Czy i kiedy warto wybrać drukarkę wielofunkcyjną?

Czy i kiedy warto wybrać drukarkę wielofunkcyjną?

Drukarka i skaner osobno, czy może w jednym urządzeniu? I czy właściwie faktycznie potrzebujemy obu urządzeń? Nie dziwimy się waszym dylematom. I mamy nadzieję, że poniższym tekstem pomożemy wam w podjęciu decyzji.

Mamy na rynku wiele rodzajów drukarek, mamy też wiele rodzajów skanerów. No i nie zapominajmy o urządzeniach wielofunkcyjnych, które łączą dwie funkcje w jednym urządzeniu. Wielu z was pyta się co powinni wybrać: skaner i drukarkę, a może tylko drukarkę, czy też urządzenie wielofunkcyjne. I czy to prawda, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego?

Najkrótszą odpowiedzią na te pytania jest irytujące i mało pomocne „to zależy”. Bo, niestety, to faktycznie zależy od paru spraw, a konkretniej, od tego czy potrzebujesz skanera, jakie rzeczy będziesz skanować, ile masz miejsca na biurku i pieniędzy na koncie. Dla większości z was najlepszym pomysłem będzie zakup urządzenia wielofunkcyjnego. Od tej reguły jest jednak sporo wyjątków. Może się wręcz okazać, że będziesz musiał kupić drukarkę i… dwa skanery.

Urządzenie wielofunkcyjne to zazwyczaj najlepszy pomysł. Kiedy decydować się na coś innego?

Urządzenia wielofunkcyjne wywiązują się dobrze ze wszystkich swoich funkcji. Obecność skanera w żadnym stopniu nie wpływa na wydruki i odwrotnie. Co więcej, różnica w cenie pomiędzy zwykłą drukarką a połączeniem drukarki i skanera podobnej klasy jest zazwyczaj tak niewielka, że będzie istotna tylko dla najbardziej oszczędnych z was. Minusem drukarki wielofunkcyjnej jest w zasadzie tylko to, że zajmuje więcej miejsca niż zwykła drukarka.

Czasami jednak dedykowane urządzenie jest lepszym pomysłem. Kiedy? Jeżeli dziennie skanujesz lub kopiujesz dużo analogowych dokumentów, to dedykowany skaner będzie lepszym pomysłem. Co prawda istnieje sporo drukarek wielofunkcyjnych z automatycznym podajnikiem papieru do skanera, ale bardzo, bardzo niewiele z nich oferuje skan dwustronny. Są też zazwyczaj wolniejsze od dedykowanych skanerów. Bardzo niewiele drukarek wielofunkcyjnych oferuje też skanowanie negatywów lub slajdów.

Nie ma jednak żadnej różnicy w przydatności skanera w obu rodzajach urządzeń, jeśli zamierzamy skanować fotografie i dokumenty w ilościach sporadycznych. Dedykowany skaner rzadko w takim typowym zastosowaniu oferuje jakiekolwiek przewagi.

A więc urządzenie wielofunkcyjne!

No chyba że skanujesz bardzo dużo lub zależy ci na zajmowanym przez drukarkę miejscu lub naprawdę musisz się liczyć z każdym groszem. Wtedy kieruj się naszymi sugestiami. W przeciwnym razie w zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać.