słabości maskuje tym, że dostatecznie dobrze radzi sobie z każdym rodzajem wydruku.