Pamięć operacyjna a pamięć masowa – różnice

Pamięć operacyjna a pamięć masowa – różnice

Dobry komputer bardzo łatwo poznać po tym, jak szybko za jego pomocą możemy wykonać powierzone nam zadania. Abyśmy mogli robić to sprawnie, powinien być wyposażony nie tylko w odpowiednią ilość pamięci operacyjnej, ale również pamięć masową. Jaka jest rola każdej z tych pamięci i czym się od siebie różnią? Jak je dobrać, aby firmowe komputery działały bezproblemowo? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Pamięć operacyjna a pamięć masowa – podstawowe różnice pomiędzy rodzajami pamięci

Wewnątrz każdego komputera osobistego znajdują się dwa rodzaje pamięci – operacyjna oraz masowa. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z różnic między nimi, dlatego na samym początku artykułu warto wyjaśnić, za co odpowiada każda z nich.

Pamięć operacyjna, to tzw. pamięć RAM odpowiadająca za poprawne działanie komputera w momencie pracy. Jeśli uruchamiamy jakąkolwiek aplikację (np. edytor tekstu), to właśnie przy pomocy pamięci operacyjnej jesteśmy w stanie pracować nad ważnymi dokumentami. Tam też przechowywane są wszystkie dane, jakie wprowadzamy do komputera, do momentu, gdy nie zapiszemy ich pod postacią pliku.

Taki plik trafia na dysk twardy, czyli właśnie pamięć masową. Przechowujemy na nim wszystkie potrzebne dokumenty oraz aplikacje służące do codziennej pracy.

Podsumowując krótko różnice między pamięcią operacyjną a masową: ta pierwsza odpowiada za działanie systemu operacyjnego oraz aplikacji na naszych komputerach. Druga z kolei pozwala przechowywać wszystkie potrzebne pliki.

Przeczytaj także artykuł Jak zadbać o lepszą wydajność komputera w pracy?

Kiedy potrzebujesz więcej pamięci masowej, a kiedy pamięci operacyjnej?

Szybkość pracy często zależy nie tylko od naszych umiejętności, ale również szybkości komputera. Z tego powodu kluczową sprawą jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości obydwu rodzajów pamięci.

Zbyt mała ilość pamięci operacyjnej sprawi, że wydajność komputera ulegnie znacznemu pogorszeniu, pliki będą otwierać się wolniej, pojawią się widoczne zacięcia w czasie pracy (np. opóźnienie kursora) lub wręcz z powodu przeładowania, nie będziemy mogli otworzyć wszystkich potrzebnych do pracy aplikacji. Zbyt mała ilość pamięci masowej z kolei uniemożliwi zapisywanie i aktualizację plików, na których pracujemy.

Z tego powodu powinniśmy zadbać o to, aby pamięć w naszych komputerach zawsze była w odpowiedniej ilości. Odpowiedniej to znaczy, jakiej?

Ile pamięci operacyjnej i masowej powinno znaleźć się w komputerze firmowym?

Komputery służące do pracy biurowej zwykle nie potrzebują takich samych podzespołów, jak sprzęt wykorzystywany m.in. do obróbki grafiki, montażu filmów lub innych zaawansowanych obliczeń. Nie oznacza to jednak, że warto oszczędzać w ich przypadku na pamięci.

Przyjmuje się, że w przypadku pamięci operacyjnej, minimalną wartością zapewniającą bezpieczeństwo i wydajność pracy powinno być 8 GB RAM, jednak inwestując od razu w 16 GB, mamy pewność, że komputer będzie przez bardzo długi czas pracował z maksymalną efektywnością.

W przypadku dysku twardego, czyli pamięci masowej, jego pojemność powinna zależeć od rodzaju plików, na których pracujemy. W przypadku zwykłych dokumentów bez problemu wystarczy dysk o pojemności 256 GB zapewniający mnóstwo miejsca na najważniejsze dane. Jednak, gdy w grę wchodzą większe pliki (multimedialne, grafiki etc.), warto pokusić się o co najmniej 512 GB lub nawet 1 TB.

Większa ilość pamięci RAM w komputerze, jak i większa pojemność dysku twardego, pozwolą lepiej zabezpieczyć się przed koniecznością ponownej modernizacji sprzętowej w najbliższej przyszłości. Jednocześnie zapewniają odpowiedni zapas pamięci w celu efektywnej pracy nawet na wielu różnych aplikacjach i dokumentach jednocześnie. Bez ryzyka zawieszenia systemu bądź spowolnienia jego działania do wartości uniemożliwiających wykonywanie codziennych obowiązków.

Wybór pamięci do Twojego komputera

W ale.pl dysponujemy szeroką ofertą pamięci operacyjnych oraz dysków twardych do Twojego komputera. Znajdziesz tutaj pamięć RAM i dyski twarde polecanych producentów. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie oraz pomogą dopasować konkretne rozwiązania do Twoich potrzeb. Możesz się z nami skontaktować poprzez e-mail: bok@ale.pl lub telefonicznie: 22 290 77 77.