Jak odzyskać stracone dane? Co wolno, a czego nie wolno robić?

Jak odzyskać stracone dane? Co wolno, a czego nie wolno robić?

Utrata danych z dysku komputera może być dużym problemem, ale na szczęście jest kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z tą kwestią. Wiele zależy od tego, czy dane utracono na skutek awarii, ataku hakerskiego czy też stało się to przez przypadek. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można odzyskać utracone dane i czy można to zrobić samodzielnie w domu. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak postępować w takiej sytuacji.

Kiedy może dojść do utraty danych z komputera?

Do utraty danych może dojść zasadniczo w trzech przypadkach:

  • Awaria komputera – doszło do uszkodzenia podzespołów komputera albo do uszkodzenia mechanicznego np. przypadkowego zalania komputera kawą czy herbatą.
  • Przypadkowe skasowanie danych – czasami zdarza się, że w natłoku pracy i codziennych obowiązków człowiek przez przypadek coś kliknie i nagle okazuje się, że z dysku twardego wyparowały ważne pliki czy firmowe dokumenty.
  • Formatowanie dysku – komputer został zainfekowany i system przestał działać. Często jedynym rozwiązaniem jest formatowanie dysku twardego. Nie każdy wie, jak zrobić to bez utraty danych, albo jak przenieść je przed formatem na inny dysk.

Co można zrobić, gdy straciliśmy ważne dane?

Jak odzyskać utracone dane? W takiej sytuacji mamy zasadniczo dwa wyjścia, jeśli zależy nam na odzyskaniu plików. Możemy albo próbować samodzielnie odzyskać dane z komputera lub skorzystać z pomocy specjalisty czy profesjonalnego serwisu. W jaki sposób można odzyskać utracone dane? Wiele zależy od tego, jak doszło do utraty danych.

  1. Zalanie komputera. Zdarza się, że niefortunnie przewróci nam się rano kubek z kawą czy herbatą. Ten problem dotyczy przede wszystkim laptopów, ale zdarza się też przy komputerach stacjonarnych czy sprzęcie typu all-in-one. Co robić w takiej sytuacji, aby spróbować odzyskać dane lub chociaż trochę ograniczyć straty? Przede wszystkim należy jak najszybciej odłączyć komputer od prądu. Następnie można spróbować ostrożnie osuszyć komputer przy pomocy chusteczek higienicznych i patyczków kosmetycznych.
  2. Zainfekowanie komputera. Podczas korzystania z internetu łatwo można paść ofiarą złośliwego oprogramowania lub narazić się na atak hakerski. Czasami zainfekowanie komputera może nawet prowadzić do utraty danych. Wirus komputerowy to sytuacja, kiedy najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty albo oddać komputer do profesjonalnego serwisu.
  3. Przypadkowe usunięcie plików. W tej sytuacji najlepiej jest spróbować przywrócić dane z „Kosza” na pulpicie komputera. Jeśli kosz został opróżniony, można spróbować skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania. Dobry program do przywracania utraconych danych to na przykład Recuva, albo EaseUS Data Recovery.

Czego nie wolno robić przy próbie odzyskania danych?

  • Jeśli doszło do mechanicznego uszkodzenia komputera, to nie należy próbować samodzielnie odzyskiwać danych, bo może przez przypadek dojść do awarii. Zamiast tego lepiej sprawdzić, czy komputer jest na gwarancji albo, czy jest ubezpieczony.
  • Nie należy samodzielnie rozkręcać komputera (dotyczy zwłaszcza zalania go), ponieważ można przez przypadek łatwo uszkodzić jakąś część.
  • Nie wymieniaj również nigdy samodzielnie dysku twardego w przypadku utraty danych, chyba że jesteś specjalistą od IT czy serwisantem komputerowym.
  • Nie wkładaj nigdy dysku twardego do zamrażarki. W internecie można znaleźć takie porady, jednak zapewniamy, że nie pomoże to w rozwiązaniu problemu, a dodatkowo może uszkodzić sprzęt.

Jak odzyskać utracone dane z komputera i jak się przed tym chronić na przyszłość?

Utrata danych to spory problem. Na pewno przyda się dobry i sprawdzony program antywirusowy. Można także pomyśleć zawczasu i wykupić rozszerzenie gwarancji na wypadek utraty danych. Ważne pliki można trzymać w internetowej „chmurze”, albo na dodatkowym lub zewnętrznym dysku twardym. Sprawdź nasz poradnik pomocny przy wyborze dysku. Sklep internetowy ale.pl oferuje duży wybór dysków twardych i przenośnych, na których można gromadzić dane. Oto kilka z naszych propozycji:

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze dysku, skontaktuj się z nami mailowo: bok@ale.pl lub telefonicznie: 22 290 77 77. Nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego sprzętu!