Krótkofalówki

Pokazuje 1 - 9 z 9 elementów
Pokazuje 1 - 9 z 9 elementów

Krótkofalówki, czyli prosty sposób na pewną komunikację w terenie

 

Krótkofalówki są bardzo praktycznym i poręcznym sprzętem do komunikacji, szczególnie przydatnym w terenie nieobjętym zasięgiem telefonii komórkowej. Właśnie dlatego krótkofalówki cieszą się ogromną popularnością wśród myśliwych, wędkarzy, zawodowych kierowców, leśników, ale też rolników czy drwali. To sprzęt zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

 

Jak działają krótkofalówki?

 

Zasada działania krótkofalówki jest dość prosta. Urządzenie to obsługuje pasma fal krótkich, dzięki czemu umożliwia nawiązanie komunikacji pomiędzy osobami znajdującymi się w niedalekiej odległości od siebie. Mamy wówczas do czynienia z nadajnikiem i odbiornikiem, co oznacza, że przez krótkofalówki nie da się rozmawiać równocześnie. Jedna osoba musi nacisnąć przycisk w swoim urządzeniu, nadać komunikat, a dopiero później odbiorca może przekazać informację zwrotną.

 

Ważną cechą krótkofalówki jest to, że jeśli urządzenie zostanie ustawione na konkretny kanał, to właściciel może słuchać rozmów prowadzonych przez inne osoby. Właśnie dlatego w Polsce oficjalnie zakazane jest nasłuchiwanie kanałów policyjnych.

 

Krótkofalówki obsługują 8 kanałów oraz dodatkowe podkanały, o ile urządzenie je obsługuje. Jeśli nie, to użytkownik może jedynie odbierać rozmowy prowadzone na podkanałach.

 

Co wpływa na zasięg krótkofalówki?

 

Najważniejsza jest maksymalna moc oraz jakość anteny. W Polsce limit mocy anteny wynosi 0,5 W. Na zasięg krótkofalówki wpływa także oczywiście ukształtowanie terenu oraz ewentualne przeszkody, jakie mogą pojawić się na drodze sygnału: drzewa, pagórki, budynki itd. Standardowy zasięg oferowany przez urządzenia renomowanych producentów wynosi około 10 kilometrów.

 

W ale.pl kupisz profesjonalne i amatorskie krótkofalówki spełniające polskie przepisy, o gwarantowanej jakości. Jeśli masz problem z wybraniem urządzenia spełniającego Twoje potrzeby, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w podjęciu decyzji.

#aleblog