Jak wybrać drukarkę do domu?

Jak wybrać drukarkę do domu?

Trafiłeś na tę notkę, bo nosisz się z zamiarem kupienia drukarki do domu. Zapewne też trafiłeś na tę notkę, bo zastanawiasz się czy duży wybór towaru na rynku to bardziej błogosławieństwo niż przekleństwo. Nie martw się, ułatwimy ci go.

Drukowanie prac domowych, biletów na pociąg, zdjęć z wakacji, dokumentów związanych w jakiś sposób z pracą… obiecywano nam w pełni cyfrowy świat, ale wygląda na to, że drukarki ze swoim analogowym papierem jeszcze przez długi czas będą niezastąpione.

Jest tylko jeden mały, malutki problem. Czy to oferta sklepu ale.pl, czy naszej szanownej konkurencji, jest w czym wybierać. Jednostronne, dwustronne, laserowe, atramentowe, czarno-białe, kolorowe, sieciowe… zwariować można. Im większy wybór tym lepiej, ale jak się w tym wszystkim rozeznać?

Na pewno nie wskażemy ci konkretnej drukarki, ani nawet nie powiemy ci jaką grupę modeli rozważać. Dlaczego? Ponieważ tak szeroki wybór istnieje nie bez powodu. Każda drukarka przeznaczona jest dla ciut innego użytkownika. My powiemy ci które ich cechy do czego służą. A ty? No ty już będziesz wiedział co robić.

Atramentowa czy laserowa?

Jeżeli tak na dobrą sprawę to nie masz pojęcia co właściwie będziesz na swojej drukarce drukować, oszczędźmy ci czytania. Zdecydowanie wybierz atramentową i przejdź do następnego rozdziału. Atramentowe drukarki nadają się właściwie do wszystkiego. Wykresy, zdjęcia, pliki tekstowe. Atramentówka poradzi dobrze ze wszystkim. To czemu właściwie rozważać drukarkę laserową?

Jeżeli będziesz głównie drukować dokumenty natury biurowej, a więc pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i tym podobne, kupowanie drukarki atramentowej może nie mieć sensu. Drukarki laserowe specjalizują się bowiem w szybkim, sprawnym i ekonomicznym druku czarno-białego tekstu. Są szybsze, bardziej niezawodne, oferują lepsze rezultaty i rzadziej proszą o dosypanie tonera niż (zazwyczaj) drukarki atramentowe proszą o dolanie tuszu.

Niestety, nawet drogie drukarki laserowe kiepsko sobie radzą z kolorowymi szczegółowymi obrazami (na przykład fotografią), więc laserową drukarkę rozważajmy tylko w jednym, konkretnym zastosowaniu.

Zwykła czy wielozadaniowa?

Kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, to czy potrzebujemy drukarki wielozadaniowej, w zasadzie odpowiedź jest prosta: tak. Zajmują znacznie mniej miejsca niż osobne drukarka i skaner, a jeżeli zastanawiasz się czy w ogóle potrzebujesz skanera, to powiemy tak: różnica w cenie pomiędzy drukarką zwykła a wielozadaniową jest tak niewielka, że nawet jeśli go będziesz używać rzadko, to i tak się opłaca.

To w jakim celu w ogóle są oferowane zwykłe drukarki? Po pierwsze, potrafią być znacznie mniejsze. Jeżeli na pewno nie potrzebujesz skanera, a zależy ci na przestrzeni roboczej, to faktycznie zwykła drukarka może okazać się lepszym pomysłem. No i faktycznie, jest ciutkeńkę tańsza.

A może by tak drukarkę fotograficzną?

Jeżeli na pewno nie będziesz drukować plików tekstowych i kupujesz drukarkę tylko i wyłącznie po to, by drukować zdjęcia, zainteresuj się specjalną kategorią drukarek atramentowych, jakimi są drukarki fotograficzne. Są wolne, a materiały eksploatacyjne do nich są dość kosztowne. Oferują jednak niezrównaną jakość wydruku zdjęć, a przecież na tym pewnie nam, jako entuzjastom fotografii, zależy. Mają jednak sens tylko i wyłącznie w swoim i tylko w swoim zastosowaniu i żadnym innym.

Kupno drukarki: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Drukowanie dwustronne, skanowanie dwustronne

Jeżeli drukujemy dużo i często, to na pewno chcemy się przy tym jak najmniej namęczyć. Niektóre drukarki oferują automatyczne dwustronne drukowanie bez konieczności naszej interwencji celem ręcznego przerzucania stron. Niektóre oferują nawet automatyczne dwustronne skanowanie. Przy drukowaniu sporadycznym to raczej zbędny dodatek, ale jeżeli twoja drukarka będzie drukować sporo stron, warto rozważyć tę funkcję.

Drukarka sieciowa

Jeżeli nie mieszkasz sam i wiesz, że z drukarki będą korzystać wszyscy domownicy, zadbaj o to, by twoja przyszła drukarka była wyposażona w funkcje sieciowe. Drukarka bez funkcji sieciowej jest podłączona przewodowo do jednego, twojego komputera. To oznacza, że za każdym razem musisz użyczać go gdy ktoś zechce z tej drukarki korzystać.

Drukarka sieciowa, jak sama nazwa wskazuje, podłączona jest do domowej sieci. Dzięki temu każdy może z niej skorzystać ze swojego własnego komputera, tabletu czy co tam kto używa. I nie martw się utraty kontroli nad tym ile każdy drukuje, wykorzystanie drukarki sieciowej przez domowników można ograniczać na wiele sposobów.

Porty, sloty, złącza, bajery

Producenci drukarek kuszą nas wieloma dodatkowymi funkcjami swoich urządzeń. Niektóre z nich są całkiem przydatne. Obsługa kart pamięci, wbudowany Bluetooth czy obsługa chmury są całkiem wygodne jak drukujemy dużo zdjęć. Wszak zdjęcia z telefonu najwygodniej wysłać przez Bluetooth, nie musimy też zgrywać zdjęć z aparatu na komputer skoro wystarczy włożyć do drukarki jego kartę.

Parametry techniczne

Nie zapominajmy o tym, że cena drukarki to nie tylko dodatkowe wyposażenie wskazane powyżej, ale również oferowana jakość wydruków. Niestety, jest pewien problem. Nie potrafimy wam powiedzieć na jakie parametry patrzeć, bo te są tylko częścią historii.

Cóż bowiem z tego, że drukarka oferuje wysoką rozdzielczość wydruku i szeroką gamę kolorów, skoro jakiś inny, nieopisany jej parametr powoduje, że deklarowana jakość zanika w dalszym z procesów w wydruku.

Deklarowane parametry, takie jak rozdzielczość czy głębia kolorów, są dobrym punktem wyjściowym by porównać jakość kilku rozważanych drukarek. Przed ostateczną decyzją poszukajmy jednak recenzji danego modelu lub poprośmy o opinię sprzedawcę.