Jak wybrać telefon komórkowy dla firmy?

Jak wybrać telefon komórkowy dla firmy?

Myśląc o telefonie do pracy – i tylko do pracy – powinniśmy kierować się nieco innymi wytycznymi niż kupując prywatny telefon dla siebie. Służbowy telefon ma na siebie zarobić, oszczędzając nasz czas i pieniądze.

Telefony komórkowe coraz częściej zastępują nam komputery osobiste. Nie tylko jeśli chodzi o rozrywkę czy konsumpcję Internetu, ale również coraz częściej jeżeli chodzi o pracę. Nowoczesne telefony to potężne narzędzia do komunikacji z pracownikami i klientami, a dzięki biznesowym aplikacjom pozwalają na pracę w biegu. Jak powinniśmy podchodzić do kupna telefonu biznesowego?

Krok pierwszy, wybór operatora.

Żaden telefon nam się do niczego nie przyda, jeżeli nie będzie miał w sobie karty SIM od operatora. Takiego, który zapewni nam stałe połączenie ze swoją siecią, zarówno jeśli chodzi o połączenia głosowe, jak i pobieranie i wysyłanie danych. Dobry operator powinien oferować:

  • Dobry zasięg w całej Polsce lub – jeżeli nie podróżujemy – w miejscu pracy. W Internecie znajdziemy wiele dokładnych map (jak na przykład ta, warto ją jednak skonfrontować z innymi) pokrycia kraju przez sygnał wszystkich operatorów komórkowych. Wybierzmy tego, który spełni absolutnie wszystkie nasze wymagania względem miejsca pracy.
  • Dobrą obsługę klienta. Tu niestety nie mamy żadnego wiarygodnego badania, więc musimy posłużyć się opiniami naszych znajomych, którą uzupełnimy o cykliczne badania obsługi jakości klienta cytowane przez internetową prasę. Takie jak to
  • Odpowiednie ceny. Wybierzmy najbardziej interesujące nas oferty od wszystkich operatorów którzy spełnili warunki z powyższych podpunktów i je porównajmy. Po co przepłacać za coś, co być może konkurencja oferuje w bardziej atrakcyjnej cenie.

Krok drugi, zgodność ze strukturą informatyczną naszej firmy.

Jeżeli działamy w sektorze małych i średnich firm, to zapewne ten podpunkt nas nie interesuje. Zapewne nie mamy złożonej struktury informatycznej, a więc problem integracji naszego telefonu nie istnieje. W przypadku większych firm warto jednak zdecydować się na urządzenie lub urządzenia, które będą zgodne z zasobami IT naszej firmy. Przykładowo, w większości firm usługą kontaktów, kalendarza i poczty jest Exchange. Warto więc zadbać, by nasz telefon z nimi bezbłędnie współpracował.

Ciekawostką jest fakt, że te najlepiej zaprojektowane pod kątem obsługi biznesowych standardów telefony są rynkową niszą. Żadnemu konsumentowi nie polecilibyśmy urządzeń opartych o platformy BlackBerry 10 czy Windows 10 Mobile. Jednak to właśnie telefony z tymi systemami operacyjnymi są szczególnie łatwe do integracji i zarządzania w strukturze informatycznej firmy.

Krok trzeci, zgodność z aplikacjami, których chcemy używać.

Niestety, wyżej wspomniane BlackBerry 10 i Windows 10 Mobile z uwagi na swoje wyspecjalizowanie oferują relatywnie niewielką liczbę oprogramowania. Zapewne Snapchat czy Pokemon Go nie będą potrzebne nam do pracy, może się jednak okazać, że przydatne i potrzebne nam narzędzie nie jest dostępne na BlackBerry 10 i Windows 10 Mobile, a na znacznie popularniejsze telefony z iOS czy Androidem.

Tu szczególnie duży problem możemy napotkać w przypadku BlackBerry 10, który – choć świetnie nadaje się do firmowych zastosowań – jest powoli porzucany przez rynek a nawet swoich twórców.

Krok czwarty, cechy sprzętowe telefonu.

Nasz telefon musi być niezawodny, przecież mamy na nim cały czas polegać. Warto więc zwrócić uwagę na recenzje branych pod uwagę modeli, które uwzględniają czas pracy na akumulatorze oraz moc wbudowanych w niego anten GSM. Warto też rozważyć telefon z fizyczną klawiaturą, jeżeli będzie to urządzenie do bardzo częstego odpisywania na e-maile i komunikację tekstową z klientami lub pracownikami.

Najlepszy wybór? To sztuka kompromisów, ale HP Elite x3 jest tu ponadprzeciętny.

Jeżeli nie macie czasu samodzielnie przeglądać oferty rynkowej i porównywać telefonów, to wskażemy wam HP Elite x3 jako nasz subiektywny wybór najlepszego telefonu do pracy. Nie jest to urządzenie idealne: aparat mógłby być lepszy, a Windows 10 Mobile – choć świetny do firmowych zastosowań – kuleje w zastosowaniach rozrywkowych. Ma jednak wydajne podzespoły, jedne z najlepszych zabezpieczeń na rynku, bardzo długo pracuje na akumulatorze, znakomicie integruje się z firmowymi systemami informatycznymi, a w niektórych przypadkach może nam nawet zastąpić laptopa. Jak dokładnie? Tego dowiecie się z poniższego filmu: