Na co zwrócić uwagę kupując używanego drona

Na co zwrócić uwagę kupując używanego drona

Decyzja o zakupie drona doprowadziła was do przeglądania ofert z rynku wtórnego? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujecie się wydać swoje pieniądze na maszynę, którą ktoś już latał.

Przeczytaj uważnie ogłoszenie, następnie zadzwoń, żeby dopytać się o szczegóły

Drony nie należą do najtańszych zabawek. Dlatego sugerujemy najpierw przeczytać ogłoszenie sprzedającego i ustalenie następujących kwestii:

Gdzie i kiedy dron został kupiony?

Najlepiej gdyby aktualny właściciel drona dysponował paragonem zakupu. Dzięki temu dowiemy się przez ile czasu dron był używany. Im krócej, tym oczywiście, lepiej. Do tego dochodzi też kwestia gwarancji – radzimy szukać takich ofert, w których gwarancja na zakupiony sprzęt jeszcze się nie skończyła.

Ile lotów odbył?

Oczywiście to pytanie dotyczy liczby cykli baterii. Drony to urządzenia napędzane energią elektryczną, magazynowaną w akumulatorze. Jeśli poprzedni właściciel latał dronem często, akumulator prawdopodobnie stracił nieco ze swojej pojemności.

Fakt ten w połączeniu ze stosunkowo krótkim czasem lotu dronów prawdopodobnie dość szybko zmusi was do zakupu nowego akumulatora. A to wiąże się oczywiście z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Czy był naprawiany?

Drony to sprzęt bardzo podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To w końcu dość delikatne, latające urządzenie, które często znajduje się w rękach niedoświadczonych użytkowników. Tutaj oczywiście wszystko zależy od tego, czy obecny właściciel postanowi być z nami szczery. Nawet jeśli będzie twierdził, że jego dron nigdy nie zaliczył awaryjnego lądowania, ani nigdy o nic się nie obił, warto poprosić o wgląd do karty gwarancyjnej, no i dokładnie obejrzeć sam sprzęt przed zakupem.

Dlaczego obecny właściciel go sprzedaje?

Dwa najlepsze powody to:

  • Dron okazał się być nieudanym prezentem i większą część czasu przeleżał w pudełku
  • Obecny właściciel zdecydował się na zakup droższej maszyny, oferującej więcej możliwości.

W przypadku tego drugiego powodu, właściciel prawdopodobnie posiada dość dużą wiedzę na temat dronów, dzięki czemu można go trochę podpytać o najbardziej nas interesujące rzeczy.

Przed zakupem drona: przeleć się nim

Ogłoszenie może być napisane najpiękniejszą polszczyzną, a właściciel może zaklinać się na własną matkę, że z dronem jest wszystko w porządku, ale… Nie zawsze jest to prawdą. Dlatego radzimy: przed ostateczną decyzją najlepiej poprosić o możliwość przelecenia się dronem, którego chcemy kupić.

Sprawdź też jakość nagrywanych filmów

Najlepiej poproś właściciela o nagranie krótkiego filmu i udostępnienie go tobie. Problemy z obrazem, dziwne artefakty, brak ostrości lub wadliwie działająca stabilizacja to najczęściej występujące wady ukryte na rynku używanych dronów. Dlatego upewnij się też, że nagrany film rzeczywiście powstał na twoją prośbę i reprezentuje aktualne możliwości urządzenia, a nie jest filmem nagranym kilka lat temu, kiedy wszystko jeszcze działało.

Decyzję podejmij bez pośpiechu

Doskonale wiemy, że czym prędzej chcesz pobawić się swoją nową zabawką. Ale pamiętaj: im więcej ofert przeanalizujesz, tym zakupu dokonasz bardziej świadomie. A przy okazji poznasz obowiązujące ceny używanych egzemplarzy modeli, które cię interesują.

To ważna wiedza, która uchroni cię przed przepłaceniem za swojego używanego drona oraz sprawi, że będziesz podejrzliwy w stosunku do tych przesadnie tanich ofert.