Na co zwracać uwagę kupując smartfona?

Na co zwracać uwagę kupując smartfona?

Skończyły się czasy gdy wybór telefonu był relatywnie prosty. Dziś mamy wśród nich taką różnorodność, że trudno się w tym połapać. Jaki jest idealny telefon dla ciebie? Jak zawsze, służymy pomocą!

Dlaczego dziś telefony komórkowe nazywa się smartfonami? Bo te urządzenia już od dawna służą do czegoś więcej niż dzwonienia czy wysyłania MMS-ów. To w zasadzie komputery osobiste, tyle że w kieszonkowej formie i polegające głównie na interfejsie dotykowym. Niektórzy ich użytkownicy wręcz… nie używają ich do telefonowania.

Nie wiemy do czego będziesz używać telefonu, bo każdy z naszych klientów jest inny. Podpowiemy jednak czym się kierować przeglądając kolejne modele i co oznaczają niektóre z ich nietypowych cech. Mamy nadzieję, że to ułatwi wybór, ale jeżeli nie… to serdecznie zapraszamy was do kontaktu z nami, postaramy się wyjaśnić indywidualne wątpliwości.

Jaki wybrać system operacyjny?

Na rynku dostępnych jest wiele systemów operacyjnych, ale większość producentów sięga po Androida. Nic dziwnego, to w tej chwili najbardziej zaawansowany system operacyjny dla telefonów. Oferuje wielozadaniowość, a więc możliwość szybkiego przełączania się między otwartymi aplikacjami. Można go łatwo dostosować do swoich potrzeb, daje też on najwięcej możliwości zewnętrznym aplikacjom. Niestety, ta niesamowita funkcjonalność ma swoją cenę. Android nie jest odporny na poczynania mniej świadomego użytkownika i choć sam system jest niezrównany pod kątem możliwości, to jest podatny też na zepsucie ze strony użytkownika, a nawet na złośliwe oprogramowanie.

iOS nie ma takich problemów. Choć jest on nieco mniej funkcjonalny od Androida, to w zasadzie jest on całkowicie bezproblemowy. Szybki, odporny na wirusy, posiadający bardzo bogatą ofertę dodatkowego oprogramowania. Na dodatek jest bardzo łatwy w obsłudze. Niestety, jest jeden problem. iOS jest wykorzystywany wyłącznie przez telefony iPhone, a to oznacza, że jeżeli się na niego zdecydujemy, to wybór sprzętu będzie bardzo ograniczony.

Nieliczni producenci wykorzystują system operacyjny Windows 10 Mobile. Choć nadaje się on do wykorzystania przez zwykłych użytkowników, to projektowany jest przede wszystkim z myślą o użytkowniku biznesowym. Telefon z Windows 10 Mobile łączy zalety tego z iOS-em i Androidem. Gdzie jest więc haczyk? Niska dostępność gier i aplikacji firm trzecich nie licząc wyspecjalizowanego, firmowego oprogramowania.

Jaki wybrać wyświetlacz?

To zależy od tego jak będziemy wykorzystywać telefon. Jeżeli ma on być bardzo mały i bardzo mobilny i służyć nam przede wszystkim do dzwonienia, wykonywania zdjęć i okazjonalnego zaglądania na Facebooka, to zdecydujmy się na mniejszy wyświetlacz. Telefon będzie wygodniejszy w obsłudze i zmieści się w każdą kieszeń.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na wykorzystywanie wielu jego dodatkowych funkcji, takich jak oglądanie filmów czy czytanie artykułów a nawet pracowanie w aplikacjach biurowych, większy ekran się nam zdecydowanie przyda. W tym przypadku powinniśmy patrzeć na telefony o przekątnych ekranu większych niż 5 cali. Większy wyświetlacz to większa wygoda i czytelność prezentowanych treści, choć, niestety, bardziej wypchana kieszeń.

Zwróćmy też uwagę na cechy takiego wyświetlacza. Im wyższa rozdzielczość tym ostrzejszy i wyraźniejszy obraz, choć również tym większe zużycie akumulatora. Ustalmy, że rozdzielczość 1080p jest złotym środkiem pomiędzy jakością a zużyciem akumulatora, z kolei rozdzielczość 4K jest luksusem którego nie docenimy poza bardzo niszowymi zastosowaniami, takimi jak wirtualna rzeczywistość. Warto też zadbać, by ekran był wykonany w technologii AMOLED oferującej żywsze kolory i większy kontrast niż wyświetlacze LCD, choć nie traktujmy tego jako niezbędne minimum, a raczej jako dodatek zwiększający przyjemność obcowania z telefonem.

Czy aparat to tylko megapiksele?

Zdecydowanie nie. Megapiksele w aparacie opisują z ilu punktów będzie składało się zdjęcie. Im więcej, tym lepiej, ale to tylko jedna z wielu cech. Niestety… nie mamy dla was dobrych wieści jeśli chodzi o łatwy wybór telefonu z dobrym aparatem. Proces wykonywania zdjęć jest skomplikowany i zależny od wielu czynników, takich jak jakość obiektywu, matrycy światłoczułej czy wreszcie oprogramowania sterującego aparatem.

To niestety oznacza, że musicie poszukać na własną rękę zdjęć wykonanych przez wstępnie wybrany przez was telefon. Wiele internetowych wydawnictw przeprowadza testy tych aparatów, więc nie powinniście mieć problemu z ich znalezieniem. Ogólnie za jakość aparatów cenione są telefony marki Apple, Samsung i Microsoft. Jednak zdarzają się i świetne aparaty u innych producentów a także rozczarowujące u tych wymienionych powyżej.

Czy coś jeszcze?

W zasadzie, to niewiele. Na pewno warto zwrócić uwagę na wytrzymałość telefonu. A więc na to czy posiada zabezpieczenia przed zalaniem lub chociaż kontaktem z wilgocią (a są telefony, z którymi możemy nawet nurkować). Warto też zwrócić uwagę na wzmacniane szkło wyświetlacza, takie jak Gorilla Glass, dzięki któremu unikniemy tworzenia się na nim nieprzyjemnych rys.

Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest też czytnik linii papilarnych, który chroni dostęp do naszego telefonu i zapisanych tam informacji przed niepowołanymi osobami. PIN czy hasło można złamać lub odkryć, choć jest to trudne. Palca tak łatwo nam nie odetną…

Na tym właściwie koniec. Mamy nadzieję, że udało nam się nieco rozjaśnić wam w głowach. Jeśli nie, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Pomożemy!