Tonery i tusze – opakowania oryginalne oraz białe. Czym się różnią?

Tonery i tusze – opakowania oryginalne oraz białe. Czym się różnią?

Wiele osób szuka sposobu na to, jak obniżyć koszty drukowania w firmie i w ten sposób zmniejszyć koszty. Jeśli w firmie drukuje się dużo dokumentów, to warto szukać rozwiązań zaoszczędzić. Jednak by to zrobić, wiele osób decyduje się na zakup nieoryginalnych tonerów, pochodzących z niepewnych źródeł czy tuszy w białych opakowaniach. Czy faktycznie można w ten sposób zaoszczędzić?

Tusz do drukarki – sposób na oszczędność w firmie?

W wielu firmach codziennie drukuje się sporo dokumentów. Przy rosnących cenach praktycznie wszystkich produktów wielu pracodawców szuka sposobów na obcięcie firmowych kosztów. Oszczędności często szuka się w materiałach eksploatacyjnych codziennego użytku, środkach czystości, firmowej kawie, papierze do drukarki czy tuszach i tonerach do drukowania. Pisaliśmy swego czasu o tym, jak nie dać się oszukać podczas kupowania tuszy i tonerów do firmy. Ten poradnik można znaleźć tutaj. Polecamy również naszą serię artykułów o tym, jak wybrać drukarkę do biura i jakich błędów nie popełniać podczas kupowania urządzenia drukującego do firmy. Już samo prawidłowe skonfigurowanie firmowego sprzętu pozwala niekiedy na optymalizację druku i obniżenie kosztów. Jednak wiele osób szansę na największe oszczędności widzi przede wszystkim w firmowych tuszach i tonerach. Czy jednak na pewno warto ryzykować?

Fałszywe tusze, toner pochodzący z nadużyć, białe opakowanie

Na rynku nie brakuje firm sprzedających fałszywe tusze, tańsze zamienniki albo po prostu podróbki. Czasami można też trafić na tzw. white box, czyli tusze i tonery w białym opakowaniu. Co dokładnie oznacza białe opakowanie i czy jest bezpieczne dla firmowego sprzętu? Pisaliśmy już o tym, dlaczego nie warto stosować nieoryginalnych zamienników i tuszy pochodzących z nadużyć. Jednak tusze oraz tonery w białych opakowaniach to jeszcze coś innego. Oryginalne opakowanie tuszu czy tonera powinno zawierać logo producenta, model, numer seryjny, specyfikację i inne informacje oraz zabezpieczenia potwierdzające, że produkt jest oryginalny. Tusze i tonery w białych opakowaniach są często sprzedawane jako „tańsze drukowanie w jakości, którą oferuje oryginał”. Jeśli spotkamy się z taką informacją, to zwykle oznacza, że jest to podróbka.

Czym jeszcze jest toner lub tusz do drukarki w białym pudełku?

Tonery i tusze w białych pudełkach to też często rodzaj towaru, który jest przeznaczony wyłącznie dla klientów biznesowych, którzy podpisują z dostawcami czy sklepami elektronicznymi cykliczne umowy na tusze i tonery do zakupionych u nich bądź wynajmowanych drukarek. Zatem taki produkt nie powinien być dostępny w zwykłej sprzedaży wśród tuszy i tonerów przeznaczonych dla klientów indywidualnych. Mimo to często w wielu sklepach czy na popularnych platformach sprzedażowych można znaleźć toner, czy tusz do drukarki w charakterystycznym białym opakowaniu. Tak naprawdę jedynym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest zwykle kusząco niska cena produktu. Warto się jednak zastanowić, z czego dokładnie to wynika i jakie ryzyko się z tym wiąże. Różne firmy sprzedają fałszywe tusze i tonery w białych pudełkach jako np. „towar bez kosztów marketingu”. Jeśli spotkamy się z takim opisem, powinniśmy być czujni.

Czy tusz w białym pudełku to zawsze podróbka?

O ile nie ma powodów do obaw podczas stałej współpracy i umowy z profesjonalnym sklepem elektronicznym, tak w przypadku małych, nieznanych firm powinniśmy mieć się na baczności. Jeśli Twoja firma korzysta z tuszy czy tonerów w białych, nieoznakowanych opakowaniach to niekoniecznie musi to znaczyć, że mamy do czynienia z nieoryginalnym produktem. Wówczas o jego jakości powinna świadczyć specjalna umowa zawarta między firmą a dostawcą tuszy czy tonerów do drukarki. Jednak nie powinniśmy mieć możliwości samodzielnego znalezienia takiego produktu na stronie firmy.

Nie warto oszczędzać na tonerach, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, gorszej jakości wydruku czy utraty gwarancji producenta.

Szukasz tuszu czy tonera do drukarki firmowej? Skontaktuj się z ekspertami ale.pl telefonicznie: 22 290 77 77 lub mailowo: bok@ale.pl. Chętnie pomożemy w wyborze odpowiednich materiałów eksploatacyjnych.